شرکت ثبت شده
ثبت شرکت

فوت یکی از شرکا چه تأثیری بر سرانجام شرکت ثبت شده دارد؟

یکی از مسائلی که در هنگام تشکیل شرکت باید به آن توجه ویژه‌ای شود، نوع شرکت است. یکی از تقسیم‌بندی‌های کلی در خصوص انواع شرکت، تقسیم شرکت به شرکت اشخاص و شرکت سرمایه‌ای است. تمایز این دو شرکت ثبت شده در تأثیر شخصیت شرکا بر فعالیت و انحلال شرکت است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که بر شرکت ثبت شده علی‌الخصوص شرکت اشخاص تأثیر می‌گذارد، فوت یکی از شرکای شرکت است.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

در این مطلب ما در خصوص فوت یکی از شرکای شرکت ثبت شده مطالبی را به صورت مختصر و مفید بیان می‌کنیم.

فوت شریک در شرکت ثبت شده

شرکت‌ها همان‌طور که بیان شد در یک تقسیم‌بندی کلی به دو دسته‌ی شرکت سرمایه‌ای و شرکت اشخاص تقسیم می‌شود. در رأس شرکت اشخاص شرکت تضامنی قرار دارد. در این شرکت‌ها، شخصیت شرکا از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. این امر تا بدان جا است که در صورت عدم حضور یکی از شرکا ممکن است شرکت منحل شود. البته توجه نمایید که در مورد شرکت‌ها طیفی وجود دارد. بدین معنا که از شرکت سرمایه‌ای تا شرکت اشخاص طیفی وجود دارد. در رأس شرکت سرمایه‌ای، شرکت سهامی و در رأس شرکت اشخاص شرکت تضامنی قرار می‌گیرد. بقیه شرکت‌ها در طول این طیف سامان‌دهی می‌شود.

با توجه به توضیحات فوق برای بررسی تأثیر فوت شریک بر شرکت ثبت شده باید به صورت موردی انواع شرکت‌ها موردبررسی قرار گیرد. ما در ادامه هر یک از شرکت‌ها را از سرمایه‌ای به اشخاص موردبررسی قرار می‌دهیم.

  • فوت شریک در شرکت ثبت شده سهامی

منظور از شرکت سهامی در اینجا اعم از سهامی عام و خاص می‌باشد. در شرکت سهامی ازآنجایی‌که شخصیت شرکا حائز اهمیت نیست، فوت شریک کم‌ترین تأثیر را بر شرکت می‌گذارد؛ به‌عبارت‌دیگر فوت شریک در شرکت ثبت شده سهامی کم‌ترین اثر را بر فعالیت شرکت دارد. باید توجه داشت که اصل بر عدم تأثیر است اما در برخی اوقات به‌ویژه در شرکت سهامی خاص ممکن است بند خاصی در اساسنامه در خصوص تأثیر فوت شریک قید شود. بدین ترتیب حیات شرکت ممکن است با اختلال روبه‌رو گردد.

 در صورت فوت شریک در شرکت سهامی، ورقه سهم به‌مانند سایر اموال متوفی به ورثه منتقل خواهد شد. در این حالت صورت‌جلسه‌ای تنظیم می‌شود. این صورت‌جلسه هم به اداره دارایی و هم اداره ثبت شرکت ها باید ارسال شود. گواهی ارسال به اداره ثبت شرکت‌ها باید منضم به گواهی مالیات بر ارث و تصویر برگه حصر وراثت باشد.

نکته:

درصورتی‌که شریک فوت شده دارای سمت مدیریتی در شرکت باشد، بلافاصله برای مدیریت باید تعیین و تکلیف شود. درصورتی‌که اعضای علی‌البدل وجود داشته باشد و کفایت نمایند، آن‌ها به سمت مدیریت منصوب می‌شوند. در صورت عدم‌کفایت مجمع عمومی برای تعیین اعضای جدید هیئت‌مدیره تشکیل می‌شود.

  • فوت شریک شرکت با مسئولیت محدود

در خصوص شرکت با مسئولیت محدود در قانون تجارت مطلبی بیان نشده است. فقط در یک ماده از قانون تجارت اسباب انحلال شرکت مطرح شده است. یکی از اسباب انحلال شرکت ثبت شده با مسئولیت محدود فوت شریک به شرط پیش‌بینی در اساسنامه است؛ به‌عبارت‌دیگر فوت شریک در شرکت با مسئولیت محدود زمانی منجر به انحلال شرکت می‌شود که در اساسنامه این موضوع پیش‌بینی شده باشد. بنابراین در این نوع از شرکت ثبت شده شخصیت شرکا خصوصیت خاصی ندارد.

  • فوت شریک در شرکت تضامنی

شرکت تضامنی در رأس شرکت‌های اشخاص قرار دارد. در حقیقت در این نوع از شرکت ثبت شده شخصیت شرکا از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ به‌عبارت‌دیگر به نوعی شرکت قائم به شخصیت شرکا خود است. بنابر این توضیحات فوت شریک باعث انحلال شرکت می‌شود؛ اما توجه نمایید در قانون تجارت بر این امر استثنا وارد کرده است. بنابراین استثنا بقای شرکت منوط به رضایت سایر شرکا و رضایت قائم‌مقام متوفی است.

  • فوت شریک در شرکت نسبی

شرکت نسبی نیز به‌مانند شرکت تضامنی است؛ یعنی در حقیقت شخصیت شرکا در شرکت حائز اهمیت است. فوت یکی از شرکا منجر به انحلال شرکت می‌شود.

  • فوت شریک در شرکت مختلط غیر سهامی

در شرکت مختلط غیر سهامی نیز فوت شریک در شرکت ثبت شده منجر به انحلال شرکت می‌شود.

  • فوت شریک در شرکت تعاونی

شرکت تعاونی یکی از انواع شرکت‌های تجاری است؛ بنابراین اگر یکی از اعضا شرکت ثبت شده تعاونی فوت نمایند، سهام آن‌ها به وراث منتقل می‌شود. در واقع سهام شرکت تعاونی به‌مانند سایر اموال هستند و به ورثه منتقل می‌شود.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با متخصصین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰
4/5 (5)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *