معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص
مالیات مالیات و تامین اجتماعی

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص، در چه حوزه‌هایی اعمال می‌شود؟ آیا این معافیت‌ها مخصوص شرکت سهامی خاص است و یا این شرکت‌ها نیز به طور کلی از معافیت مربوط به شرکت‌ها استفاده می‌کنند؟ این معافیت‌ها در ثبت شرکت سهامی خاص چگونه است؟ در این مطلب معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

مقررات مالیاتی

مطلبی که همواره شرکت‌ها با آن مشغول هستند بحث پرداخت مالیات است. هم‌چنین با توجه به مخارج بالا، شرکت‌ها به دنبال معافیت‌های مالیاتی هستند. از جمله معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص.

طبق قانون تجارت، همه شرکت‌ها موظف هستند شفافیت مالیاتی داشته باشند و تمامی مخارج و هزینه‌ها و نقل و انتقالات خود را در دفتر سهام وارد کنند. هم‌چنین در انتهای سال مالی شرکت، این دفاتر باید از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها پلمپ شوند.

اولین قدم برای این‌که شرکت نشان دهد در امر مالیات شفاف است، پلمپ دفاتر تجاری است. زیرا پس از پلمپ و دریافت کد اقتصادی، شرکت می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی دریافت کند.

معافیت مالیاتی

با این وجود که پرداخت مالیات و پلمپ دفاتر امری ضروری است، قانون برخی شرکت‌ها را از پرداخت مالیات تا حدودی معاف کرده است. یعنی این‌که با توجه به نوع شرکت و یا موضوع فعالیت، برخی شرکت‌ها لازم نیست مبالغی را بپردازند و به آن‌ها معافیت داده می‌شود.

در این مطلب معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص بررسی می‌شود.

طبق قوانین مربوط به مالیات، معافیت مالیاتی درخصوص شرکت‌های تعاونی، موسسات غیرتجاری و دانش‌بنیان ذکر شده است.

هرکدام از این نوع شرکت‌ها معافیت‌های مربوط به خود را دارند که در سایر مطالب مجله ثبت‌یار به آن‌ها پرداخته شده است.

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص در قوانین مالیاتی پیش بینی نشده است. به این معنی که صرف سهامی خاص بودن یک شرکت موجب ایجاد معافیت مالیاتی برای آن نمی‌شود.

سوال دیگر این‌جاست که اگر شرکتی سهامی خاص باشد، آیا هیچ نوع معافیت مالیاتی ندارد؟ پاسخ اینجاست که چرا. یعنی شرکت سهامی خاص نیز به فراخور موضوع فعالیت و یا دانش‌بنیان بودن می‌تواند از معافیت مربوطه برخوردار شود.

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص

موارد زیر را می‌توان معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص محسوب کرد:

  1. کاهش نرخ مالیات فروش سهام

یکی از معافیت‌هایی که شرکت سهامی خاص می‌تواند از آن استفاده کند، مربوط به فروش سهام است. برای حمایت و تشویق گسترش بازار سرمایه، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از ۰٫۵ درصد به ۰٫۱ درصد کاهش یافته است.

  • ۲) معافیت از مالیات افزایش سرمایه

شرکتی را فرض کنید که سود خود را هنوز تقسیم نکرده است و تصمیم می‌گیرد این سود را به سرمایه شرکت منتقل کند. در این صورت برای حمایت از افزایش سرمایه در راستای اجرای طرح‌های توسعه معافیت مالیاتی لحاظ می‌شود. یعنی این‌که آن بخشی از سود که به افزایش سرمایه اختصاص یافته است، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

معافیت مالیاتی شرکت دانش‌بنیان

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص درصورت دانش‌بنیان بودن نیز قابل بررسی است. به این معنی که شرکت‌هایی که تحت عنوان دانش بنیان به ثبت می‌رسند معافیت‌های مخصوص خود را دارند. پس شرکت‌های سهامی خاص نیز که دانش‌بنیان هستند می‌توانند از این معافیت‌ها بهره‌مند شوند.

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان، به مدت ۱۵ سال است. این شرکت‌ها می‌توانند برای محصولاتی که دانش‌بنیان کرده‌اند از مالیات معاف شوند. یعنی ممکن است برخی از درآمدهای یک شرکت دانش‌بنیان ناشی از محصولا و خدمات با فناوری برتر دانش بنیان نباشد. در این صورت این نوع درآمدها معاف از مالیات نخواهد بود.

معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص بسته به موضوع شرکت

در کنار نوع شرکت، برخی از موضوعات فعالیت شرکت نیز مشمول معافیت می‌شوند. معافیت مالیاتی شرکت سهامی خاص در موضوعات زیر به طور کامل و صددرصدی وجود دارد:

  1. تمامی فعالیت‌های حوزه کشاورزی
  2. فعالیت‌های تولیدی و معدنی واحدهای تولیدی و معدنی بخش خصوصی و تعاونی

شرکت‌هایی که از سال ۸۱ به بعد ایجاد شده‌اند، و تا ۸۰ درصد استخراج کرده‌اند مشمول این نوع معافیت می‌شوند.

  1. فعالیت در امور انتشاراتی و مطبوعاتی
  2. صادرکنندگان محصولات حوزه کشاورزی

هم‌چنین معافیت‌های جزئی با توجه به موضوع فعالیت شرکت از قرار زیر اند:

  1. شرکت‌های فعال در زمینه ایران‌گردی و جهانگردی

اگر این شرکت‌ها مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد داشته باشند، مشمول معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی می‌شوند.

۲) شرکت‌های ادغامی

شرکتی که با چند شرکت دیگر ادغام می‌شود تا سقف مجموع سرمایه این شرکت‌ها از پرداخت مالیات معاف است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *