برند مشارکتی
ثبت علامت

همه آن چیزی که در مورد برند مشارکتی باید بدانید!

در دنیای تجاری امروز، برای جذب مشتری بیشتر باید محصولات خود را از سایر محصولات مشترک متمایز ساخت. برای این منظور یکی از اقداماتی که انجام می‌شود، ثبت برند است. با ثبت برند، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند محصولات و خدمات خود را از سایر خدمات مشابه متمایز نمایند. یکی از ابعاد جدید از ثبت برند، برند مشارکتی است.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

ما در این مطلب اطلاعات جامعی در خصوص ماهیت برند مشارکتی و مدارک و شرایط موردنیاز در ثبت آن را بیان می‌کنیم.

برند مشارکتی چیست؟

برند یک نام یا طرح یا هر ویژگی دیگری است که در یک محصول وجود دارد. برند در حقیقت مشخص‌کننده‌ی خدمات یا محصول خاص می‌باشد که به‌وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌شود.

یکی از ابعاد جدید برند، برند مشارکتی است. در بازار امروز تنوع مختلفی از برندهای مختلف در محصولات یکسان وجود دارد.در نتیجه فرد برای ارائه محصول یا خدمات جدید خود در دنیای رقابتی امروز گم می‌شود. به همین دلیل ایجاد یک موقعیت انحصاری برای محصول یا خدمت جدید بسیار دشوار می‌شود و احتمال موفقیت برند جدید بسیار کاهش پیدا می‌کند.

در یک تعریف کلی برند مشارکتی، ترکیب دو برند برای ایجاد یک محصول یا خدمت خاص و منحصربه‌فرد است. به‌عبارت‌دیگر دو یا چند برند مستقل در جهت حمایت از یک محصول و خدمت جدید است که منجر به تمایز محصول از محصولات مشابه می‌شود.

انگیزه ثبت برند مشارکتی

برند مشارکتی در دنیای امروزه اهمیت بیشتری یافته است. اشخاص ممکن است به دلایل مختلفی تمایل به ثبت برند  داشته باشند. از مهم‌ترین دلایل تمایل به ثبت برند مشارکتی به دو مورد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • در دنیای امروز تنوع مختلفی از برندها وجود دارد. با ثبت برند جدید ممکن است موقعیت انحصاری ناشی از ثبت برند آن‌چنان‌که مدنظر است، حاصل نشود. به همین دلیل اشخاص تمایل به ثبت برند مشارکتی دارند.
  • از طرف دیگر گاهی اشخاص حقیقی و حقوقی برای رهایی از دریافت کارت بازرگانی درصورتی‌که در نام برند از حروف لاتین استفاده شده باشد، اقدام به استفاده از برند مشارکتی می‌نمایند.

مزایای برند مشارکتی

با ثبت برند مشارکتی در دنیای امروز، شما می‌توانید از موقعیت منحصربه‌فردی برای عرضه محصول و خدمات خود استفاده کنید. ترکیب دو برند برای یک محصول درواقع اطمینان بیشتری برای خریداران فراهم می‌کند. به عبارت بهتر وقتی دو برند با مشارکت یکدیگر اقدام به ثبت برند می‌کنند ازلحاظ کیفیت محصولات به مشتری اطمینان لازم را می‌دهند. در این حالت خریدار با اطمینان بیشتری اقدام به انتخاب می‌کند. از طرف دیگر اشخاص عرضه‌کننده نیز در بازار رقابت موقعیت بهتری پیدا می‌کنند.

انواع برند مشارکتی

همان‌طور که بیان شد برند مشارکتی از همکاری دو برند ایجاد می‌شود. درنتیجه ممکن است برندی بین دو یا چند شخص حقیقی یا بین اشخاص حقیقی و حقوقی باشد. به‌طور خلاصه برند مشارکتی در دو حالت متصور است:

  • شخص – شخص
  • شخص – شرکت

مدارک ثبت برند مشارکتی

برای ثبت برند مشارکتی به‌مانند برند منفرد باید به اداره مالکیت معنوی رجوع کرد و اقدام به ثبت آن کرد. مدارک ثبت  همانند مدارک ثبت برند به دو دسته‌ی اشخاص حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شود.

مدارک ثبت برند مشارکتی اشخاص حقیقی:

۱-مدارک هویتی:

کپی برابر اصل مدارک هویتی از جمله کپی شناسنامه و کپی کارت ملی.

۲- مجوز فعالیت اقتصادی:

کپی برابر اصل مجوز فعالیت یکی از مدارکی است که برای ثبت برند باید تسلیم شود. به‌عبارت‌دیگر هر مدرکی که دال بر فعالیت اقتصادی باشد به عنوان مجوز فعالیت اقتصادی قابل قبول است.

۳- نمونه‌هایی از برند:

شخص حقیقی برای ثبت برند باید نمونه‌هایی از برند خود ارائه نماید.

۴- وکالت‌نامه:

توجه نمایید وکالت‌نامه در صورتی احتیاج است که مراحل ثبتی توسط وکیل انجام گیرد.

مدارک موردنیاز ثبت برند مشارکتی اشخاص حقوقی:

۱- مدارک شناسایی:

کپی برابر اصل مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل باید به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود.

۲- نمونه برند:

از نمونه برند معرفی شده برای ثبت باید در ابعاد حداکثر ۱۰ سانتی‌متر در ۱۰ سانتی‌متر به اداره مالکیت معنوی داده شود.

۳- مدرکی دال بر تناسب بین برند و موضوع فعالیت شرکت:

اشخاص حقوقی برای ثبت برند باید مدرکی که نشان دهنده تناسب موضوع فعالیت شرکت با موضوع درخواست ثبت برند باشد، ارائه دهند.

  • ۴- کپی روزنامه تأسیس و آخرین تغییرات شرکت:
  • برای تشخیص مدیرعامل یا صاحب امضای مجاز تحویل مدارک فوق  ضرورت دارد.

بنابراین شما برای درخواست ثبت برند باید پس از انتخاب برند مشارکتی، نام و نمونه برند خود را به‌صورت توافقی انتخاب و تنظیم نمایید. بعد از استعلام عدم ثبت برند انتخابی باید مدارک فوق را تهیه نمایید و با ورود به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند آنلاین خود نمایید.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه ثبت برند با متخصصین و مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

2/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *