مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تفاوت شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی

تفاوت شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی

سوالی که شاید همیشه ذهن ما را درگیر کرده است این بوده که شخصیت حقیقی دقیقا چه فرقی با شخصیت حقوقی دارد؟ شخصیت حقیقی را درواقع می‌توان فرد انسانی و شخصیت حقوقی را مجموعه‌ای از این افراد در کنار هم دانست که در چارچوب یک سازمان، اداره، نهاد یا شرکت به فعالیت می‌پردازند. هرکدام چه ویژگی‌هایی دارند و چه زمانی از آن‌ها استفاده می‌شود؟ در این مطلب می‌خواهیم ببینیم این دو دقیقا چه تفاوتی باهم دارند و چه وظایفی را انجام می‌دهند؟

انواع شخصیت

اولین چیزی که با شنیدن واژه شخص به ذهن می‌رسد، افراد هستند. افرادی که هرروز در جامعه می‌بینیم و با آن‌ها زندگی می‌کنیم. اما علاوه بر این نوع، اشخاص دیگری نیز هستند. در ادامه این دو نوع شخصیت را بررسی می‌کنیم.

شخصیت حقیقی

شخصیت حقیقی در واقع همین افراد و انسان‌هایی هستند که با آن‌ها سروکار داریم. هر فرد پس از تولد دارای شخصیت حقوقی می‌شود و می‌تواند از حقوق و تکالیف برخوردار شود. افراد از همان سنین کودکی می‌توانند اموالی را در مالکیت خود داشته باشند و یا از سایر حقوق بهره‌مند شوند.

هم‌چنین پس از رسیدن به سن قانونی یا سن بلوغ، از این حقوق استفاده کنند و تکالیف قانونی خود را انجام دهند. شخصیت حقوقی هر فرد با مرگ به پایان می‌رسد و تکلیف اموال و بدهی‌های این فرد پس از مرگ از طریق تقسیم ارث و میراث و پرداخت دیون مشخص می‌شود.

پس یک شخصیت حقوقی از زمان تولد آغاز می‌شود، به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با مرگ به پایان خود می‌رسد.

شخصیت حقوقی

نوع دیگر شخصیت، شخصیت حقوقی است. این نوع شخصیت برخلاف شخصیت حقیقی، به افراد و انسان‌ها اطلاق نمی‌شود. بلکه مجموعه‌ای از افراد است که دور هم جمع شده و به موجب قانون شخصیت مستقل و جدیدی را ایجاد می‌کنند. مانند سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها…

شخصیت حقوقی، یک شخصیت فرضی و اعتباری است که برای مجموعه‌ای مستقل درنظر گرفته می‌شود. درواقع دو یا چند فرد، دور هم جمع می‌شوند و مجموعه‌ای مستقل را به وجود می‌آورند که شخصیت جداگانه‌ای از این افراد دارد. به این معنی که نام و نشان مربوط به خود را دارد، مسئولیت مخصوص خود را دارد و اموال و بدهی‌های خودش را دارد.

اما نکته این‌جاست که اداره کردن یک شخصیت حقوقی از طرف یک یا چند شخص حقیقی صورت می‌گیرد. این افراد به جای شخص حقوقی امضا می‌کنند، معامله می‌کنند، به بانک می‌روند و… .

شخصیت حقوقی با قرارداد تشکیل شخصیت ایجاد می‌شود، به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با انحلال و ورشکستگی از بین می‌رود. درواقع انحلال و پایان شخصیت حقوقی همانند مرگ شخصیت حقیقی است.

تفاوت شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی

تفاوت‌ها و تمایزات این دو شخصیت در موارد زیر بررسی می‌شود:

  • اعتباری و طبیعی بودن

همانطور که گفته شد اشخاص حقیقی وجود طبیعی دارند و می‌توان آن‌ها را دید. در حالی  که یک شخصیت حقوقی شخصیت فرضی و اعتباری دارد.

  • آغاز و پایان شخصیت

یک شخصیت حقیقی با تولد آغاز می‌شود و با مرگ پایان می‌یابد. از طرف دیگر شخص حقوقی با اراده موسسین آن و طبق قرارداد تشکیل شخصیت حقوقی، به وجود می‌آید و با انحلال یا ورشکستگی از بین می‌رود.

  • نام

مطابق قانون هر فرد باید نام و نام خانوادگی داشته باشد. نام را برای او انتخاب می‌کنند و نام خانوادگی همان نام خانوادگی پدر است.

اشخاص حقیقی نیز باید نام مخصوص خود را داشته باشند و به ثبت نیز رسیده باشند. زیرا بدون داشتن نام معامله و ارتباط گرفتن سخت و حتی ناممکن می‌شود.

  • اقامتگاه

همانند اشخاص حقیقی که اقامتگاه قانونی خود را دارند، برای اشخاص حقوقی نیز اقامتگاه شناخته می‌شود. اوراق قضایی، نامه‌ها و… به این اقامتگاه ارسال می‌شود و افراد اگر با این شخصیت کاری داشته باشند، به اقامتگاه او مراجعه می‌کنند.

اقامتگاه قانونی قابل تغییر است و باید به اطلاع مراجع ثبتی برسد.

  • حقوق و تکالیف

شخصیت حقوقی نیز می‌تواند مانند شخصیت حقیقی از حقوق و تکالیف برخوردار شود. یعنی می‌تواند صاحب اموال شود، هدیه دریافت کند و… . هم‌چنین باید تکالیف قانونی خود را نیز انجام بدهد. مثلا اگر چکی صادر کرده است آن را در موعد مقرر پرداخت کند، مالیات‌های خود را بپردازد و… .

تنها تفاوتی که در این زمینه وجود دارد این است که برخی حقوق و تکالیف مختص انسان‌هاست و شخصیت حقوقی نمی‌تواند از آن‌ها بهره‌مند بشود. مانند ازدواج کردن، وظایف پدر و فرزندی،…

شما همین الآن می‌توانید یک شخصیت حقوقی مستقل ایجاد کنید! کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند در صفرتاصد ایجاد این نوع شخصیت همراهتان بوده و به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *