مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

تعریف اساسنامه شرکت و چگونگی تنظیم آن

تعریف اساسنامه شرکت و چگونگی تنظیم آن

یکی از اسنادی که برای که برای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها الزامی است، اساسنامه شرکت است. اساسنامه شرکت درواقع سندی است که تمام نکات مهم شرکت در آن قید می‌شود. بنابراین یکی از اسنادی که در هنگام ثبت شرکت باید تنظیم شود، اساسنامه است. در تنظیم اساسنامه شرکت باید نکاتی حتماً قید شود. ما در این مطلب ابتدا تعریفی از اساسنامه ارائه می‌کنیم. بعد از ارائه تعریف، نکاتی که در تنظیم اساسنامه باید قید شود را بیان می‌کنیم.

اساسنامه شرکت

یکی از مهم‌ترین اسناد شرکت اساسنامه شرکت می‌باشد. اساسنامه درواقع سندی است که در آن در خصوص اداره شرکت و روابط بین شرکا تعیین و تکلیف می‌شود. به عبارت بهتر اساسنامه قراردادی است که در آن طرز کار شرکت مشخص می‌شود. اساسنامه شرکت درواقع اهداف، نحوه فعالیت و وظایف شرکت را بیان می‌کند.

در اساسنامه شرکت در خصوص موارد زیر تعیین و تکلیف می‌شود:

۱- روابط شرکا با یکدیگر. ۲- محدوده اختیارات مجمع عمومی شرکت. ۳- محدوده اختیارات هیئت‌ مدیره. ۴- مشخص کردن سود و زیان شرکت. ۵- نحوه تقسیم کردن سود و زیان شرکت. ۶- وظایف بازرسان شرکت. ۷- نحوه انتخاب و تعداد مدیران. ۸- تداوم و انحلال شرکت.

تنظیم اساسنامه شرکت

هر شرکتی در بدو تأسیس برای مشخص کردن امور فوق باید اقدام به تنظیم اساسنامه نماید. در تنظیم اساسنامه شرکت نکات و مواردی حتماً باید قید گردد. در ادامه موارد اجباری که در تنظیم اساسنامه باید رعایت شود، بیان می‌شود. این موارد عبارت‌اند از:

۱- نام شرکت:

هر شرکتی باید نام مختص خود داشته باشد. این موضوع در خصوص شرکت‌های سرمایه اهمیت بیشتری می‌یابد. چراکه اگر در عنوان شرکت نام شریک قید گردد، آن شریک دارای مسئولیت تضامنی می‌شود. نام شرکت می‌تواند با توجه به نوع فعالیت شرکت انتخاب شود. توجه نمایید نام تجاری شرکت همان نام شرکت است.

 2- موضوع شرکت:

یکی از مواردی که باید در اساسنامه شرکت قید شود، موضوع شرکت است. موضوع شرکت درواقع مشخص‌کننده حیطه فعالیتی شرکت می‌باشد. به همین دلیل موضوع شرکت باید به‌صورت صریح و کامل قید گردد. درواقع موضوع شرکت حدود اختیارات مدیران شرکت را مشخص می‌کند.

۳- مدت شرکت:

شرکت ممکن است به‌صورت محدود یا نامحدود تشکیل شود. درصورتی‌که قصد تشکیل شرکت در بازه‌ی زمانی مشخصی رادارید، باید در اساسنامه شرکت مدت به‌صورت دقیق و کامل قید شود.

۴- مرکز اصلی شرکت:

شرکت نیز به‌مانند اشخاص حقیقی باید اقامتگاه داشته باشد. اقامتگاه شخص حقوقی درواقع مرکز اصلی شرکت است که اداره شرکت ازآنجا صورت می‌گیرد. ازآنجایی‌که تعیین اقامتگاه برای شناسایی شرکت برای ابلاغ اوراق و دعاوی و سایر موارد حائز اهمیت است، باید در اساسنامه در خصوص آن تعیین و تکلیف شود.

۵- مبلغ سرمایه:

در تأسیس بعضی شرکت‌ها مانند شرکت سهامی باید حداقل سرمایه فراهم باشد. به همین دلیل در اساسنامه باید مبلغ سرمایه ذکر شود. هم‌چنین در اساسنامه شرکت باید سرمایه به تفکیک آورده نقدی و غیر نقدی قید شود.

۶- تعداد سهام بانام و بی‌نام و مبلغ اسمی آن‌ها:

سهام در شرکت‌های سهامی به دو نوع بانام و بی‌نام تقسیم می‌شود. در اساسنامه شرکت باید در خصوص تعداد سهام و مبلغ اسمی هر سهم تعیین و تکلیف شود. از طرف دیگر شرکت سهامی ممکن است برای برخی از سهامداران، سهام ممتاز در نظر بگیرد. در خصوص تعداد سهام ممتاز و مزایای آن نیز در اساسنامه شرکت باید تعیین و تکلیف شود.

۷- پرداخت مبلغ سهام پرداخته‌شده:

در اساسنامه باید مبلغ پرداخت‌شده هر سهم و نحوه مطالبه مابقی آن قید گردد. باید توجه داشت که مطابق قانون تجارت پرداخت مابه‌التفاوت از پنج سال تجاوز نمی‌کند.

۸- نحوه انتقال سهام بانام:

ممکن است در انتقال سهام بانام شرکت شرایط خاصی حاکم باشد. بنابراین درصورتی‌که شرایطی در خصوص انتقال سهام بانام وجود داشته باشد باید در اساسنامه شرکت در خصوص آن صحبت شود.

۹- تبدیل سهام بانام به بی‌نام و برعکس:

همان‌طور که بیان شد شرکت دارای دو نوع سهام است. در هرزمانی ممکن است شرکت نسبت به تبدیل نوع سهام اقدام نماید. در این صورت باید در اساسنامه شرکت شرایط و نحوه تبدیل سهام به‌صورت کامل قید شود.

۱۰- اوراق قرضه:

شرکت  در برهه‌ای از زمان ممکن است تصمیم به انتشار اوراق قرضه نماید. برای این منظور شرایط و مدارک خاصی موردنیاز است که در بدو تأسیس شرکت در اساسنامه در خصوص آن صحبت می‌شود.

۱۱- افزایش و کاهش سرمایه:

یکی از مواردی که در اساسنامه باید قید شود، شرایط و ترتیب کاهش و افزایش سرمایه می‌باشد.

۱۲- دعوت از مجمع عمومی:

در اساسنامه شرکت باید مواقعی که مجمع عمومی باید تشکیل شود قید گردد. هم‌چنین در خصوص تشریفات و ترتیبات آن نیز توضیحاتی ارائه گردد.

۱۳- حدنصاب مجامع عمومی:

در اساسنامه باید حدنصابی که مجمع عمومی دارای اعتبار می‌شود، قید گردد.

۱۴- تعیین و تکلیف در خصوص مدیران شرکت:

تعداد مدیران، طرز انتخاب، مدت مأموریت و نحوه انتخاب جانشینان آنان باید در اساسنامه بیان شود.

۱۵- تعیین وظایف مدیران:

در اساسنامه شرکت وظایف مدیران و حدود اختیارات آن‌ها بیان می‌شود. همان‌طور که قبلاً بیان گردید وظایف مدیران در حدود موضوع شرکت است.

۱۶- سهام تضمینی:

مدیران شرکت برای حسن انجام وظایف خود باید سهام تضمینی یا سهام وثیقه ای تودیع کنند. این سهام در اساسنامه مشخص می‌شود.

۱۷- انتخاب بازرسان:

هر شرکت باید یک یا چند بازرس داشته باشد. تعداد بازرسان، نحوه انتخاب و حدود وظایف بازرسان در اساسنامه شرکت مشخص می‌شود.

۱۸- تعیین سال مالی:

تعیین آغاز و پایان سال مالی در اساسنامه مشخص می‌شود. علاوه بر این باید موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت و مواعد دعوت از مجمع عمومی نیز مشخص شود.

۱۹- انحلال اختیاری شرکت:

انحلال شرکت به دو صورت اجباری و اختیاری صورت می‌گیرد. باید در خصوص نحوه انحلال اختیاری شرکت در اساسنامه تعیین و تکلیف شود. انحلال اختیاری شرکت تنها در چارچوب اساسنامه امکان‌پذیر است.

۲۰- تغییر اساسنامه:

نحوه تغییر اساسنامه باید در خود اساسنامه مشخص شود. تمام تغییرات در چارچوب اساسنامه دارای اعتبار است.

در تنظیم اساسنامه باید به این امور ۲۰ گانه توجه ویژه‌ای شود. به عبارت بهتر نکات ۲۰ گانه باید حتماً در اساسنامه تعیین و تکلیف شود.

 در صورت نیاز به هرگونه مشاوره تخصصی می‌توانید با مشاورین ثبت یار در تماس باشید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • نیازالدین شریفی

    سپاس از معلومات موفید تان