مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


پایان شخصیت حقوقی

پایان شخصیت حقوقی

شخص در عالم حقوق به کسی گفته میشود که موضوع حق قرار می گیرد . بر همین مبنا اشخاص به دو دسته ی اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تقسیم می شوند. شخص حقوقی از همه حقوق شخص حقیقی که منظور انسان است برخوردار می شود مگر حقوقی که مختص انسان باشد. بنا بر این نظریه شخص حقوقی نیز مانند انسان با مرگ روبه رو می شود . از مرگ شخص حقوقی به پایان شخصیت حقوقی تعبیر می شود .

ما در این مطلب در صدد آنیم که شما به طور خاص با پایان شخصیت حقوقی (شرکت ) آشنا کنیم .

اشخاص حقوقی

در دنیای امروزی علاوه بر انسان ها ، اشخاص دیگری وجود دارند که شخصیت آن ها اعتباری است. در حقیقت شخص حقوقی متولد جامعه و قانون است .

اشخاص حقوقی به مانند اشخاص حقیقی متولد می شوند ، زندگی می کنند و در انتها زندگیشان به پایان می رسد. تولد اشخاص حقوقی با ثبت شرکت یا موسسه در اداره ثبت شرکت ها شروع می شود . در دوره ی حیات شرکت یا شخص حقوقی  همانند اشخاص حقیقی دارای حقوق و تکالیفی هستند . در انتها همان طور که شخص حقیقی زندگی اش با مرگ پایان می گیرد ، شخص حقوقی نیز با پایان شخصیت حقوقی به انتهای خط می رسد .

پایان شخصیت حقوقی

شرکت های تجاری یکی از بارزترین نمونه های اشخاص حقوقی هستند . پایان شخصیت حقوقی شرکت های تجاری  با انحلال آن صورت می گیرد. بنابراین پایان شخصیت حقوقی به تبع انحلال به دو دسته ی اجباری و اختیاری تقسیم می شود .

یکی از تفاوت پایان حیات اشخاص حقیقی و حقوقی این است که با پایان شخصیت حقوقی و انحلال آن ، شخصیت حقوقی بلافاصله از بین نمی رود . بلکه تا بررسی دیون و تصفیه آن و اجرای تعهدات باقی می ماند و مدیر تصفیه امور آن را پیگیری می کند.

 در ادامه پایان شخصیت حقوقی هر یک از شرکت ها را مورد بررسی قرار می دهیم .

۱- پایان شخصیت حقوقی شرکت های سهامی :

یکی از انواع اشخاص حقوقی ، شرکت های سهامی هستند . شرکت های سهامی بعد از انجام مراحل ثبت دارای شخصیت حقوقی می شوند و ادامه حیات می دهند . در طول حیات شرکت سهامی ممکن است به دلایل مختلفی عمر شرکت سهامی به پایان برسد. در قانون تجارت در قالب پنج مورد پایان شخصیت حقوقی شرکت سهامی بیان شده است که عبارتند از :

  • انجام موضوع شرکت یا غیر مقدور شدن آن :

هر شرکتی برای موضوع خاصی تشکیل می شود . موضوع شرکت در اساسنامه آن تعیین می شود . پس از ثبت شرکت در صورت حصول موضوع مورد نظر یا غیر مقدور شدن انجام آن حیات شرکت خاتمه می یابد .

  • اتمام مدت شرکت :

در صورتی که در اساسنامه شرکت ، شرکت برای مدت محدودی تشکیل شده باشد ، با اتمام مهلت پیش بینی شده ، عمر شرکت خاتمه می یابد. بنابراین یکی از موارد پایان شخصیت حقوقی شرکت سهامی اتمام مهلت پیش بینی شده در اساسنامه شرکت است .

  • ورشکستگی شرکت :

در صورتی که شرکت سهامی عام ورشکسته شود ، به صورت قهری دچار انحلال می شود و شخصیت حقوقی آن پایان می یابد.

  • تصمیم مجمع عمومی فوق العاده نسبت به انحلال شرکت :

در صورتی که شرکا تصمیم به انحلال اختیاری شرکت بگیرند ، باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود . انحلال اختیاری شرکت بدون دخالت دادگاه صورت می گیرد . تنها با تصویب مجمع عمومی فوق العاده شخصیت حقوقی شرکت پایان می یابد .

۲- پایان شخصیت حقوقی شرکت با مسئولیت محدود :

شخصیت حقوقی شرکت با مسئولیت محدود نیز در صورت وقوع یکی از موارد زیر منحل می شود . البته باید توجه داشته باشید که در این مواقع تا تصفیه امور شرکت شخصیت حقوقی شرکت باقی می ماند.

موارد انحلال شرکت با مسئولیت محدود عبارت است از :

پایان شخصیت حقوقی
پایان شخصیت حقوقی

۳- پایان شخصیت حقوقی شرکت تضامنی و نسبی :

شرکت های تضامنی و نسبی نمونه بارز شرکت های اشخاص هستند که علاوه بر موارد بیان شده در سه مورد اول شرکت های سهامی یعنی مدت ، ورشکستگی و موضوع شرکت در موارد زیر نیز منحل می شوند :

  • تراضی تمام شرکا :

این دو شرکت مصداق تمام شرکت اشخاص است . به همین دلیل برای انحلال آن باید تراضی تمام شرکا وجود داشته باشد.

  • درخواست شریک از محکمه :

هر یک از شرکا در صورتی که دلیل موجه ای برای انحلال شرکت داشته باشد ، باید دلیل انحلال خود را به محکمه ارائه دهد . در صورتی که محکمه دلیل را موجه تشخیص دهد ، حکم به انحلال شرکت صادر می شود.

  • ورشکستگی و فسخ شرکا :

در صورتی ورشکستگی یکی از شرکا ، شرکت می تواند به انحلال شرکت منجر شود.

  • فوت و محجوریت شرکا :

در صورت فوت یکی از شرکا انحلال یا حیات شرکت وابسته به نظر قائم مقام متوفی و رضایت تمامی شرکا حاضر در شرکت است . مقررات این امر در مورد حجر نیز حاکم است .

۴- پایان شخصیت حقوقی شرکت های مختلط :

شرکت های مختلط به دو دسته ی مختلط سهامی و غیر سهامی تقسیم می شود .

شرکت مختلط غیر سهامی :

انحلال شرکت مختلط غیر سهامی دقیقا مطابق با انحلال شرکت تضامنی است . تنها در یک مورد با شرکت تضامنی متفاوت است . وجه تمایز انحلال شرکت تضامنی با مختلط غیر سهامی در این است که در مختلط غیر سهامی با مرگ ، حجر و ورشکستگی با مسئولیت محدود منجر به انحلال شرکت نمی شود.

شرکت مختلط سهامی :

تنها نکته ای که در مورد پایان شخصیت حقوقی شرکت مختلط سهامی بایدتوجه کرد این است که مجمع عمومی سهامداران در صورتی که در اساسنامه پیش بینی نشده باشد ، حق انحلال شرکت را ندارند.

ما تلاش کردیم در این مطلب شما را با پایان شخصیت حقوقی شرکت آشنا کنیم. در صورت نیاز به مشاوره رایگان با ثبت یار تماس بگیرید .

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *