بطلان ثبت شرکت
ثبت شرکت

راهکارهای جلوگیری از بطلان ثبت شرکت

در ایران برای این‌که فعالیت قانونی داشته باشیم باید شرکت خود را به ثبت برسانیم. هم‌چنین می‌توانیم از مزیت‌های ثبت شرکت بهره‌مند شویم. اما فرایندهای ثبتی و حقوقی، پیچیدگی‌های مربوط به خود را دارند. گاهی ممکن است با انجام ندادن یک کار ساده، ثبت شرکت انجام نشود. برای مثال برخی امور مالیاتی و بیمه‌ای که انجام ندادن آن‌ها تهدید قانونی برای ثبت شرکت به حساب می‌آید و ممکن است موجب بطلان ثبت شرکت شود.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

در ادامه با عوامل بطلان ثبت شرکت و تهدیدات قانونی آن آشنا می‌شویم.

بطلان ثبت شرکت پیش از ثبت

اگر هنوز شرکت خود را به ثبت نرسانده‌اید، ممکن است با بی توجهی به برخی امور، با بطلان آن مواجه شوید!

برای مثال یکی از با اهمیت ترین شرایط برای ثبت شرکت، امور مالیاتی است. افرادی که از پیش بدهی‌های مالیاتی داشته باشند در امور ثبت شرکت خود با مشکل مواجه می‌شوند. هم‌چنین مسائل مربوط به بیمه نیز فرایندهای مربوط به خود را دارد.

برای جلوگیری از بطلان ثبت شرکت خود، حتما قوانین و مقررات مربوط به بیمه و قوانین مالیاتی را به دقت و درستی رعایت کنید.

برخی از عوامل دیگر را می‌توان این طور نام برد:

  • نامشروع بودن موضوع فعالیت شرکت

شرکت‌هایی که موضوع فعالیت آن ها در راستای اصول قانون اساسی و نظم عمومی نباشد، در ایران به ثبت نمی‌رسد.

  • اهلیت و رضایت شرکا

تمام شرکا برای ثبت شرکت باید عاقل و بالغ باشند و مجبور به شراکت نشده باشند. و در واقع کاملا با میل و اختیار خود اقدام به شراکت و ثبت شرکت کرده باشند.

  • گذاشتن برخی شروط غیرقانونی

ممکن است موضوع فعالیت شرکت کاملا قانونی باشد و شرکا هم به انعقاد قرارداد ثبت شرکت رضایت داشته باشند. اما شروطی در آن ذکر شده باشد که قانونی نباشد. برای مثال این شرط گذاشته شود که تمام سود به شریک مشخصی برسد و سایرین از سودبردن محروم باشند. چنین شرکتی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نخواهد رسید.

بطلان ثبت شرکت پس از آغاز فعالیت

شما شرکت خود را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسانده‌اید و فعالیت‌های قانونی خود را آغاز کرده‌اید. اما چه مشکلاتی پیش می‌آید که گاهی علیرغم میل افراد، شرکا با بطلان ثبت شرکت خود مواجه می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین عوامل بطلان ثبت شرکت، ورشکستگی است. یعنی حالتی که بدهی‌های شرکت از سرمایه‌اش بیشتر می‌شود و توان پرداخت مطالبات طلبکاران را ندارد. در این صورت شرکت پس از انجام امور مربوط به تصفیه، پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها منحل می‌شود.

ورشکستگی یکی از فرایندهای خاص شرکت‌هاست که درنهایت اگر نتوان به حالت عادی برگشت، شرکت منحل می‌شود. پس خوب است با راهکارهای جلوگیری از ورشکستگی شرکت آشنا باشید.

آثار بطلان ثبت شرکت

وقتی یک شرکت تجاری منحل می‌شود، درواقع شخصیت حقوقی آن از بین می‌رود. یعنی تمامی معاملات و قراردادها باطل می‌شوند و امور مالی شرکت باید تصفیه شود.

یعنی این‌که مطالبات شرکت از سایر اشخاص وصول شود، و بدهی‌ها پرداخته شود. درصورتی که سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی‌ها کافی نباشد، مشمول مقررات مربوط به ورشکستگی خواهد شد و طبق فرایندهای ورشکستگی عمل می‌شود.

با بطلان ثبت شرکت، در واقع حیات شخصیت حقوقی نیز به پایان می‌رسد.

برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر، با متخصصان و کارشناسان ثبت شرکت ثبت یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱
4.86/5 (7)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *