ثبت شرکت ثبت شرکت سهامی

نحوه تصمیم گیری در شرکت های سهامی

یکی از سوالاتی که ممکن است برای کسانی که به تازگی قصد ورود به فضای شرکت های تجاری را داشته باشند، وجود داشته باشد آن است که در شرکت های سهامی، تصمیماتی که هر شرکت راجع به امور خود می گیرد، توسط چه رکن و اشخاصی اتخاذ می شود؟
برای پاسخ به سوال چگونگی تصمیم گیری در شرکت های سهامی باید به یک سوال مقدماتی جواب داد و آن این است که در مورد چه تصمیمی صحبت می کنیم؟ منظور از این مساله این است که باید میان نوع تصمیمات تفکیک قائل شویم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

تصمیم گیری در مجمع عمومی

به طور معمول تصمیمات کلان مانند تصویب اساسنامه شرکت که در حکم قانون اساسی حاکم بر شرکت به شمار می رود و در آن خط مشی و راهبرد شرکت نظیر موضوع فعالیت که رکن اساسی فعالیت شرکت است، تعیین می شود، توسط مجمع عمومی سهامداران که معمولاً متشکل از همه سهامداران با رایی به میزان تعداد سهام ایشان است، اتخاذ می شود. در واقع مجمع عمومی سهامداران در یک تشبیه همانند قوه مقننه (مجلس) برای یک حکومت است. فلذا همانطور که مجلس تصویب قوانین مهم و اتخاذ تصمیمات راهبردی را به عهده دارد، مجمع عمومی نیز، اصول، چارچوب ها و خط مشی های کلانی که شرکت بر مبنای آن فعالیت خواهد نمود را تعیین خواهد کرد.

تصمیم گیری در هیأت مدیره

در ذیل مجمع عمومی شرکت که تعیین کننده تصمیمات کلان است، «هیات مدیره» رکن تصمیم گیرنده دیگر است. تفاوت این دو در این است که هیات مدیره اولا تصمیمات کوچک تر را اتخاذ می کند و ثانیا این تصمیمات را در چارچوب اساسنامه مصوب مجمع و شرایطی که مجمع معین نموده، پی گیری میکند. در این جا هم تشبیه ارکان شرکت به یک دولت کارگشاست. همانطور که در اداره کشور، دولت برای تصمیمات جاری کشور و برقراری روابط سیاسی و تجاری با دیگر افراد بنا به تشخیص خود عمل می کند و یا به عزل و نصب نیروهای خود می پردازد، هیات مدیره نیز تصمیمات میانی شرکت مانند تعیین مدیرعامل، شرکت در مناقصات و دریافت پروژه ها، تعیین صاحبان امضای مجاز، افتتاح حساب بانکی، اخذ وام و تسهیلات و نظایر آن را به عهده خواهد داشت.

جمع بندی

در یک تقسیم بندی چنان که از نوع مقررات قانونی و رویه شرکت ها بر می آید، می توان مجمع را صاحب صلاحیت نسبت به تصمیمات کلان و هیات مدیره را صالح در اتخاذ تصمیمات میانی شرکت دانست. علاوه بر این دو شرکت امور روزمره ای دارد که برای اتخاذ آن ها تشکیل دائم جلسه هیات مدیره و یا مجمع غیر ممکن است. این تصمیمات که از نوع تصمیمات خرد و روزمزه شرکت هستند، توسط مدیرعامل منتخب هیات مدیره اخذ می شود.

البته در عمل آن چه که اتفاق میفتد آن است که بسیاری از تصمیمات مهم جاری شرکت مانند ایجاد تعهد از طریق عقد قرارداد و نظایر آن، توسط صاحبان امضای مجاز شرکت تعیین می شود. در واقع هیات مدیره اصولا دو نفر را که به طور معمول مدیرعامل و یکی از اعضای هیات مدیره هستند، به عنوان صاحبان امضای مجاز تعیین می کند که این دو در واقع نسبت به بخش مهمی از فعالیت های شرکت، تصمیم ساز هستند.

5/5 (10)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *