مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


همه آن چیزی که در مورد شرکتنامه و نحوه تنظیم آن باید بدانید!

همه آن چیزی که در مورد شرکتنامه و نحوه تنظیم آن باید بدانید!

یکی از مدارکی که برای ثبت شرکت اشخاص موردنیاز است، شرکتنامه است. درواقع شرکتنامه شرکت در شرکت‌های بامسئولیت محدود، تضامنی و نسبی اجباری است. بدین ترتیب یکی از مدارکی که برای ثبت شرکت‌های فوق به اداره ثبت شرکت باید تحویل داده شود شرکتنامه شرکت است. در این مطلب در خصوص ماهیت شرکتنامه و چگونگی تنظیم آن مطالبی بیان می‌شود.

شرکتنامه شرکت

یکی از اسنادی که طبق قانون تجارت برای ثبت شرکت اشخاص باید تنظیم شود، شرکتنامه شرکت است. شرکتنامه شرکت درواقع یک نوعی از قرارداد است. به عبارت بهتر شرکتنامه یک قرارداد است که مابین شرکا قبل از تشکیل شرکت منعقد می‌شود. این قرارداد که به‌اصطلاح به آن شرکتنامه می‌گویند، به‌صورت کتبی و مطابق با قانون تنظیم می‌شود.

شرکتنامه شرکت مقدمات ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها را فراهم می‌آورد. با تنظیم شرکتنامه شرکت، در خصوص موارد زیر تعیین و تکلیف می‌شود:

۱- هدف تشکیل شرکت

۲- چارچوب تشکیل شرکت

۳- ترکیب شرکای شرکت

۴- مسئولیت شرکای شرکت

درصورتی‌که هر یک از شرکت‌های دارای شرکتنامه اقدام به تنظیم اساسنامه نمایند، تمام نکات شرکتنامه در اساسنامه قید می‌شود. به‌عبارت‌دیگر شاید بتوان گفت شرکتنامه درواقع پیش‌نویس اساسنامه شرکت است اما به‌صورت خلاصه‌تر.

نحوه تنظیم شرکتنامه شرکت

در قانون تجارت به‌صورت خاص در خصوص تنظیم شرکت‌نامه مطلبی بیان‌نشده است. به‌عبارت‌دیگر در قانون فقط تنظیم و ثبت شرکت‌نامه برای سه نوع شرکت یعنی شرکت اشخاص به‌صورت کلی الزامی بیان‌شده است؛ بنابراین برای فهم اینکه چه مواردی باید در شرکتنامه شرکت‌ها قید شود باید به قانون تجارت به‌صورت کلی توجه شود و از مواد آن استنباط صورت گیرد.

در اینجا مواردی که باید در شرکت‌نامه قید شود به‌صورت جامع بیان می‌شود:

۱- نام شرکت:

یکی از مواردی که در شرکتنامه باید قید شود نام شرکت است. در شرکت تضامنی نام باید حاوی اسامی شرکا باشد. درصورتی‌که تعداد شرکا در شرکت تضامنی زیاد باشد، نام یکی از شرکا به همراه عبارتی هم چون و شرکا و برادران قید می‌شود. بنا بر توضیحات فوق نام شرکت یکی از مواردی است که شرکت‌نامه شرکت باید قید شود.

۲- نوع شرکت:

توجه نمایید که در شرکتنامه شرکت قبل از ذکر نام شرکت باید نوع شرکت قید شود. این تذکر برای مشخص شدن مسئولیت شرکا در شرکت است.

۳- اقامتگاه شرکت:

یکی از اهداف تشکیل شرکت، ایجاد شخصیتی متمایز از شرکا است. با ثبت شرکت، شرکت دارای شخصیت حقوقی متمایزی می‌شود. به همین دلیل اقامتگاه قانونی شرکت باید جداگانه از شرکای خود باشد. تعیین این اقامتگاه در امور دادرسی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

۴- موضوع شرکت:

هر شرکتی برای رسیدن به اهداف مشخصی تشکیل می‌شود. اهداف تشکیل شرکت درواقع تبیین‌کننده موضوع فعالیت شرکت هستند. بنا بر دلایل فوق یکی از مواردی که در شرکتنامه شرکت باید قید شود، موضوع فعالیت شرکت است. با تعیین موضوع فعالیت شرکت محدودیت مدیران و اداره‌کنندگان شرکت نیز مشخص می‌گردد. به عبارت بهتر حدود فعالیت شرکت با ذکر موضوع فعالیت در شرکت‌نامه شرکت مشخص می‌شود.

۵- مشخصات شرکا:

ازآنجایی‌که شخصیت شرکا در شرکت اشخاص حائز اهمیت می‌باشد، باید مشخصات شرکا با ذکر مشخصات کامل و شماره ملی در شرکتنامه شرکت قید گردد. قید مشخصات هویتی شرکا برای اداره ثبت شرکت‌ها حائز اهمیت فراوان است. به‌نحوی‌که در فرم خام شرکت‌نامه تنظیم‌شده در اداره ثبت شرکت‌ها قید این موارد تأکید شده است.

۶- میزان سهم الشرکه:

سرمایه شرکت در شرکت اشخاص برخلاف شرکت سهامی به سهم الشرکه تقسیم می‌شود. از مجموع سهم الشرکه افراد، سرمایه شرکت تشکیل می‌شود. در شرکتنامه شرکت باید میزان سهم الشرکه هر یک از شرکا به تفکیک بیان شود.

۷-  تعیین مدیران:

شرکت‌ها پس از ثبت برای اداره شدن نیاز به مدیران دارند. تعیین مدیران شرکت و افراد دارای امضای مجاز در شرکت‌نامه مشخص می‌شود. هم‌چنین حدود اختیارات مدیران در شرکت‌های اشخاص باید در شرکتنامه مشخص شود.

۸- حیات و انحلال شرکت:

شرکت از روزی که شرکا توافق کنند، تأسیس می‌شود. تعیین زمان شروع فعالیت شخصیت حقوقی حائز اهمیت است. چراکه از این تاریخ فعالیت شرکت به‌صورت شخصیت حقوقی مستقل رسمیت می‌یابد. از طرف دیگر تاریخ خاتمه شرکت درصورتی‌که شرکت برای مدت محدودی تشکیل‌شده باشد نیز دارای اهمیت است.

۹- نوع سرمایه شرکت:

سرمایه شرکت می‌تواند به دو صورت نقد و غیر نقد باشد. در شرکت اشخاص تمام سرمایه شرکت اعم از نقد و غیر نقد باید تسلیم‌شده باشد؛ بنابراین در شرکتنامه باید مقدار سرمایه نقد و غیر نقد به‌صورت تفکیکی بیان شود.

این مواردی بود که در خصوص شرکت‌نامه شرکت باید به‌صورت خاص رعایت شود. شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *