مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

تغییر حق امضا در شرکت و مراحل و مدارک آن

تغییر حق امضا در شرکت و مراحل و مدارک آن

در هر شرکت، یک یا چندنفر از اعضا، دارندگان حق امضا شمرده می‌شوند. و در واقع از طرف شخصیت حقوقی شرکت و به نام و سرمایه شرکت، اوراق و اسناد عادی یا رسمی شرکت را امضا می‌کنند. حال ممکن است شرایطی پیش بیاید که نیاز به تغییر حق امضا احساس شود. در این شرایط چه کار باید کرد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این که «شخصیت حقوقی چیست» می‌توانید به همان مطلب مراجعه کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دارندگان حق امضا

پیش از این در مجله ثبت‌یار گفتیم که یک شرکت تجاری شخصیت مستقلی از اعضاء خود دارد. نام مخصوص به خود، اقامتگاه، سرمایه و… دارد. این شخصیت مستقل همان شخصیت حقوقی است.

اما از آن جا که شرکت خودش نمی‌تواند معامله کند، و یا شخصیت زنده‌ای نیست که بتواند اسناد تعهدآور را امضا کند، یک یا چندنفر از اعضای شرکت، از طرف شرکت این کار را انجام می‌دهند. به این افراد دارندگان حق امضا گفته می‌شود.

حال که دارندگان حق امضا را شناختیم خوب است ببینیم تغییر حق امضا چگونه انجام می‌شود؟

انتخاب دارندگان حق امضا

پس از تشکیل شرکت، هیئت مدیره در جلسه‌ای، دارندگان حق امضا را انتخاب می‌کند. این افراد می‌توانند از اعضا هیئت مدیره، سهامداران، یا نمایندگان اشخاص حقوقی که سهامدار شرکت دیگری هستند باشند.

معمولا به این صورت است که حق امضای اسناد و اوراق عادی به مدیرعامل داده می‌شود. و حق امضای اوراق تعهدآور به مدیرعامل و یک یا چندنفر دیگر از اعضا شرکت داده می‌شود. (یعنی اوراق تعهدآور صرفا با هردو امضا معتبر شناخته می‌شود.)

تغییر حق امضا

گاهی پیش می‌آید که شرکت‌ها پس از ثبت نیاز به تغییرات پیدا می‌کنند. تغییر حق امضا نیز یکی از این تغییرات است. مثلا ممکن است یکی از اعضای شرکت که صاحب حق امضا نیز هست بخواهد از شرکت برود. و یا شرکا بخواهند مشارکت خود را با او قطع کنند.

در این صورت، هیئت مدیره می‌تواند جلسه‌ای تشکیل داده و درباره تغییر حق امضا تصمیم‌گیری کند. هم‌چنین اعضا می‌توانند مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل داده و با نگارش صورت جلسه آن نسبت به تغییر حق امضا اقدام کنند. در این صورت دارندگان حق امضا تغییر می‌کنند و افراد جدیدی صاحبان حق امضا شناخته می‌شوند. این افراد می‌توانند از طرف شرکت معاملاتی انجام دهند و اوراقی را امضا کنند.

مراحل تغییر حق امضا

وقتی تصمیم اعضا شرکت بر این  شد که صاحبان حق امضا را تغییر بدهند، باید مراحل زیر را طی کنند:

  • تنظیم صورت‌جلسه تغییر حق امضاء

برای تغییر حق امضا ابتدا باید جلسه هیئت مدیره یا مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده تشکیل شود و صورت جلسه هیئت مدیره یا مجمع مبنی بر تغییر حق امضا تنظیم شود.

پس از ارسال درصورتی که نقایص یا ایراداتی وجود داشته باشد باید از طرف شرکت برطرف شود.

  • تایید نهایی
  • ارسال پیش آگهی تغییر حق امضا برای شرکت
  • انتشار آگهی اصلی در روزنامه رسمی

مدارک لازم برای تغییر حق امضا

  • تصویر مدارک شناسایی اعضا شرکت
  • تصویر آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورتی که موجود باشد)
  • تصویر آگهی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی

هزینه تغییر حق امضا

برای تغییر حق امضا در شرکت، باید صورت‌جلسه تنظیم شود. درواقع هزینه تغییر حق امضا را می‌توانید در مطلب «هزینه ثبت تغییرات شرکت» ببینید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به کارشناسان ثبت‌یار مراجعه کنید. متخصصان ما هرگونه تغییرات شرکت شما را انجام می‌دهند.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *