مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مهم‌ترین وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه چیست؟

مهم‌ترین وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه چیست؟

برای تشکیل شرکت باید اقدامات مختلفی انجام شود. یکی از اقداماتی که پس از انتخاب نوع شرکت باید انجام شود، تهیه و تنظیم مدارک موردنیاز است. از جمله مدارکی که برای ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها باید ارائه شود، شرکتنامه و اساسنامه است. اساسنامه سندی است که در همه انواع شرکت‌ها باید تهیه شود؛ اما شرکتنامه سندی است که تنها در شرکت اشخاص باید تنظیم شود.

ما در این مطلب در خصوص وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه مطالبی را بیان می‌کنیم.

شرکتنامه و اساسنامه

برای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها یکی از مدارکی که باید تنظیم شود، شرکتنامه و اساسنامه است. از بین این دو مدرک، اساسنامه در همه‌ی شرکت‌ها اعم از شرکت‌های سرمایه و اشخاص ضرورت دارد. در حقیقت اساسنامه شرکت سند هویتی شرکت است. همان‌گونه که اشخاص حقیقی دارای مدارک شناسایی هستند، اساسنامه برای شرکت‌ها در حکم اوراق هویتی هست. در خصوص شرکتنامه باید توجه نمایید که فقط در شرکت اشخاص که شامل سه دسته یعنی شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و شرکت نسبی است، ضروری است.

برای تشخیص وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه در درجه اول بهتر است به تعریف مختصری از این دو مدرک شناسایی شرکت‌ها ارائه دهیم.

اساسنامه

اساسنامه شرکت در حکم اوراق هویتی شرکت است. در حقیقت اساسنامه به شرکت اعتبار می‌بخشد. در اساسنامه اصول کلی و راهکارهای کلی جهت اداره شرکت و آینده آن بیان می‌شود. در اساسنامه همه شرکت‌های تجاری کلیه مقررات و اهداف شرکت بیان می‌شود. به‌وسیله اساسنامه می‌توان در آینده در خصوص مسائلی که ایجاد می‌شود تصمیم‌گیری شود. برای مثال مواردی که شرکت باید منحل شود در اساسنامه مشخص می‌شود. یکی دیگر از مسائلی که در اساسنامه صحبت می‌شود، نحوه انتخاب مدیران و محدوده حوزه‌ی فعالیتی آن‌هاست.

بناتر توضیحات فوق، اساسنامه مهم‌ترین سند اداره شرکت محسوب می‌شود. به‌طور خلاصه‌این موارد در اساسنامه هر شرکتی باید درج شود:

۱- نام و موضوع و مدت فعالیت شرکت

۲- اقامتگاه قانونی شرکت

۳- سرمایه شرکت و تعداد سهام شرکت

۴- نحوه انتقال سهام در شرکت‌های سهامی

۵- تغییرات شرکت از جمله افزایش و کاهش سرمایه، انتقال سهام، تبدیل نوع سهام و…

۶- دعوت از مجامع عمومی و حدنصاب آن‌ها و نحوه تصمیم‌گیری

۷-نحوه انتخاب مدیران، مدت مدیریت، محدوده فعالیت مدیران

۸- توضیحات کاملی در خصوص بازرسان شرکت

۹- انحلال شرکت

۱۰- تغییر اساسنامه

شرکتنامه

یکی از مدارکی که قبل از ثبت شرکت اشخاص باید تنظیم شود، شرکتنامه شرکت است. شرکتنامه در حقیقت قراردادی است که بین شرکای شرکت اشخاص یعنی شرکت با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی منعقد می‌شود. این شرکتنامه باید به‌صورت کتبی باشد. هم‌چنین شرکتنامه باید تمامی نکاتی که قانون برای آن بیان کرده است را داشته باشد. نمونه چاپی شرکتنامه توسط اداره ثبت شرکت‌ها تنظیم شده است؛ بنابراین شرکت‌ها می‌توانند با پر کردن این فرم از پیش تعیین شده، شرکتنامه خود را تنظیم کنند.

در شرکتنامه موضوعاتی هم چون مشخصات شرکت، سرمایه شرکت، اسامی شرکا و اقامتگاه آن‌ها، مشخصات بازرسان و مدیران، محدوده اختیارات مدیران و بازرسان، انحلال شرکت و نحوه تقسیم سود و زیان شرکت بیان می‌شود.

شرکتنامه باید به امضای تمامی شرکا برسد. پس از امضای تمام شرکا، شرکتنامه باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود. این ثبت به‌منزله ثبت رسمی در دفترخانه است. به عبارت بهتر شرکتنامه سند رسمی تلقی می‌شود و در روابط شرکا حاکم است.

تفاوت شرکت‌نامه و اساسنامه

پس از تبیین مفاهیم شرکتنامه و اساسنامه باید به وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه بپردازیم. به‌طور خلاصه وجه تمایز این دو سند عبارت است از:

۱- شرکتنامه تنها در شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و شرکت نسبی باید تنظیم شود. به‌عبارت‌دیگر تنظیم شرکتنامه برای شرکت سهامی و شرکت تعاونی الزامی نیست.

۲- اساسنامه شامل کلیه راهکارها و خط‌مشی‌های اداره شرکت است، درحالی‌که شرکت‌نامه قراردادی کتبی بین شرکای شرکت است که در حکم سند رسمی می‌باشد.

۳- شرکتنامه پس از امضا مؤسسین و شرکا باید در دفتر ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد.

۴- تفاوت دیگر بین شرکتنامه و اساسنامه در مندرجات آن است. اساسنامه به‌صورت کلی‌تر و مفصل‌تر مباحث اداره شرکت را بیان می‌کند. این در حالی است که شرکتنامه خلاصه‌ای از اساسنامه است.

ما در این مطلب سعی کردیم شما را با وجوه تمایز شرکتنامه و اساسنامه آشنا کنیم. شما می‌توانید برای کسب مشاوره رایگان برای تنظیم شرکتنامه و اساسنامه خود با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *