سرمایه شرکت
تغییرات شرکت ثبت شرکت

هر آن چیزی که درباره سرمایه شرکت باید بدانید!

یکی از مسائلی که در ثبت شرکت ها باید به آن توجه ویژه شود سرمایه شرکت است. شرکت‌های تجاری برای شروع فعالیت باید اقدام تهیه سرمایه‌ی اولیه نمایند. درواقع سرمایه شرکت یکی از مهم‌ترین نکات در شرکت‌ها است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. درواقع سرمایه مهم‌ترین رکن تجارت و کسب سود است. اهمیت شرکت‌های تجاری را از سرمایه آن‌ها می‌توان درک کرد.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ما در این مطلب در خصوص سرمایه شرکت‌ها به‌صورت جامع و کامل اطلاعاتی را بیان می‌کنیم. مطلب ما را پیگیری نمایید.

سرمایه شرکت

هر یک از انواع شرکت‌های تجاری برای شروع فعالیت خود نیاز به سرمایه‌دارند. درواقع برای شروع هر کسب‌وکاری نیاز به سرمایه وجود دارد. شرکت نیز از این امر مستثنا نیست. شرکت تجاری نیز برای شروع فعالیت خود نیازمند سرمایه اولیه است.

یکی از مواردی که در اساسنامه شرکت باید قید شود میزان سرمایه است. در هنگام رجوع به اداره ثبت شرکت ها برای ثبت شرکت حتماً باید مبلغ سرمایه اولیه مشخص‌شده باشد.

برای هر یک از شرکت‌ها مبلغی به‌عنوان سرمایه شرکت مطرح‌شده است. این مبالغ در هنگام ثبت شرکت باید فراهم شود. درصورتی‌که شرکت حداقل سرمایه احتیاج داشته باشد نمی‌توان بعد از ثبت شرکت از حداقل آن کم کرد. در ادامه در مورد سرمایه هر یک از شرکت‌ها را بیان می‌کنیم.

سرمایه شرکت سهامی خاص

در شرکت سهامی خاص مبلغ سرمایه توسط سرمایه‌داران تأدیه می‌شود سرمایه شرکت سهامی خاص در قالب سهام تقسیم‌بندی می‌شود. توجه نمایید که تقسیم‌بندی سرمایه شرکت به هر تعداد سهم امکان‌پذیر است و از این لحاظ محدودیتی وجود ندارد. حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص یک‌میلیون ریال است که در حقیقت اعتبار شرکت محسوب می‌شود. این سرمایه می‌تواند به‌صورت نقدی و غیر نقدی تأدیه شود. در هنگام ثبت شرکت ۳۵ درصد مبلغ یک‌صد هزار تومان باید نزد بانک واریز شود. گواهی پرداخت ۳۵ درصدی در هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید به اداره ثبت شرکت‌ها تقدیم شود.

شرکت سهامی عام

برخلاف شرکت سهامی خاص، در شرکت سهامی عام بخشی از سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌شود. سرمایه اولیه در شرکت سهامی عام نباید از پنج میلیون ریال کمتر باشد. سرمایه می‌تواند به‌صورت آورده نقدی یا غیر نقدی باشد. از این مبلغ باید حداقل ۳۵ در صد در زمان تأسیس شرکت پرداخت شود. مابقی سرمایه  به‌صورت تعهد بر گردن سهامداران باقی می‌ماند. توجه نمایید درصورتی‌که سرمایه شرکت به‌صورت غیر نقدی باشد باید تمام آن در هنگام تأسیس تأدیه شود.

نکته:

در مورد شرکت‌های سهامی نوعی دیگری از سرمایه به نام سرمایه احتیاطی وجود دارد. زمانی سرمایه احتیاطی مطرح می‌شود که شرکت با ضرر و زیان روبه‌رو می‌شود و بخشی از سرمایه شرکت از بین می‌رود. در سرمایه احتیاطی هیئت‌مدیره پنج درصد از سود خالص شرکت را در حساب مخصوصی به نام اندوخته قانونی نگه‌داری می‌کند. این امر برای این صورت می‌گیرد که درصورتی‌که شرکت با زیان مواجه شد بتواند آن را جبران کند.

شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی از پرطرفدارترین ثبت شرکت‌ها در ایران است. در این شرکت، سرمایه شرکت به سهام تقسیم نمی‌شود. میزان مسئولیت شرکا محدود به سهم الشرکه آن‌ها در شرکت است. به‌عبارت‌دیگر مسئولیت شرکا محدود به سرمایه شرکت است.

در قانون تجارت حداقل سرمایه برای شرکت با مسئولیت محدود در نظر گرفته نشده است. سرمایه شرکت در شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند به‌صورت نقدی و غیر نقدی باشد. سرمایه نقدی در زمان تشکیل شرکت باید به‌صورت کامل پرداخت شود. سرمایه غیر نقدی نیز باید تقویم و تسلیم شود.

سرمایه شرکت تضامنی

در خصوص شرکت تضامنی حداقل مبلغی برای سرمایه شرکت تضامنی وجود ندارد. این شرکت با هر مبلغ سرمایه می‌تواند تشکیل شود. سرمایه می‌تواند به‌صورت نقد و غیر نقد تأدیه شود. برای تشکیل این شرکت سرمایه نقدی باید به‌صورت کامل تأدیه و غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شود.

سرمایه شرکت تعاونی

شرکت تعاونی به دو صورت عام و خاص نمود می‌یابد. سرمایه شرکت تعاونی عام در بدو تأسیس یک‌صد میلیون ریال و شرکت تعاونی خاص ده میلیون ریال است. این مبلغ به‌صورت آورده نقدی و غیر نقدی می‌تواند تأدیه شود. برای ثبت شرکت تعاونی باید حداقل یک‌سوم سرمایه را تأدیه نماید و درصورتی‌که آورده غیر نقدی هم وجود داشته باشد باید تسلیم و تقویم گردد.

در این مطلب به‌صورت مختصر توضیحاتی در مورد سرمایه شرکت بیان شد. توجه نمایید که این سرمایه‌ها به‌عنوان پایه سرمایه محسوب می‌شوند. بدین معنا که نمی‌توانید از حداقل سرمایه کم کنید؛ اما با رعایت حداقل سرمایه می‌توانید نسبت به افزایش یا کاهش سرمایه اقدام نمایید.

کارشناسان زبده ما در مجموعه ثبت یار آماده ارائه مشاوره به شما درزمینهٔ ثبت شرکت‌ها هستند.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰
4.75/5 (4)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *