مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چه کسانی اجازه دارند شرکت ثبت کنند؟

چه کسانی اجازه دارند شرکت ثبت کنند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که برای انجام فعالیت‌های خود شرکت ثبت کنید؟ چه کسانی اجازه ثبت شرکت را دارند؟ آیا هرکسی می‌تواند شرکت ثبت کند؟ این محدوده اختیارات تا کجاست؟ در ادامه بررسی می‌کنیم که اجازه ثبت شرکت به چه کسانی داده شده است؟

ثبت شرکت

امروزه افراد زیادی برای کسب سود بیشتر و استفاده از مزایای قانونی، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند. برای خود سرمایه‌ای جمع می‌کنند و شرکایی انتخاب می‌کنند و به دنبال ثبت شرکت می‌روند. آیا من هم می‌توانم شرکت ثبت کنم؟ اگر هرکسی حداقل شرکا برای ثبت شرکت و سرمایه برای ثبت شرکت را بداند، می‌تواند با رعایت این قواعد شرکت ثبت کند؟

در ایران باید دانست که اجازه ثبت شرکت طبق برخی قوانین از جمله قانون تجارت و قانون ثبت شرکت ها داده می‌شود. اجازه ثبت شرکت یعنی این‌که در واقع کدام افراد طبق قانون مجاز هستند که شرکت خود را ثبت کنند و اگر اقدام به چنین کاری کنند، این کار قانونی خواهد بود.

اجازه ثبت شرکت

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با داشتن شرایط ثبت شرکت و آشنایی با نحوه ثبت شرکت، شرکت خود را به ثبت برسانند. به عبارت بهتر مطابق قوانین ایران اجازه ثبت شرکت به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی داده شده است.

سوال دیگری که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا مجرمین و افرادی که سوء پیشینه کیفری دارند نیز می‌توانند نسبت به ثبت شرکت اقدام کنند؟

اشخاص خارجی می‌توانند بدون حتی یک نفر شریک ایرانی، در ایران شرکت ثبت کنند و مالکیت ۱۰۰% سهام را نیز داشته باشند.

یکی دیگر از شرایط ثبت شرکت و افرادی که اجازه ثبت شرکت به آن‌ها داده شده است، شرکت‌ها هستند. شرکت‌ها می‌توانند بدون وجود هیچ شخص حقیقی با یکدیگر شریک شده و شرکت جدیدی ثبت کنند.

چه کسی باید شرکت را ثبت کند؟

علاوه بر این که اجازه ثبت شرکت به چه کسانی داده شده است، سوال دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود این است که چه کسی باید فعالیت‌های ثبتی و قانونی شرکت را پیگیری کند و به اصطلاح شرکت را ثبت کند؟ این سوال به صورت جداگانه در مطلب «ثبت شرکت و تغییرات آن وظیفه کیست؟» پاسخ داده شده است.

اما به طور کلی می‌توان گفت معمولا وظیفه ثبت شرکت بر عهده موسسین آن، مدیرعامل و یا اعضاء هیئت مدیره است.

در ایران مرجعی که فرایند ثبت شرکت‌ها را برعهده دارد اداره ثبت شرکت ها است.

برای ثبت شرکت، تغییرات شرکت، ثبت برند و سایر امورثبتی و حقوقی خود می‌توانید به کارشناسان ثبت‌یار مراجعه کنید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *