مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه پرداخت مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت چگونه است؟

نحوه پرداخت مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت چگونه است؟

اشخاص برای انجام فعالیت‌های مختلف و با اهداف مشخصی اقدام به تشکیل شرکت می‌کنند. در صورت تصمیم به تشکیل شرکت، اشخاص در مرحله اول باید نسبت به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام نمایند. پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، اقدامات دیگری ازجمله تعیین حوزه مالیاتی، دریافت کد اقتصادی و … باید انجام شود. اما گاهی اوقات پس از تشکیل شخصیت حقوقی، شرکت فعالیتی ندارد. به این نوع شرکت‌ها، شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت گفته می‌شود. توجه داشتید که شرکت چه فعالیت داشته باشد یا نه موظف است ثبت شرکت را انجام دهد.

ما در این مطلب به‌صورت خاص در خصوص مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت مطالبی را ارائه می‌کنیم. اگر شرکت شما بدون فعالیت است، حتماً مطلب ما را دنبال نمایید تا گرفتار جریمه‌های مالیاتی سنگین نشوید.

مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت

هر یک از انواع شرکت‌های قانون تجارت برای شروع فعالیت و رسمیت یافتن باید در درجه اول در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسند. پس از تشکیل شخصیت حقوقی و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، شرکت باید اقدام به تعیین حوزه‌ی مالیاتی خود کند. این اقدام برای این صورت می‌گیرد که شرکت هرساله باید صورت‌حساب دارایی خود را برای تعیین مالیات به حوزه‌ی تعیین‌شده ارائه دهد. علاوه بر تعیین حوزه باید نسبت به پلمپ دفاتر تجاری خود نیز در هرسال مالی اقدام کند.

این امور برای همه‌ی انواع شرکت الزامی است. بدین معنا که اگر شرکت شما به هر دلیلی هم فعالیت نداشته باشد باید نسبت به امور فوق اقدام شود. چرا که پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، به‌صورت روزانه اسامی شرکت برای اداره امور مالیات ارسال می‌شود تا نسبت به مالیات شرکت‌ها اتخاذ تصمیم شود.

اما سؤالی که ما در اینجا به دنبال آن هستیم، این است که چه تفاوتی بین مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت با شرکت دارای فعالیت وجود دارد؟ یا به عبارت بهتر مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت به چه صورتی است؟

قبل از پرداختن به سؤال فوق ابتدا باید بدانیم منظور از شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت چیست؟ در ادامه ما به هر دو سؤال فوق پاسخ می‌دهیم.

شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت

شرکت پس از ثبت ممکن است به دلایل مختلفی از انجام فعالیت خودداری کند. ازجمله دلایل عدم فعالیت شرکت ثبت‌شده می‌توان از ورشکستگی، دلسردی از کار، اختلاف بین شرکا و وضعیت اقتصادی نام برد.

شرکت بدون فعالیت درواقع شرکتی است که پس از ثبت، هیچ‌گونه فعالیتی ندارد. به عبارت بهتر گردش مالی شرکت صفر است. هیچ‌گونه خرید و فروشی به نام شرکت یا صاحبان شرکت صورت نمی‌گیرد و هیچ‌گونه قراردادی در شرکت بسته نمی‌شود.

شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت با معیارهای بالا باید تمام اقداماتی که توسط شرکت‌های ثبت‌شده دارای فعالیت انجام می‌شود را انجام دهد. علاوه بر موارد فوق باید در پایان سال مالی نامه‌ی عدم فعالیت را به اداره امور مالیاتی تسلیم نماید.

مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت

همان‌طور که بیان شد شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت پس از ثبت باید برای تعیین حوزه مالیاتی خود اقدام کند. علاوه بر تعیین حوزه، باید پلمپ دفاتر تجاری را نیز انجام دهد. در انتهای هرسال مالی مدیرعامل یا نماینده قانونی شرکت باید با مراجعه به اداره امور مالیاتی تعیین‌شده، دفاتر و اظهارنامه مالیاتی و نامه عدم فعالیت خود را تسلیم کند.

پس از تحویل مدارک فوق، کارشناس امور مالیاتی به بررسی مدارک می‌پردازد. در صورت صحت مدارک و کامل بودن آن، شرکت پرداخت مالیاتی نخواهد داشت.

نکات مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت

در مراحل امور مالیاتی شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت باید به موارد زیر توجه شود:

۱- شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت اقدام به تشکیل پرونده امور مالیاتی خود نماید.

۲- عدم فعالیت شرکت در هرسال باید اعلام شود.

۳- هیچ‌گونه مراوده مالی به نام شرکت و صاحبان آن ثبت‌نشده باشد.

۴- دفاتر پلمپ شده تجاری به‌صورت سفید به اداره امور مالیاتی تسلیم شود.

۵- اظهارنامه مالیاتی و اظهارنامه مالیات ارزش‌افزوده به‌صورت سفید تسلیم گردد.

۶- فاکتور خرید و فروشی در مدت زمانی به نام شرکت یا صاحب آن صادر نشده باشد.

۷- در نامه عدم فعالیت موارد زیر نوشته شود:

  • نام شرکت
  • شماره ثبت
  • کلاسه پرونده
  • تاریخ عدم فعالیت
  • امضا و مهر مدیرعامل

در این مطلب به‌صورت جامع مطالبی در خصوص مالیات شرکت ثبت‌شده بدون فعالیت مطالبی بیان شد. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره می‌توانید با مشاورین زبده مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.4/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *