مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قرارداد ثبت شرکت تا چه زمانی اعتبار دارد؟

قرارداد ثبت شرکت تا چه زمانی اعتبار دارد؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که مدت اعتبار قرارداد ثبت شرکت چقدر است؟ قرار داد ثبت شرکت چیست و تا چه زمانی اعتبار دارد؟ درواقع قرارداد ثبت شرکت تجاری، همان شرکت‌نامه در شرکت‌های بامسئولیت محدود، تضامنی و نسبی است. و معادل آن را در شرکت‌های سهامی، می‌توان اظهارنامه دانست. در ادامه مدت اعتبار قرارداد ثبت شرکت را بررسی می‌کنیم.

قرارداد ثبت شرکت چیست؟

یک شرکت تجاری به عنوان شخص حقوقی در اثر انعقاد یک قرارداد بوجود می‌آید. قرارداد ثبت شرکت در قانون تجارت تحت عنوان شرکتنامه و اساسنامه ذکر شده است. اما این‌که شرکت‌نامه و اساسنامه در حقیقت چه تفاوتی باهم دارند، در مطلبی به صورت جداگانه به آن پرداخته‌ایم.

در حالت کلی می‌توان گفت شرکت‌نامه یا قرارداد ثبت شرکت قراردادی است که بین شرکا منعقد می‌شود که در آن نحوه ثبت شرکت و ایجاد شرکت تجاری پیش‌بینی شده است.

و یا در حالت دیگر می‌توان گفت اساسنامه و شرکت‌نامه هردو قرارداد ثبت شرکت هستند. با این تفاوت که در شرکت‌نامه درباره ایجاد شخصیت حقوقی شرکت و میزان آورده هر شریک و سهم هرکدام در شرکت بحث می‌شود. از طرف دیگر در اساسنامه، شخصیت حقوقی توصیف و چگونگی حیات آن ذکر می‌شود.

موضوع قرارداد ثبت شرکت

سوال دیگری که در نکات ثبت شرکت مطرح می‌شود این است که چه موضوعاتی در قرار داد ثبت شرکت باید قید شود. و اصولا موضوع قرارداد چیست؟

موضوع قرارداد، همۀ آن چیزی است که طرفین عقد (در این جا موسسین و شرکای شرکت تجاری) روی آن توافق می‌کنند. حال سوال این جاست که موضوع یا موضوعات این قرارداد چه چیزهایی هستند؟

با توجه به پیچیدگی قرارداد ثبت شرکت، حداقل ده مورد موضوع از شرایط ثبت شرکت به نظر می‌رسد:

 • نوع شرکت
 • آورده شرکا
 • موضوع فعالیت شرکت
 • مدت شرکت
 • سازوکار اداره شرکت
 • نحوه انحلال شرکت و تصفیه آن
 • سازوکار نقل و انتقال حقوق شرکا در شرکت
 • تقسیم سود و زیان
 • سازوکار تغییر قرارداد شرکت
 • نام شرکت
 • اقامتگاه شرکت (مرکز اصلی)

در بین همه این موضوعات، مدت شرکت درواقع آن موضوع مهمی است که مدت اعتبار قرارداد ثبت شرکت را نشان می‌دهد.

مدت اعتبار قرارداد ثبت شرکت

وقتی شرکتی را طبق قرارداد آن به وجود می‌آوریم، مهم است که بدانیم این قرارداد تا چه زمانی اعتبار دارد؟ مدت اعتبار قرارداد ثبت شرکت درواقع منوط به مدت فعالیت‌های شرکت است.

اگر در این قرارداد، مدت فعالیت شرکت مثلا برای ۳ سال مشخص شود، پس از گذشتن این سه سال، شرکت منحل شده و قرارداد آن نیز دیگر معتبر نخواهد بود.

اما در برخی شرکت‌ها مدت فعالیت شرکت، محدودیتی ندارد و شرکا می‌خواهند تا زمانی که می‌شود و سوددهی دارند به فعالیت خود ادامه دهند.

به همین ترتیب ممکن است قرارداد شرکت در پی انقضای مدت فعالیت آن، منقضی شود. در صورتی که مدت فعالیت آن نامحدود باشد، مادامی که شرکت به فعالیت خود ادامه می‌دهد اعتبار این قرارداد پابرجاست.

برای تنظیم قرار داد ثبت شرکت، تغییر مدت شرکت و تغییرات قرارداد ثبت شرکت، ثبت شرکت آنلاین می‌توانید به کارشناسان ثبت یار مراجعه کنید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *