ثبت شرکت برای شرکا
ثبت شرکت

تعهداتی که ثبت شرکت برای شرکا ایجاد می‌کند!

شرکا یکی از ارکان اساسی در تشکیل شرکت هستند. منظور از شرکا اعم از شخص حقیقی و حقوقی است. پس از ثبت شرکت برای شرکا وظایفی تعریف می‌شود. علاوه بر ایجاد تعهد برای شرکا، حقوقی نیز برای آن‌ها ایجاد می‌شود. به عبارت بهتر پس از ثبت، شرکا از حقوقی برخوردار می‌شوند که در حقیقت از وظایف آن‌ها در شرکت نیز به شمار می‌رود.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ما در این مطلب تلاش می‌کنیم تا شما را با شمای کلی از وظایف یا به عبارت بهتر حقوق پس از ثبت شرکت برای شرکا آشنا کنیم.

 ثبت شرکت برای شرکا چه حقوقی و تعهدی را ایجاد می‌کند؟

با ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، شرکت تشکیل می‌شود. برای شروع فعالیت شرکت، شرکا در مجمع عمومی دور یکدیگر جمع شده و اقدام به تصمیم‌گیری در اداره شرکت می‌گیرند. با شروع فعالیت شرکت در ظاهر فعالیت شرکا کاسته می‌شود و بیشتر امور بر عهده‌ی مدیران که بازوی اجرایی کار هستند قرار می‌گیرد؛ اما باید توجه داشت که کماکان شرکا از حقوقی در شرکت برخوردار هستند. ما در ادامه توضیحاتی در خصوص حقوق شرکا در شرکت می‌دهیم.

حقوق و تکالیف ثبت شرکت برای شرکا

در این قسمت به‌صورت کلی تعهداتی که هر یک از شرکا در انواع شرکت‌های تجاری می‌توانند داشته باشند، بیان می‌شود. به فراخور مورد هر کجا نکته‌ی خاصی در مورد شرکتی وجود داشت، توضیحات مختص به آن نیز بیان می‌شود؛ بنابراین تعهدات پس از  ثبت شرکت برای شرکا)عبارت‌اند از:

۱- حضور در مجامع عمومی:

هر ساله ممکن است به دلایل گوناگون مجمع عمومی صاحبان سهام تشکیل شود. در این صورت هر یک از شرکا موظف هستند در جلسه مجمع عمومی شرکت نمایند. هر یک از شرکا بر اساس تعداد سهم خود دارای حق رأی هستند؛ بنابراین علاوه بر شرکت در مجمع عمومی عادی، از حق رأی برای تصمیم‌گیری در امور مختلف شرکت نیز برخوردارند.

۲- انتخاب هیئت‌مدیره:

یکی از تعهداتی که پس از ثبت شرکت برای شرکا وجود دارد، انتخاب اعضای هیئت‌ مدیره است. پس از ثبت شرکت، شرکا باید اقدام به تشکیل مجمع عمومی نمایند. در این جلسه باید اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شوند.

۳- پرداخت مابقی تعهدات سرمایه:

درصورتی‌که قبل از تشکیل شرکت، سرمایه به‌صورت کامل تأدیه نشده باشد، باید در مدت مشخص شده سرمایه پرداخت شود. به همین دلیل شرکا باید بعد از ثبت شرکت، برای پرداخت مابقی سرمایه شرکت اقدام نمایند.

توجه نمایید که این بند تنها در شرکت‌های سهامی اعم از خاص و عام موضوعیت دارد.

۴- نظارت بر امور شرکت:

هر یک از شرکا می‌توانند بر فعالیت شرکت نظارت کنند. نظارت بر شرکت از طریق انتخاب بازرس در مجمع عمومی صورت می‌گیرد.

۵- تصمیم‌گیری در امور شرکت:

هرگونه تغییرات شرکت با تشکیل مجمع شرکا صورت می‌گیرد؛ بنابراین یکی از تعهدات پس از ثبت شرکت برای شریکان (شرکا) تصمیم‌گیری در خصوص هرگونه تغییر در شرکت است. از جمله تعهدات شرکا در تغییرات شرکت عبارت است از: عزل مدیر، تغییر اساسنامه، حق ورود و خروج شریک و…

۶- تعیین نحوه تقسیم سود:

شرکا در اساسنامه می‌توانند نحوه تقسیم سود را بین خود مشخص نمایند. درصورتی‌که ترتیب خاصی را معین نکرده باشند، تقسیم سود به نحو مقرر در قانون و به نسب سرمایه تعیین می‌شود.

در این قسمت توضیحاتی در مورد تعهدات شرکت بیان شد؛ اما باید توجه داشت که علاوه بر تعهدات شرکت باید به مسئولیت هر یک زا شرکا در شرکت نیز توجه ویژه شود.

مسئولیت شرکا پس از ثبت شرکت:

در هر یک از انواع شرکت‌ها، مسئولیت شرکا پس از ثبت شرکت متفاوت است. مسئولیت هر یک از شرکا در شرکت‌ها عبارت است از:

انواع شرکت میزان مسئولیت
شرکت سهامی عام مبلغ اسمی سهام
شرکت سهامی خاص مبلغ اسمی سهام
شرکت با مسئولیت محدود به میزان سهم الشرکه
شرکت تضامنی مسئولیت کامل و فراتر از سهم الشرکه
شرکت نسبی سهم الشرکه هر شریک
شرکت مختلط سهامی شرکای ضامن: نامحدود

شرکای سهامی: مبلغ اسمی سهام

شرکت مختلط غیر سهامی شرکای ضامن: نامحدود

شرکای غیر سهامی: سهم الشرکه

شرکت تعاونی سهامی: مبلغ اسمی سهام

غیر سهامی: تراضی شرکا در اساسنامه

 در این مطلب تلاش کردیم اطلاعات جامعی در خصوص تعهدات پس از ثبت برای شرکا بیان کنیم. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با متخصصین زبده ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

5/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *