مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صفر تا صد معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

صفر تا صد معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

علاوه بر انواع شرکت‌ها در قانون تجارت، دسته‌ای دیگر از شرکت‌ها وجود دارند. یکی از انواع شرکت‌هایی که در دسته‌بندی قانون تجارت بیان‌نشده است، شرکت دانش‌بنیان است. شرکت‌های دانش‌بنیان امروزه جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. این جایگاه تا بدان جا است که فرایند ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان متفاوت‌تر از شرکت‌های دیگر است. علاوه بر تفاوت در ثبت شرکت دانش‌بنیان، این شرکت‌ها از مزایای متفاوت و متنوعی نیز برخوردار هستند. ازجمله مزایایی که شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت حصول شرایط می‌توانند استفاده کنند، معافیت مالیاتی است. به‌عبارت‌دیگر معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط خاصی دارد. ما در این مطلب به‌صورت خاص در خصوص مقررات مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان و معافیت آن‌ها مباحثی را مطرح می‌کنیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی از انواع شرکت‌هایی که امروزه گسترش پیداکرده است، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌باشد. شرکت دانش‌بنیان درواقع شرکتی است که دارایی اساسی آن دانش و فناوری است. به‌عبارت‌دیگر شرکت دانش‌بنیان شرکتی است که در راستای گسترش اختراع و نوآوری به فعالیت می‌پردازد. این شرکت‌ها در حوزه فناوری‌های برتر به‌خصوص تولید نرم‌افزار نیز دارای فعالیت هستند.

در یک تقسیم‌بندی کلی موضوع کلی شرکت‌های دانش‌بنیان عبارت است از:

۱- تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی.

۲- افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی.

۳- تولید فناوری‌های برتر.

۴- تجاری‌سازی علم و دانش.

انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان به دو نوع تقسیم می‌شود. باید توجه داشت که این تقسیم‌بندی به‌صورت کلی است. این دو نوع عبارت‌اند از:

  • شرکت‌هایی که مالکیت آن تنها به اعضای هیئت‌علمی تعلق دارد؛ اگر سهام دانشگاه در شرکت از ۵۰ درصد کمتر باشد،‌ شرکت دانش‌بنیان خصوصی خواهد بود.
  • شرکت‌هایی که مالکیت آن‌ها را دانشگاه‌ها نیز بر عهده‌دارند؛ اگر سهام دانشگاه ۵۰ درصد یا بیشتر باشد، شرکت دانش‌بنیان، شرکتی دولتی قلمداد خواهد شد.

علاوه بر تقسیم‌بندی کلی بالا، یک تقسیم‌بندی دیگر برای بررسی مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی، شرکت‌های دانش‌بنیان به دو سطح نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها به دودسته‌ی نوپا و تولیدی نیز دسته‌بندی می‌شود.

تفاوت این دو سطح به‌صورت خلاصه در محصولاتی است که ارائه می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر منظور از کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱، محصولاتی هستند که در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌افزوده بالا و پیچیدگی فنی بالا هستند. درحالی‌که کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۲ پیچیدگی فنی کمتری نسبت به کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱ دارند.

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی از امتیازاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان از آن برخوردار هستند، معافیت مالیاتی است. معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان شرایط خاص خود را دارد. برای فهم مطلب معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان باید بین دودسته از شرکت‌های دانش‌بنیان تمایز قائل شویم. به‌عبارت‌دیگر معافیت مالیاتی بین شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری با شرکت‌های خارج از پارک تفاوت‌هایی دارد. در ادامه در خصوص این معافیت‌ها اطلاعات بیشتری به شما می‌دهیم.

معافیت مالیاتی شرکت‌های غیرمستقر در پارک علم و فناوری:

بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان سطح ۱ اعم از نوپا و تولیدی سطح ۱ از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً برای درآمدهای مشمول مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان است. توجه نمایید که معافیت مالیات بر درآمد باید ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان در حوزه فناوری برتر و با ارزش‌افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوطه باشد. به عبارت بهتر معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً مربوط به درامدهای ناشی از مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان است که هرساله توسط کارگروه ارزیابی به اداره امور مالیاتی ارسال می‌شود. مدت معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۵ سال است. البته باید توجه نمایید که هرسال باید موضوعات معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان موردبررسی در کارگروه قرار گیرد.

برای برخورداری از معافیت مالیاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان باید درخواست خود را به کارگروه ارزیابی بدهند. در صورتی شرکت دانش‌بنیان می‌تواند از معافیت برخوردار شود که موضوعات در کارگروه ارزیابی تائید شده باشد و به اداره امور مالیاتی ارسال شود. ارسال اطلاعات شرکت‌ها و موضوع‌ها در نیمه دوم سال به اداره امور مالیاتی ارسال می‌شود.

برای استفاده از معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان باید حداکثر تا ۱۵ مرداد نسبت به ارسال درخواست به کارگروه اقدام شود. ازآنجایی‌که معافیت مالیاتی صرفاً برای درآمد ناشی از فعالیت دانش‌بنیانی است، شرکت‌ها برای بقیه درآمدشان که مشمول این معافیت نمی‌شود، می‌توانند از سایر معافیت‌های قانونی استفاده کنند.

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری:

شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری از مدیریت پارک مجوز استقرار و فعالیت دریافت می‌کنند. این شرکت‌ها با توجه به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. درواقع این شرکت‌ها نیازی به دریافت مجوز از کارگروه ارزیابی مالیاتی ندارند.

مدت معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری ۲۰ سال از تاریخ صدور مجوز از طرف رئیس پارک است. این معافیت در خصوص درآمدهای حاصل از فعالیت‌های مذکور در مجوز که صرفاً در پارک علم و فناوری تحقق می‌یابد، است.

ما در این مطلب سعی کردیم به‌صورت کامل در خصوص معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اطلاعاتی در اختیار شما بگذاریم. شما می‌توانید برای کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *