مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تبدیل موسسه غیرتجاری به موسسه تجاری و شرایط آن

تبدیل موسسه غیرتجاری به موسسه تجاری و شرایط آن

اشخاص حقوقی در قالب‌هایی که در قانون برای آن‌ها مشخص شده است، تشکیل می‌شوند. پس از ثبت شرکت یا موسسه غیرتجاری به دلایل مختلف ممکن اعضای شرکت یا موسسه تصمیم به تبدیل شرکت بگیرند. درواقع اعضای شرکت یا موسسه غیرتجاری درصدد تغییر قالب قانونی شرکت هستند. در قانون تجارت تبدیل شرکت به دو دسته‌ی انحلالی و اجباری تقسیم شده است. تبدیل اختیاری در برخی از شرکت‌ها به صراحت در قانون بیان شده است. ما در این مطلب می‌خواهیم در خصوص تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری صحبت کنیم. با ما در این مطلب همراه باشید.

موسسه غیرتجاری

قبل از پرداختن به سؤال اینکه آیا تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری امکان‌پذیر است یا خیر، بهتر است درباره ماهیت موسسه غیرتجاری موضوعاتی بیان شود.

موسسه غیرتجاری درواقع مؤسساتی هستند که برای مقاصد غیرتجاری تشکیل می‌شوند. موسسه غیرتجاری به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱- مؤسسات غیرتجاری غیرانتفاعی:

این مؤسسات هدفشان جلب منفعت و تقسیم سود بین اعضا خود نیست.

۲- مؤسسات غیرتجاری انتفاعی:

این دسته از مؤسسات، مؤسساتی هستند که هدفشان جلب منافع مادی و تقسیم آن بین اعضا و غیر اعضا است.

ازجمله شرایط تشکیل موسسه غیرتجاری تعداد دو نفر عضو است. در موسسه غیرتجاری سرمایه به هر میزانی باشد، موردقبول است. موسسه غیرتجاری به‌مانند سایر شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد.

مدارک موردنیاز ثبت موسسه غیرتجاری

همان‌طور که بیان شد برای شروع فعالیت یک موسسه غیرتجاری، ثبت آن ضروری است. به عبارت بهتر موسسه غیرتجاری برای رسمیت یافتن به‌مانند شرکت‌های تجاری باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت تعاونی عبارت است از:

 • اظهارنامه
 • نسخه اصلی یا کپی وکالت‌نامه
 • دو نسخه اساسنامه امضا شده
 • صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسس
 • رسید پرداخت حق ثبت
 • فتوکپی شناسنامه شرکا
 • اجازه نیروی انتظامی محل ثبت برای موسسه غیرتجاری غیرانتفاعی

تبدیل موسسه غیرتجاری

پس از ثبت موسسه غیرتجاری ممکن است اعضا تصمیم به تبدیل به شرکت بگیرند. مقصود ما از تبدیل شرکت تغییر قالب شرکت بدون محو شخصیت حقوقی قبلی است. در حقیقت موسسه غیرتجاری با حفظ شخصیت حقوقی خود اقدام به تغییر قالب موسسه می‌کند.

در تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری باید شرایط خاص و عامی ایجاد شود. به عبارت بهتر برای تبدیل موسسه غیرتجاری باید مقررات و شرایط تأسیس شرکت مقصد ایجاد شود.

 در تبدیل موسسه غیرتجاری دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

۱- شرایط عمومی تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری:

قانون‌گذار برای تبدیل شخصیت‌های حقوقی به‌صورت کلی قواعدی را مشخص کرده است. این قواعد عبارت‌اند از:

 • وجود موسسه غیرتجاری یا شرکت:

هر موسسه غیرتجاری از تاریخ ثبت در دفتر مخصوص وزارت دادگستری دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌شود. از این تاریخ به بعد رسماً فعالیت موسسه غیرتجاری آغاز می‌شود. بعدازاین تاریخ موسسه می‌تواند برای تبدیل به شرکت تجاری در صورت وجود شرایط دیگر اقدام نماید.

 • تصمیم‌گیری در خصوص تبدیل موسسه غیرتجاری:

اتخاذ تصمیم در مورد امور مختلف شخصیت حقوقی در صلاحیت مقاماتی است که به موجب قانون یا اساسنامه دارای صلاحیت هستند.

در خصوص تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت‌های تجاری نیز به موجب اساسنامه موسسه، مجمع عمومی فوق‌العاده با نصاب معین باید تصمیم‌گیری کند.

 • ایجاد تغییرات لازم:

پس از تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده مبنی بر تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری باید تغییرات لازم در اساسنامه برای این تبدیل صورت بگیرد. به عبارت بهتر اساسنامه باید به‌صورت متناسب اصلاح شود.

 • ثبت تبدیل موسسه غیرتجاری:

مطابق با مواد قانون تجارت، پس از انجام تغییرات و تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری باید نسبت به ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها و انتشار در روزنامه کثیرالانتشار اقدام کرد.

۲- شرط اختصاصی تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری:

برای تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری تغییراتی باید در اساسنامه شرکت صورت بگیرد. ازجمله این تغییرات عبارت است از

 • تغییر موضوع فعالیت:

 ازجمله مهم‌ترین تغییرات در اساسنامه که به‌عنوان شرط اساسی تبدیل محسوب می‌شود، می‌توان به تبدیل موضوع توجه کرد.

موسسه غیرتجاری برای تبدیل به شرکت تجاری باید در وهله اول موضوع خود را تغییر دهد. چرا که موضوع فعالیت موسسه غیرتجاری امری غیرتجاری است. درحالی‌که موضوع شرکت باید تجاری باشد. مقصود ما از موضوع فعالیت، فعالیتی است که شرکت برای آن ایجاد می‌شود. برای تغییر موضوع شرکت برای تبدیل باید مجمع عمومی فوق‌العاده در این خصوص تصمیم‌گیری کند. توجه نمایید در تبدیل موضوع شرکت از غیرتجاری به تجاری محدودیتی وجود ندارد و صرفاً با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده با حدنصاب مقرر می‌توان اقدام به تغییر موضوع فعالیت کرد.

 • رعایت حدنصاب تعداد شرکا در شرکت مقصد:

پس از تغییر موضوع شرکت، یکی از مواردی که باید اصلاح شود حداقل تعداد شرکا است. در بعضی از شرکت‌ها مانند شرکت سهامی تعداد اعضا حائز اهمیت می‌باشد. به همین دلیل باید برای تبدیل موسسه، باید حداقل تعداد شرکا فراهم شود.

 • فراهم کردن حداقل سرمایه و تأدیه آن:

درصورتی‌که موسسه به شرکت تجاری تبدیل می‌شود که سرمایه خاصی نیاز دارد، قبل از ثبت باید حداقل سرمایه فراهم شود. در این راستا اساسنامه نیز باید تغییر یابد.

بنا بر توضیحات بیان شده در بالا تبدیل موسسه غیرتجاری به شرکت تجاری محدودیت قانونی ندارد؛ اما باید شرایط و تغییراتی در ساختار و اساسنامه ایجاد شود و سپس نسبت به ثبت آن اقدام نمایید.

شما می‌توانید در صورت نیاز به مشاوره تخصصی با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *