فهرست عناوین

 گستردگی فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در مقایسه با گذشته، سبب شده تا فعالیت در این حوزه اهمیت بالایی پیدا کند. بسیاری از افراد به دنبال یک راه ایمن و قانونمند می‌گردند تا بتوانند در چهارچوب قانون به فعالیت تجاری بپردازند. تنها راه فعالیت اقتصادی به صورت قانونی، ثبت شرکت است. با ثبت شرکت، شما می‌تواند در قالبی مطمئن فعالیت خود را گسترش دهید. در این مطلب سعی داریم شما را با تعریف شرکت سهامی که یکی از قالب‌های پرطرفدار برای ثبت شرکت به حساب می‌آید، آشنا کنیم. پس اگر تصمیم دارید شرکت خود را به ثبت برسانید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 تعریف شرکت‌ سهامی و انواع آن

باید به این نکته اشاره کنیم که در بین شرکت‌‌های تجاری، شرکت سهامی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا افراد تمایل بیشتر به ثبت شرکت سهامی دارند؟ چه مواردی سبب شده تا این نوع شرکت، بالاترین میزان ثبت را در اداره ثبت شرکت‌ها به خود اختصاص داده است؟

در قدم اول باید تعریف کاملی از این نوع شرکت ارائه دهیم. ماده ۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت، در تعریف شرکت سهامی چنین بیان کرده است.

«شرکت سهامی، شرکتی‌ست که سرمایه آن به قطعات سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به آورده آن‌ها در شرکت است».

شرکت‌‌های سهامی به دو نوع شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام تقسیم می‌شود. شرکت سهامی خاص، به شرکتی گفته می‌شود که تمامی سرمایه آن باید توسط موسسین شرکت تامین شود، ولی در شرکت سهامی عام، بخشی از سرمایه شرکت، از طریق فروش سهام به مردم تامین می‌شود.

مجامع عمومی شرکت سهامی

یکی از ارکان اداره شرکت سهامی، مجامع عمومی نام دارند. مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی فوق‌العاده و مجمع عمومی عادی از مجامع پیش بینی شده در قانون تجارت نامیده می‌شوند.

هرکدام از این مجامع دارای وظایف و اختیارات مخصوصی هستند و به موجب قانون باید در موعد مقرر تشکیل شوند. وظیفه دعوت از مجمع عمومی برعهده هیئت مدیره شرکت است. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با وظایف و اختیارات مجامع عمومی، به مطلب «نکات مهم نحوه برگزاری مجمع عمومی شرکت» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

نحوه نقل و انتقال سرمایه در شرکت‌ سهامی

پس از اینکه با تعریف شرکت سهامی و نکات آن آشنا شدیم، باید ببنیم نحوه نقل و انتقال سرمایه این شرکت‌ها به چه طریقی‌ست؟ باید بدانیم نقل و انتقال سرمایه در شرکت‌‌های سهامی با انتقال سهام امکان‌پذیر است. حال این سوال پیش می‌آید که آیا نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی، بدون هیج محدودیتی امکان پذیر است؟

انتقال سهام در شرکت‌های سهامی، بسته به نوع سهام متفاوت است. انتقال سهام بانام، با ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت انجام می‌پذیرد. ولی انتقال سهام بی‌نام، بدون هیچ تشریفاتی صورت می‌گیرد و دارنده سهام بی‌نام مالک آن شناخته می‌شود، بدون اینکه نام مالک در جایی درج شود.

توصیه ثبت‌یاری: به خاطر داشته باشید که نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص، محدود به تشکیل مجمع و موافقت مدیران است. اما نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی عام را نمی‌توان محدود به موافقت مدیران یا تشکیل مجامع نمود. به منظور آشنایی با نحوه نقل و انتقال سهام به مطلب «انواع سهام» مراجعه کنید.

مدارک ثبت شرکت سهامی

 • دو نسخه اساس‌نامه تمکیل شده که حاوی امضا تمامی سهام‌داران شرکت باشد.
 • دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده که حاوی امضا تمامی سهام‌داران شرکت باشد.
 • تعیین و انتخاب اولین مدیران و بازرسان شرکت.
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسس (در صورت تشکیل).
 • دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره.
 • ارائه نام نمایندگی اشخاص حقوقی (در صورتی‌که در بین شرکا شرکت، اشخاص حقوقی وجود داشته باشد).
 • اصل وکالت‌نامه وکیل (در صورتی‌که ثبت شرکت توسط وکیل انجام شود).
 • اقرارنامه مدیران و بازرسان شرکت.
 • ارائه گواهی بانک مبنی بر پرداخت ۳۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت.

نکات و الزامات در تعریف شرکت سهامی

 • شرکت سهامی با حداقل ۳ شریک قابلبیت ثبت دارد. (برای ثبت شرکت سهامی خاص وجود حداقل ۳ شریک و برای ثبت شرکت سهامی عام، وجود حداقل ۵ شریک الزامی‌ست).
 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی، ۱۰۰ هزار تومان است. (شرکت سهامی خاص را می‌توان با حداقل ۱۰۰ هزار تومان به ثبت رساند، ولی برای ثبت شرکت سهامی عام، حداقل سرمایه ۵۰۰ هزار تومان است).
 • برای ثبت شرکت سهامی عام، موسسین باید حداقل ۲۰ درصد سرمایه شرکت را خودشان تعهد کرده باشند.
 • برای تاسیس شرکت سهامی خاص، باید ۳۵ درصد مبلغ سرمایه شرکت، در حسابی، به نام شرکت واریز گردد.

توصیه ثبت‌یاری: به خاطر داشته باشید که ۳۵ درصد سرمایه شرکت سهامی خاص، باید در حسابی به نام، «شرکت در شرف تاسیس» واریز گردد. اگر سرمایه شرکت در حساب مدیرعامل یا مدیران شرکت واریز گردد، معتبر نیست.

 • برای ثبت شرکت سهامی خاص باید اظهارنامه‌ای تنظیم شود که به امضای تمامی اعضای شرکت برسد.
 • سرمایه شرکت سهامی به قطعات سهام تقسیم می‌شود که می‌‌تواند سهام بانام یا بی‌نام باشد.
 • مدیران شرکت سهامی، تا دو سال می‌توانند به سمت مدیریت شرکت انتخاب شوند و انتخاب مجدد آن‌ها مانعی ندارد.

ثبت شرکت در مجموعه ثبت‌یار

اکنون که با تعریف شرکت سهامی و الزامات آن آشنا شدیم، باید این نکته را یادآور شویم که مجموعه ثبت‌یار با بهره‌مندی از کارشناسان حقوق‌دان، می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن شرکت شما را به ثبت برساند. ثبت شرکت در مجموعه ثبت‌‌یار با حداقل هزینه قابل انجام است. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ثبت شرکت به مطلب «هزینه ثبت برند در ثبت‌یار چقدر است؟» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰