مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تعریف شرکت سهامی

تعریف شرکت سهامی

تعریف:

شرکت‌ سهامی به شرکتی گفته می شود که در آن ها آورده شرکا به سهام با مبلغ مساوی تبدیل می‌شود. اصل اساسی در این شرکت ها آن است که مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌هاست. (ماده ۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت) این که تعداد سهام شرکت باید چقدر باشد، بر عهده موسسان شرکت است و این مساله باید پیش از دعوت و تشکیل مجمع عمومی موسس تعیین شده و در اظهارنامه ثبت شرکت درج گردد.

شرایط شرکت سهامی:

در شرکت های سهامی تعداد شرکا حداقل باید سه نفر باشد اما در مقررات قانونی برای تعداد شرکا سقفی تعیین نشده است. البته با توجه به این که در ماده ۱۰۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت، پیرامون شرکت سهامی عام، بیان می‌دارد که شرکت سهامی عام باید هیات مدیره ای متشکل از حداقل پنج نفر داشته باشد که از میان صاحبان سهام انتخاب می شوند، باید بیان داشت که سهامی عام با سه نفر موسس آغاز می شود اما برای تشکیل و ایجاد شخصیت حقوقی آن باید حداقل پنج شریک وجود داشته باشد. اما در مورد شرکت سهامی خاص همان سه نفر مقرر در ماده ۳ کفایت می کند.

شخصیت حقوقی شرکت سهامی:

چون هر شرکت دیگری، مستقل از شخصیت شرکاست؛ با این تفاوت که استقلال شخصیت حقوقی آن از شخصیت شرکا، بیشتر از شرکتهای دیگر است. در واقع، اگر در شرکتهای دیگر، به ویژه شرکتهای اشخاص، حوادثی که برای شرکا اتفاق می افتد در حیات شرکت مؤثر است، در شرکت سهامی وضع به گونه دیگری است؛ برای مثال فوت یا حجر شرکا، که در شرکت تضامنی به انحلال احتمالی شرکت منجر می شود، در موجودیت شرکت سهامی تأثیر ندارد.
در صورتی که قسمتی از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین شود، شرکت سهامی عام نامیده شده و اگر تمام سرمایه منحصرا توسط موسسین تامین گردد، شرکت سهامی خاص نامیده می شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.94/5 (17)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *