مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آیا شرکت‌های تعاونی قابل‌تبدیل به شرکت سهامی هستند؟!

آیا شرکت‌های تعاونی قابل‌تبدیل به شرکت سهامی هستند؟!

یکی از مباحثی که بعد از تشکیل شرکت بنا بر دلایل مختلفی ممکن است برای شرکت ایجاد شود، تبدیل شرکت‌ها است. تبدیل شرکت با انحلال شرکت و تأسیس شرکت جدید متفاوت است. درواقع تبدیل شرکت با حفظ شخصیت حقوقی شرکت رخ می‌دهد. در قانون تجارت، تبدیل شرکت پیش‌بینی‌شده است. اما باید توجه داشت که تعداد محدودی از تبدیل شرکت در قانون تجارت بیان‌شده است. درصورتی‌که شما یک شرکت تعاونی داشته باشید، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که تبدیل شرکت تعاونی به چه صورت است. یکی از سؤالات مطرح در تبدیل شرکت تعاونی، تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی است. ما در این مطلب شما را در خصوص تبدیل شرکت تعاونی به سهامی راهنمایی می‌کنیم.

شرکت تعاونی

یکی از اقسام شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت، شرکت تعاونی است. شرکت تعاونی شرکتی است که برای رفع نیازمندی‌های مشترک تشکیل می‌شود. شرکت‌های تعاونی شرکت‌هایی هستند که تمام یا حداقل ۵۱ درصد سرمایه توسط شرکا در شرکت تعاونی تأمین می‌شود.

شرکت تعاونی دارای موقعیت ویژه است و برای رسیدن به اهداف خاصی که در قانون مشخص‌شده است، تشکیل می‌شود. در شرکت تعاونی تنها اشخاص حقیقی می‌توانند عضو شوند. در اداره این شرکت‌ها حتماً باید مقررات قانونی بخش تعاون رعایت گردد.

تبدیل شرکت تعاونی

شرکای شرکت ثبت‌شده ممکن است به دلایل مختلفی مثل گسترش شرکا یا برخی موانع و مشکلات قانونی تصمیم به تبدیل شرکت بگیرند. تبدیل شرکت به معنای ایجاد شخصیت حقوقی جدید بدون تشریفات ثبت و پرداخت مجدد هزینه ثبت شرکت است. در قانون تجارت تبدیل سه نوع از شرکت‌ها به یکدیگر پیش‌بینی‌شده است. این سه تبدیل عبارت است از:

  • تبدیل شرکت سهامی عام به انواع شرکت‌ها
  • تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام
  • تبدیل شرکت تضامنی به سهامی

بنا بر توضیحات بالا در خصوص تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی صحبتی در قانون تجارت و قانون شرکت‌های تعاونی نشده است. حال برای کسی که دارای یک شرکت تعاونی است ممکن است این سؤال ایجاد شود که آیا می‌تواند شرکت خود را به یک شرکت سهامی تبدیل کند. با تبدیل شرکت تعاونی شخصیت حقوقی شرکت تعاونی از تعاونی به سهامی تبدیل می‌شود. با تبدیل شرکت تعاونی مقررات شرکت جدید بر آن حاکم می‌شود. در خصوص تبدیل شرکت تعاونی ابهامات زیادی وجود دارد. چراکه شرکت تعاونی بنا بر اهداف خاصی تشکیل می‌شود و شرایط ویژه‌ای دارد.

قبل از پرداختن به اینکه آیا تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی امکان‌پذیر است یا نه باید وجوه تمایز دو نوع شرکت سهامی و تعاونی بررسی شود.

تفاوت شرکت تعاونی و شرکت سهامی

برای فهم کامل و جامع از وجوه تمایز شرکت تعاونی و شرکت سهامی باید به تعریف این دو نوع شرکت توجه ویژه داشت. به عبارت بهتر با فهم تعریف و ماهیت این دو شرکت وجوه تمایز بیشتر نمایان می‌شود.

بنا بر قانون تجارت شرکت سهامی شرکت است که سرمایه آن از سهام مساوی و با ارزش یکسان تشکیل‌شده است. این شرکت‌ها برای انجام امور تجاری تأسیس می‌شوند. شرکت سهامی به دودسته‌ی سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شود. از طرف دیگر شرکت تعاونی شرکتی است که برای اهداف مشخص‌شده در قانون و برای انجام امور تعاونی تشکیل می‌شود. در حقیقت شرکت تعاونی بین اشخاص حقیقی که هم‌صنف هستند برای دستیابی به اهداف مشترک تأسیس می‌شوند.

بنا بر تعاریف فوق وجوه تمایز شرکت تعاونی و سهامی به‌صورت خلاصه عبارت است از:

تبدیل شرکت تعاونی
تبدیل شرکت تعاونی

تبدیل شرکت تعاونی به سهامی

بعد از آشنایی با وجوه تمایز شرکت تعاونی و شرکت سهامی، حال باید به این سؤال پاسخ دهیم که باوجود عدم تصریح تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی آیا امکان تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی وجود دارد؟

در این رابطه کمیسیون مشورتی حقوق تجارت اداره حقوقی وزارت دادگستری در این خصوص نظریه‌ای مطرح کرده است. ما نیز در خصوص امکان تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی باید از این نظریه تبعیت کنیم.

با توجه به نظریه مشورتی اداره حقوقی امکان تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی وجود ندارد. دلیل عدم امکان تبدیل شرکت تعاونی در نظریه مشورتی این‌گونه بیان‌شده است:

سلب مزایای تعاونی از شرکت تعاونی از موارد انحلال شرکت تعاونی است. (مطابق مواد ۱۲۱ تا ۱۲۴ قانون شرکت تعاونی ها) بنابراین اجتناب از انحلال با تغییر نوع شرکت و تبدیل آن به شرکت سهامی فاقد مجوز قانونی است.

درنتیجه بنا بر نظر کمیسیون مشورتی اداره حقوقی وزارت دادگستری امکان تبدیل شرکت تعاونی به شرکت سهامی وجود ندارد و در صورت تمایل به فعالیت در قالب شرکت سهامی باید ابتدا نسبت به ثبت انحلال شرکت تعاونی اقدام نمایید. پس از انحلال شرکت تعاونی می‌توانید با رعایت مقررات و ضوابط شرکت سهامی اقدام به تأسیس شرکت سهامی اعم از خاص یا عام کنید.

در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه ثبت یار استفاده نمایید.

۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *