مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صفر تا صد مقررات مالیاتی برای شرکت‌ها

صفر تا صد مقررات مالیاتی برای شرکت‌ها

بر اساس قانون ایران یکی از الزاماتی که بر شرکت‌ها تحمیل می‌شود، پرداخت مالیات می‌باشد. هر یک از انواع شرکت‌های تجاری قانون تجارت پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها باید اقدام به تعیین حوزه مالیاتی خود کنند. پس از تعیین حوزه‌ی مالیاتی برای حسابرسی دقیق‌تر مالیات حاکم بر شرکت‌ها باید پلمپ دفاتر تجاری صورت بگیرد. ما در این مطلب به‌صورت مختصر در خصوص مقررات مالیاتی شرکت‌های تجاری مطالبی را بیان می‌کنیم. پس ما را در این مطلب دنبال نمایید.

مقررات مالیاتی

برابر مقررات مالیاتی تمام شرکت‌های ثبت‌شده در اداره ثبت شرکت‌ها موظف به پرداخت مالیات هستند. در صورت عدم توجه به مقررات مالیاتی تبعات سنگینی بر شرکت تحمیل می‌شود. ازجمله تبعات تحمیلی بر شرکت‌ها، محرومیت آن‌ها در استفاده از تسهیلات و مزایای قانونی است. علاوه بر محرومیت، شرکت‌ها ملزم به پرداخت جرائم مالیاتی نیز می‌شوند. از طرف دیگر برای محاسبه مالیات آن‌ها و جریمه‌ها، اداره مالیات به‌صورت علی الراس اقدام می‌نماید.

برای محاسبه مالیات شرکت‌ها برابر مقررات مالیاتی ایران باید به سال مالی توجه ویژه‌ای شود. به عبارت بهتر برای تعیین مالیات ابتدا باید سال مالی شرکت مشخص شود. در حقیقت با محاسبه سود و زیان در یک سال مالی، مالیات تعیین می‌شود. پس از تعیین سود و زیان مالی، شرکت باید مطابق مقررات مالیاتی اقدام به تنظیم اظهارنامه و ترازنامه کند. این اسناد پس از تنظیم به اداره امور دارایی تسلیم می‌شود.

یکی از انواع مالیات، مالیات مستقیم است. مالیات مستقیم در حقیقت مالیاتی است که از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی گرفته می‌شود. بر اساس مقررات مالیاتی که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، قانون مالیات‌های مستقیم است، شرکت‌ها هم باید از مجموع درآمد فعالیت‌های انتفاعی خود، بعد از کسر معافیت‌ها، مالیات بپردازند.

علاوه بر پرداخت مالیات مستقیم، شرکت‌ها نسبت به اموال و املاکی که در ایران دارند نیز ملزم به پرداخت مالیات هستند. (بند ۱ ماده ۱ قانون مالیات‌های مستقیم)

اشخاص حقوقی معاف از مالیات

در مقررات مالیاتی مصادیق پرداخت مالیات مطرح‌شده است. افراد مشمول مالیات عبارت‌اند از:

۱- وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و دستگاه‌هایی که تأمین بودجه آن‌ها کاملاً از طرف دولت یا شهرداری انجام می‌شود.

شرکت‌های مذکور در بند ۱ باید ظرف ۴ ماه پس از سال مالی به حوزه مالیاتی خود رجوع نمایند و مالیات خود را بپردازند. مالیات این شرکت‌ها به نرخ ده درصد از کل درآمد مشمول مالیات است. پس از کسر ده درصد از جمع درآمد بر اساس نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم مالیات اخذ می‌شود.

۲- شرکت‌هایی که قسمتی از بودجه آن متعلق به دولت و شهرداری می‌باشد.

این شرکت‌ها به دودسته‌ی عمده تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • سهم دولتی بیش از ۵۰ درصد: در این حالت مالیات ۱۰ درصد به نسبت درامد سهم دولت است. بقیه به نرخ ماده ۱۳۱ اخذ خواهد شد.
 • سهم دولت مساوی یا کمتر از ۵۰ درصد باشد: سهم خصوصی تنها از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شود.

۳- مقررات مالیاتی شرکت‌های خصوصی

 • شرکت سهامی:

یکی از انواع شرکت‌هایی که در ایران ثبت می‌شود، شرکت‌های سهامی اعم از خاص و عام هستند. در خصوص هر یک از این شرکت‌ها نکاتی وجود دارد که به‌صورت تیتروار در ادامه بیان می‌شود.

۱- کاهش نرخ مالیات فروش سهام:

بر اساس مقررات مالیاتی جدید، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از ۰.۵ درصد ارزش فروش به ۰.۱ درصد کاهش پیداکرده است.

۲- معافیت از مالیات بر درآمد افزایش سرمایه:

بر اساس مقررات مالیاتی سال ۹۷ درصورتی‌که افزایش سرمایه از طریق سود تقسیم‌نشده صورت بگیرد از مالیات سرمایه افزایش‌یافته معاف می‌شود.

۳- بخشودگی مالیات شرکت‌های سهامی:

شرکت‌هایی سهامی که در بورس پذیرفته‌شده‌اند، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست نرخ‌ها در بورس حذف شوند، معادل ده درصد از مالیات آن‌ها بخشوده می‌شود.

 • مقررات مالیاتی شرکت‌های تعاونی:

شرکت‌ تعاونی نیز به‌مانند سایر شرکت‌ها ملزم به تهیه دفاتر قانونی و پرداخت مالیات بر درامد هستند. این شرکت‌ها نیز مطابق مقررات مالیاتی باید هرساله اظهارنامه مالیاتی پر کنند و درخواست خود را به اداره امور مالیاتی تقدیم نمایند.

توجه نمایید که مدیران شرکت‌های تعاونی در خصوص پرداخت مالیات شرکت‌های تعاونی دارای مسئولیت تضامنی هستند.

آخرین مدیر شرکت تعاونی باید قبل از انحلال، اظهارنامه دارایی را تکمیل و به اداره مالیاتی تسلیم کند. در صورت عدم انجام وظیفه یا نقصان در آن مدیرمسئول پرداخت مالیات و جرائم آن هستند.

در شرکت‌های تعاونی ١٠% از کل درآمد به‌عنوان مالیات شرکت محاسبه و وصول شده و از کل درآمد مشمول مالیات پس از کسر ١٠% نسبت به بقیه به شرح زیر عمل خواهد شد:

از درآمد سهم صاحبان سهام بی نام به نرخ ماده ١٣١ ق.م.م، از اندوخته سهم صاحبان سهام با نام و شرکای ضامن و یا اعضای شرکت‌های تعاونی به نسبت سهم هر یک از آن‌ها به نرخ ماده ١٣١ ق.م.م و از بقیه درآمد مشمول مالیات اعم از سود تقسیم نشده به نسبت هر یک از آن‌ها به نرخ ماده ١٣١ ق.م.م.

 • مالیات شرکت‌های با مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی و مختلط‌ها:

پس از کسر ١٠% کل درآمد به‌عنوان مالیات شرکت بقیه درآمد مشمول مالیات به نسبت سرمایه یا سهم الشرکه یا به نسبتی که در اساسنامه تعیین گردیده تقسیم و سهم هر یک به‌طور جداگانه مشمول مالیات به نرخ ماده ١٣١ خواهد بود.

اشخاص حقوقی ایرانی غیر تجارتی که به‌منظور تقسیم سود تأسیس نشده‌اند درصورتی‌که دارای فعالیت انتفاعی باشند و در جمع فعالیت‌های خود سود داشته باشند این سود درآمد مشمول مالیات محسوب و به نرخ ماده١٣١ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات خواهد بود.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

3.67/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام .خرید سهام در بورس توسط شرکت حقوقی مشمول مالیات پایان سال مالی میشود یانه ؟

  • نویسنده ثبت‌یار

   سلام،
   در صورتی که سهام خریداری‌شده در پایان سال برای شرکت سودآوری داشته باشد مسمول مالیات می‌شود.
   برای دریافت پاسخ دقیق‌تر، می‌توانید سوالات مالیاتی خود را از ادارات مالیاتی بپرسید.
   ثبت‌یار پاسخگوی سوالات ثبتی و حقوقی شماست.

 • مطالب بسیار مفید و آموزنده بود

 • یسنا صوفیانی

  بسیار عالی. ممنون از مطلب جامع و کاملتون