مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

اقامتگاه شرکت و شرایط تغییر آن

اقامتگاه چیست؟

شاید اولین تعریفی که از کلمه اقامتگاه به ذهن می رسد محل زندگی باشد؛ بدین نحو که هر فردی در محل خاصی زندگی می کند که آن محل اقامتگاه وی است.
این تعریف و شناخت ساده از کلمه اقامتگاه، با آن چه که قانون گذار از اقامتگاه به عنوان تعریف ارائه داده است دور نیست.
باید اشاره کنیم که می بایست بین اقامتگاه اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت قائل شد. در مورد اشخاص حقیقی ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی اشاره دارد که اقامتگاه هر شخصی عبارت از محلی است که شخص در آن جا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آن جا باشد و اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم امور او باشد مرکز امور اقامتگاه محسوب است.
همانطور که ملاحظه می شود، قانون مدنی نیز از محل سکونت و زندگی افراد به عنوان اقامتگاه نام برده است و تصریح دارد که اگر بین مرکز مهم امور افراد و محل سکونت ایشان تفاوت باشد، اصل بر این است که مرکز مهم امور، همان اقامتگاه مورد پذیرش می باشد.
به عنوان مثال اگر فردی در خوزستان، فلکه ساعت زندگی می کند ولی دفتر کار او در کیانپارس می باشد، کیانپارس به عنوان اقامتگاه وی شناخته خواهد شد.
در مورد اشخاص حقوقی، هم قانون مدنی و هم قانون تجارت به تعریف اقامتگاه پرداخته اند.
ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی در بخش دوم اشاره دارد که اقامتگاه اشخاص حقوقی مرکز عملیات آن ها خواهد بود.
ماده ۵۹۰ قانون تجارت نیز اشاره دارد که اقامتگاه شخص حقوقی محلی است که اداره شخص حقوقی در آن جاست.
برخی معتقد اند بین این دو قانون تعارض وجود دارد و بحث های حقوقی زیادی پیرامون این دو ماده در جریان است اما به عنوان نتیجه و جمع بندی این بحث ها باید اشاره نماییم که بین این دو ماده تعارضی وجود ندارد و هر دو ماده به یک مفهوم اشاره دارند.
پس اقامتگاه شخص حقوقی نیز همان مرکز مهم امور یا اداره آن می باشد.

تغییر اقامتگاه

اشخاص حقوقی باید در ابتدای کار خود و در مرحله ثبت تاسیس، محلی را به عنوان اقامتگاه معرفی و ثبت نمایند و این محل پس از ثبت و آگهی به عنوان اقامتگاه قانونی و رسمی ایشان شناخته خواهد شد.
از آن جایی که اقامتگاه اشخاص حقوقی در اساسنامه شان مندرج می باشد، هرگونه تغییر در اقامتگاه شان به منزله ایجاد تغییر در اساسنامه می باشد و در شرکت های سهامی نیازمند همان تشریفاتی است که برای تغییر اساسنامه مورد نیاز می باشد.
در شرکت های سهامی، برای اتخاذ تصمیم و اعمال آن در مورد تغییر اقامتگاه، تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورت جلسه ای که به امضای هیات رئیسه رسیده باشد لازم است. نکته ای که اشاره به آن خالی از اهمیت نیست این که این اختیار می تواند توسط مجمع به هیات مدیره نیز تفویض شود و در این صورت هیات مدیره می تواند با تشکیل جلسه و متعاقب آن تنظیم صورتجلسه مربوطه این مهم را به انجام برساند.
یکی از موانعی که در این راه می تواند در مسیر شرکت ها قرار بگیرد این است که تغییر اقامتگاه موجب افزایش تعهدات سهامداران و شرکا گردد که در این مورد باید تمامی شرکا و یا سهامداران رضایت خود را اعلام داشته باشند.
بعلاوه در مورد شرکت های مالی و اعتباری که از بانک مرکزی مجوز اخذ کرده بوده اند نیز هرگونه تغییری به موجب بخشنامه شماره ۲۵۹۰۲۵ بانک مرکزی باید به تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برسد و این تغییر نیز باید بعد از تصویب به تایید این نهاد رسانده شود.
در صورتی که هریک از مراحل این تصمیم گیری و متعاقبا اعلام آن به مراجع ذی صلاح قانونی به درستی صورت نپذیرد موجب برگشت خوردن درخواست مزبور شده و امور شرکت را دچار تعلل و وقفه می نماید لذا از تمامی شرکت ها و اشخاص حقوقی دعوت می شود که در این دست از موارد که نیازمند دقت به جزئیات و پیچ و خم های ثبتی و قانونی است کار را به دست کارشناسان امر سپرده و از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری بنمایند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.93/5 (14)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • حسین مرتضوی فر

  با سلام
  می خواستم بدونم آیا امکان داره که محل اقامتگاه ثبتی شرکت با یکی از شرکا یکی باشه؟ یعنی میشود که محل فعالیت شرکت رو در اداره ثبت با محل سکونت یکی از سهامدار ها یک جا معرفی کرد؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   خیر، محل شرکت باید کاربری اداری و تجاری داشته و می‌بایست متفاوت از محل سکونت اعضای هیات مدیره باشد.