مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


سهم الشرکه چیست و تأثیر آن در تصمیمات شرکت چگونه است؟

سهم الشرکه چیست و تأثیر آن در تصمیمات شرکت چگونه است؟

هر یک از شرکا برای ثبت شرکت، بخشی از سرمایه را بر عهده می‌گیرند. درازای سرمایه‌ای که هر شریک با خود به شرکت می‌آورد در سود و زیان شرکت سهیم می‌شوند. برای تعیین میزان نقش شرکا در شرکت بر اساس سرمایه، حقی به اشخاص داده می‌شود که در برخی از شرکت‌ها به سهام و در برخی از شرکت‌ها به سهم الشرکه تعبیر می‌شود. در شرکت اشخاص یعنی شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و شرکت نسبی از حق افراد در شرکت به سهم الشرکه تعبیر می‌شود. این حق برای افراد ثمرات زیادی به همراه می‌آورد. ازجمله مواردی که به‌وسیله سهم مشخص می‌شود، می‌توان از تصمیم‌گیری در شرکت یادکرد.

سهم الشرکه

سهم الشرکه در حقیقت حقی است که افراد با آوردن بخشی از سرمایه در شرکت دارا می‌شوند. سهم الشرکه در شرکت اشخاص شبیه سهام در شرکت‌های سهامی است. با این تفاوت که سهم در این شرکت ها در ورقه‌ای که بیان‌کننده آن باشد، درج نمی‌شود. این امر به خاطر اصل غیرقابل‌انتقال بودن سهم در شرکت اشخاص است. ازآنجایی‌که در شرکت اشخاص هویت افراد در عضویت شرکت نقش قابل‌توجهی دارد، انتقال سهم به‌صورت آزادانه انجام نمی‌شود.

ویژگی‌های سهم الشرکه

برای فهم و درک ماهیت سهم در شرکت اشخاص ابتدا باید ویژگی‌های آن مشخص شود. ویژگی‌های سهم در شرکت اشخاص عبارت‌اند از:

۱- حق مالی:

سهم الشرکه در حقیقت یک حق مالی است. به عبارت بهتر دارای ارزش مبادله‌ای است و می‌توان آن را در مقابل طلب متوقف کرد.

۲- سهم الشرکه قائل به شخص است:

 همان‌طور که بیان شد سهم الشرکه در شرکت اشخاص وجود دارد. ویژگی بارز شرکت اشخاص، شخصیت افراد آن است. با کسب سهم الشرکه شما نمی‌توانید بدون رضایت شرکا از شرکت خارج شوید.

۳- مال منقول است:

سهم الشرکه ازجمله حقوق منقول است. تشخیص منقول یا غیرمنقول بودن این حق در تعیین دادگاه صالح حائز اهمیت است.

۴- سهم الشرکه قابل توقیف است اما قابل توثیق نیست:

این بدین معنا است که مقام قضایی می‌تواند حق شریک در شرکت اشخاص را محدود کند. درنتیجه شرکت نمی‌تواند با انتقال سهم الشرکه ولو با موافقت تمام اعضا موافقت نماید.

تأثیر سهم هر شریک بر شرکت

۱- تأثیر سهم الشرکه بر تصمیمات شرکت:

  • حق رای :

بنا بر قانون تجارت سهم الشرکه حقی است که شریک در ازای سرمایه‌ای که به شرکت می‌آورد، به دست می‌آورد. با ثبت شرکت و تعیین سهم الشرکه هر یک از شرکا آن‌ها ازاین‌پس می‌توانند با توجه به مقدار سهم خود در شرکت تصمیم‌گیری نمایند.

بر اساس قانون تجارت هر یک از شرکا به مقدار سهم الشرکه خود در شرکت دارای حق رأی هستند. به عبارت بهتر تعداد رأی هر شریک در تصمیم‌گیری‌های شرکت به‌موجب مقدار سهم مشخص می‌شود.

درنتیجه باید گفت که سهم الشرکه با مشخص کردن حق رأی می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شرکت مؤثر باشد. بر اساس قانون تصمیمات شرکت اشخاص بارأی موافق اکثریت حداقل نصف سرمایه گرفته می‌شود. در صورت عدم رسیدن به حدنصاب تصمیم‌گیری با اکثریت عددی شرکا اخذ می‌شود.

  • تصمیم گیری در مجمع :

با توجه به ماده‌ قانونی قانون تجارت برای تصمیم‌گیری جلسه مجمع تشکیل می‌شود. برای اینکه در خصوص موضوع مدنظر مجمع تصمیم‌گیری صورت بگیرد باید حدنصابی حاضر باشند و با موضوع موافقت نمایند. این حدنصاب مذکور در قانون که برای بار اول اکثریت دارای نصف سرمایه و در بار دوم اکثریت عددی شرکت است، به‌وسیله میزان سهم مشخص می‌شود. برای مثال بیان می‌شود که هر ۱۰۰ سهم دارای یک حق رأی است. برای رسیدن به نصاب قانون باید عدد موردنظر حاصل شود. در صورت رسیدن به حدنصاب مذکور در ماده در خصوص موضوع موردنظر تصمیم‌گیری می‌شود.

بنابراین یکی از موضوعاتی که در شرکت‌های اشخاص حائز اهمیت است، نحوه تصمیم‌گیری در شرکت است. ما در این مطلب بیان کردیم که برای تصمیم‌گیری در موضوعات مختلف افراد دارای حق رأی هستند. حق رأی دارای تناسب با سهم هر شخص در شرکت است. با توجه به میزان سهم  هر شریک در شرکت در خصوص موضوع موردبحث نتیجه‌گیری می‌شود.

۲- تأثیر سهم بر تقسیم سود و زیان:

تقسیم سود و زیان شرکت در اساسنامه مشخص می‌شود. درصورتی‌که در اساسنامه شرکت اشخاص صحبتی از نحوه تقسیم سود و زیان نیامده باشد، تقسیم سود و زیان بر اساس میزان آورده هر یک از شرکا در شرکت مشخص می‌شود. به عبارت دقیق‌تر میزان تقسیم سود و زیان هر یک از شرکا بر مبنای سهم هر شریک صورت می‌گیرد.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید. ما در کنار شما در تمام امور ثبتی هستیم.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *