مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آخرین اخبار از معافیت‌ مالیاتی برای شرکت‌ها

آخرین اخبار از معافیت‌ مالیاتی برای شرکت‌ها

یکی از اقداماتی که پس از تشکیل شرکت باید انجام شود، تعیین حوزه مالیاتی شرکت است. درواقع شرکت‌ها پس از ثبت شرکت خود در اداره ثبت شرکت‌ها باید به‌صورت سالیانه اقدام به پلمپ دفاتر تجاری خودنمایند. این دفاتر باید در موعد زمانی تعیین‌شده به اداره دارایی تحویل داده شود. هدف از ارائه این دفاتر تعیین مالیات و پرداخت آن است. در برخی موارد بنا بر قانون، شرکت‌ها از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند. معافیت می‌تواند به‌صورت کلی یا جزئی باشد.

ما در این مطلب به‌صورت جامع شما را با آخرین اخبار معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها آشنا می‌کنیم.

معافیت مالیاتی

اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران به فعالیت می‌پردازند، باید طبق قانون مالیات پرداخت کنند. پرداخت مالیات شرکت‌ها به‌صورت سالیانه و بر اساس دفاتر تجاری شرکت‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل شرکت‌ها باید در تکمیل دفاتر تجاری خود دقت کافی به خرج دهند.

باوجود الزامی بودن پرداخت مالیات، قانون‌گذار در مواردی به شرکت‌ها معافیت مالیاتی داده است. درواقع اصل بر این است که تمام شرکت‌ها باید اقدام به پرداخت مالیات نمایند؛ اما بر این اصل استثنائاتی واردشده است که از آن به معافیت مالیاتی تعبیر می‌شود.

برای برخورداری از معافیت مالیاتی شرکت‌ها هرساله در هنگام محاسبه مالیات باید مستنداتی را ارائه دهند؛ به‌عبارت‌دیگر مستندات معافیت مالیاتی باید به اداره دارایی تسلیم شود. با تسلیم این مدارک و مستندات شرکت از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شود.

بر اساس قانون، معافیت مالیاتی هم برای شرکت‌های تعاونی و مؤسسات غیرتجاری و هم برای شرکت‌های دانش‌بنیان بیان‌شده است. در ادامه توضیحاتی در مورد معافیت مالیاتی این شرکت‌ها بیان می‌شود.

معافیت مالیاتی مؤسسات غیرتجاری

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم کلیه مؤسسات غیرتجاری غیرانتفاعی از پرداخت مالیات معاف می‌باشند. هم‌چنین مؤسسات فرهنگی و هنری در خصوص تمامی درآمد خود از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. توجه نمایید که برای برخورداری از معافیت مالیاتی باید تمام شرایط و ضوابط رعایت شده باشد. برای مثال مجوزهای لازمه حتماً اخذ شده باشد.

توجه نمایید که در خصوص مؤسسات غیرتجاری، همه فعالیت‌ها مشمول معافیت مالیاتی نمی‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر مؤسساتی که از معافیت مالیاتی برخوردار هستند در برخی از امور خود باید مالیات پرداخت نمایند.

معافیت مالیاتی کامل شرکت‌ها و شرکت‌های تعاونی

بر اساس قانون مالیات مستقیم و سایر قوانین، تمام شرکت‌ها موظف به پرداخت مالیات هستند؛ اما باید توجه داشت که در این قانون معافیت‌هایی بیان‌شده است. بر اساس قانون این موارد از پرداخت مالیات معاف هستند:

۱- تمامی فعالیت‌های حوزه کشاورزی:

در حیطه این موضوع فعالیت دامداری، پرورش ماهی، زنبورداری، طیور و باغ داری نیز پوشش داده می‌شود.

۲- فعالیت‌های تولیدی و معدنی واحدهای تولیدی و معدنی بخش خصوصی و تعاونی:

این معافیت واحدهای که از سال ۸۱ به بعد ایجادشده‌اند و تا ۸۰ درصد استخراج کرده‌اند را پوشش می‌دهد.

۳- فعالیت در امور انتشاراتی و مطبوعاتی:

در صورت فعالیت شرکت در زمینه فرهنگی و هنری به‌شرط دارا بودن مجوز از مالیات معاف هستند.

۴- صادرکنندگان محصولات حوزه کشاورزی:

شرکت‌هایی که در زمینه صادرات محصولات کشاورزی فعالیت می‌نمایند از مالیات کلیه درآمدهای صادراتی معاف هستند.

۵- شرکت‌های تعاونی تولیدی و اتحادیه تولید صنایع‌دستی:

این شرکت‌های تعاونی از معافیت صددرصدی برخوردار هستند.

۶- شرکت‌های تعاونی مصرف مخصوص کارکنان مؤسسات دولتی

۷- شرکت‌های تعاونی مسکن مخصوص کارکنان مؤسسات دولتی

۸- شرکت‌های تعاونی مصرف مخصوص کارکنان مؤسسات غیردولتی

۹- شرکت‌های تعاونی حوزه صیادان

۱۰- شرکت‌های تعاونی مخصوص دانشجویان

۱۱- شرکت‌های تعاونی مربوط به دانش آموزان

۱۲- شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی متشکل از افراد خود روستا

معافیت مالیاتی جزئی شرکت‌ها و شرکت‌های تعاونی

۱- تمام تعاونی‌های متعارف و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام:

این شرکت‌ها بر اساس قانون از معافیت ۲۵ درصدی مالیات برخوردار هستند.

۲- شرکت‌های فعال در زمینه ایران‌گردی و جهانگردی:

این شرکت‌ها به‌شرط دارا بودن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معافیت ۵۰ درصدی مالیات برخوردار می‌شوند.

۳- شرکت‌های ادغامی:

شرکت‌های ادغامی با شرکت‌های بزرگ‌تر طبق بند الف ماده ۴۰ قانون برنامه چهارم توسعه سرمایه شرکتی که از ادغام این شرکت‌ها به وجود بیاید تا سقف مجموع سرمایه شرکت‌های ادغام‌شده از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

معافیت مالیاتی در شرکت‌های سهامی

  • کاهش نرخ مالیات فروش سهام:

در راستای تشویق و حمایت از گسترش بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سرمایه‌گذاری، به مدت یک سال، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از ۰.۵ درصد ارزش فروش به ۰.۱ درصد کاهش یافت.

  • معافیت از مالیانت بر درآمد افزایش سرمایه:

درصورتی‌که شرکت‌ها تصمیم بگیرند بخشی از سود تقسیم‌نشده خود را به‌حساب سرمایه منتقل کنند و با افزایش سرمایه شرکت، به اجرای طرح‌های توسعه بپردازند، از مالیات بر درآمد آن بخش که به افزایش سرمایه تخصیص‌یافته است، معاف خواهند شد.

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

برای برخورداری از معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان باید ثبت‌نام نمایید. کار شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه نهایی اعلام می‌شود. پس از تائید کارگروه ارزیابی شما می‌توانید از معافیت مالیاتی برخوردار شوید.

تنها شرکت‌های نوپا نوع یک و تولیدی نوع یک می‌توانند از معافیت‌ مالیاتی استفاده کنند و این معافیت برای مدت ۱۵ سال از تاریخ صدور مجوز می‌باشد. معافیت مالیاتی این شرکت‌ها صرفاً برای درآمد مشمول مالیات این شرکت‌ها در موضوع قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌های برتر و بار ارزش‌افزوده فراوان است. مدت معافیت مالیاتی این شرکت‌ها ۱۵ سال می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *