مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

اختیارات و وظایف هیئت نظارت در شرکت با مسئولیت محدود

اختیارات و وظایف هیئت نظارت در شرکت با مسئولیت محدود

هر شرکتی پس از ثبت برای اداره شرکت هیئت‌ مدیره و مدیرعاملی تعیین می‌کند. در کنار مدیران شرکت، مجامع عمومی نیز قرار می‌گیرند که حداقل برای سالی یک‌بار تشکیل می‌شوند. علاوه بر دو رکن بیان‌شده، رکن سومی نیز در شرکت‌ها وجود دارد که از آن به بازرسان شرکت تعبیر می‌شود. در شرکت با مسئولیت محدود بازرس به معنای شرکت سهامی وجود ندارد. در شرکت با مسئولیت محدود بسته به تعداد شرکا نحوه نظارت متفاوت است. درصورتی‌که تعداد شرکا زیر دوازده نفر باشد، الزامی به تعیین هیئت نظارت وجود ندارد ولی درصورتی‌که تعداد شرکا بالای دوازده نفر باشد به‌جای بازرسان در شرکت سهامی باید هیئت نظارت انتخاب شود.

شرکت با مسئولیت محدود

یکی از انواع شرکت‌های که در قانون تجارت از آن نام‌برده شده است، شرکت با مسئولیت محدود است. شرکت با مسئولیت محدود بیشتر توسط افرادی که باهم آشنایی دارند تشکیل می‌شود. به همین دلیل برخلاف شرکت سهامی تعیین بازرس در آن‌ها الزامی نیست.

باید توجه داشته باشید در شرکت با مسئولیت محدود نقش بازرس در شرکت سهامی را هیئت نظارت بر عهده دارد. البته باید توجه داشت که هیئت نظارت در شرکت با مسئولیت محدود هم می‌تواند اجباری و هم می‌تواند اختیاری باشد. درصورتی‌که تعداد شرکا در شرکت کمتر از ۱۲ نفر باشد، اجباری به تشکیل هیئت نظار وجود ندارد. به عبارت دقیق‌تر اختیار تشکیل هیئت نظار در این شرایط با شرکا است. اما چنانچه تعداد شرکا بیشتر از دوازده نفر باشد، تشکیل هیئت نظارت الزامی است.

شرایط و نحوه انتخاب اعضای هیئت نظارت

پس از ثبت شرکت و تشکیل قطعی آن، مجمع عمومی شرکا اقدام به انتخاب اعضای هیئت نظارت در شرکت می‌کنند. دوره مأموریت اولین هیئت نظار یک سال است. تعداد اعضای هیئت نظار حداقل سه نفر است. انتخاب اعضای هیئت نظار باید از بین شرکای شرکت باشد و این برخلاف شرکت سهامی است که بازرسان می‌توانند از غیر شرکا نیز انتخاب شوند.

 وظایف هیئت نظارت

پس از انتخاب هیئت نظار توسط مجمع عمومی شرکت با مسئولیت محدود، اینک باید به وظایف این هیئت پرداخته شود. با انتخاب مجمع عمومی وظایف هیئت نظارت آغاز می‌شود. به‌صورت کلی وظیفه هیئت نظارت انجام همان وظایف بازرسان در شرکت سهامی است. بدین معنا که باید به ‌حساب‌های شرکت نظارت داشته باشند و به مجمع عمومی هرساله گزارش دهند. در ادامه ریز وظایف هیئت نظارت بیان می‌شود.

اهم وظایف هیئت نظارت عبارت است از:

۱- نظارت بر صحت تشکیل شرکت:

اولین وظیفه هیئت نظارت پس از انتخاب توسط مجمع عمومی، بررسی صحت و درستی تشکیل شرکت با توجه به ماده ۹۶ و ۹۷ قانون تجارت است. بدین معنا که بررسی نماید سرمایه نقدی و غیر نقدی پرداخت و تقویم شده باشد. هم‌چنین باید بررسی شود که در شرکت‌نامه آورده غیر نقدی به‌صورت درست تصریح‌شده باشد.

۲- دعوت مجمع عمومی در شرایط خاص:

سالی یک‌بار مجمع عمومی شرکا برای بررسی حساب‌های شرکت باید تشکیل شود. باید توجه داشت که هیئت نظارت در شرایط خاص و فوری می‌تواند مجمع عمومی را به‌صورت استثنایی تشکیل دهد.

۳- بررسی حساب‌ها و اسناد شرکت‌ها:

یکی از وظایف هیئت نظارت در طول حیات شرکت بررسی اسناد شرکت است. پس از بررسی اسناد، هیئت نظار باید هرساله گزارشی را در این خصوص تدوین و در جلسه مجمع عمومی تحویل دهد.

۴- ارائه گزارش خطا در جلسه مجمع عمومی:

درصورتی‌که ناظران در شرکت با مسئولیت محدود، متوجه اشتباهی در عملکرد شرکت شدند باید گزارش آن را در جلسه مجمع عمومی سالیانه بیان کنند.

۵- ارائه دلایل مخالفت با نحوه تقسیم سود:

هیئت نظار در خصوص مخالفت با هیئت‌مدیره در خصوص تقسیم سود و منافع باید دلایل خود را در گزارشی تنظیم و به مجمع عمومی ارائه دهد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره شما می‌توانید با مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *