ثبت شرکت دولتی
ثبت شرکت

ثبت شرکت دولتی چگونه انجام می‌شود؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک شرکت دولتی تاسیس کنید؟ چه کسانی می‌توانند نسبت به ثبت شرکت دولتی اقدام کنند؟ فرایند ثبت شرکت دولتی چگونه است؟ در ادامه این مطلب به بررسی پاسخ این پرسش‌ها می‌پردازیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

شرکت دولتی چیست؟

در ماده ۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶، شرکت دولتی تعریف شده است. طبق این تعریف دو نوع شرکت دولتی قابل تصور است:

  • بنگاه‌های اقتصادی یا شرکت‌هایی که به منظور انجام قسمتی از تصدی‌های دولت ایجاد می‌شوند و بیش از ۵۰ درصد سرمایه و سهام آن متعلق به دولت باشد.
  • هر شرکت دولتی که از طریق سرمایه‌گذاری وزارت‌خانه‌ها، موسسات دولتی و شرکت‌های دولتی ایجاد شده باشد تا زمانی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن وابسته به این سازمان‌ها باشد.

در نتیجه برای جمع‌بندی، شرکت دولتی را می‌توان شرکتی دانست که حداقل ۵۰ درصد سهام آن متعلق به دولت باشد. چه این‌که برای انجام تصدی‌ها و وظایف دولت ایجاد شده باشد، یا آن که صرفا برای سوددهی و از جانب وزارت‌خانه‌ها و موسسات دولتی تشکیل شده باشد.

در ادامه با مراحل ثبت شرکت دولتی آشنا می‌شویم.

ثبت شرکت دولتی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، یک فرد عادی از جانب خودش نمی‌تواند شرکت دولتی تاسیس کند. و این ثبت شرکت دولتی از جانب یک فرد عادی صرفا درصورتی اتفاق می‌افتد که این فرد از طرف یک وزارت‌خانه یا موسسه و شرکت دولتی دیگری اقدام به ثبت نماید و بیش از ۵۰% سرمایه و سهام آن نیز متعلق به دولت باشد.

در وهله اول همانند سایر شرکت‌ها، شرکت دولتی نیز باید یکی از قالب‌های قانونی شرکت‌ها را که در قانون تجارت آمده است داشته باشد.

نکته مهم دیگر در خصوص ثبت شرکت دولتی این‌جاست که طبق قانون سال ۸۶، تشکیل یک شرکت دولتی صرفا منوط به اجازه مجلس شورای اسلامی است.

به نظر می‌رسد برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و گسترش خصوصی‌سازی و فعالیت بخش خصوصی، این سخت‌گیری در خصوص شرکت‌های دولتی اعمال شده است که حتما باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسند.

چرا شرکت دولتی به وجود می‌آید؟

شاید این سوال مطرح شود که چه نیازی به ایجاد شرکت‌های دولتی است؟ در موارد زیر چند مورد از دلایل ایجاد شرکت‌های دولتی را بررسی می‌کنیم:

  • ضعف بخش خصوصی

برخی از فعالیت‌ها هزینه و امکانات بسیار زیاد و هنگفتی لازم دارد که از انجام آن از عهده بخش خصوصی خارج است. مانند شرکت راه‌آهن. که در این صورت دولت برای بهتر اداره کردن این بخش، اقدام به ثبت شرکت دولتی می‌کند.

  • انجام بهتر وظایف

گاهی دولت ترجیح می‌دهد برای انجام دادن بهتر برخی وظایف خود و متمرکز شدن در آن حوزه، وظیفه‌اش را خارج از چارچوب وزارت‌خانه‌ها و موسسات انجام بدهد و لذا اقدام به ثبت شرکت دولتی می‌کند. مانند شرکت پست جمهوری اسلامی ایران.

  • درآمدزایی

در برخی موارد دولت برای این‌که منابع خود را تأمین کند و درآمد و سود بیشتری داشته باشد اقدام به ثبت شرکت دولتی می‌کند. که برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و عدم کسب سودهای نامتعارف کلان، تشکیل شرکت دولتی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

قواعد حاکم بر ثبت شرکت دولتی

تقریبا تمام شرکت‌های دولتی در قالب سهامی به ثبت می‌رسند اما با توجه به شرایط خاص این شرکت‌ها، قواعد متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

  • قانون تاسیس

شرکت‌های دولتی وقتی تشکیل می‌شوند، قانون تشکیل آن‌ها در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد. مانند قانون تاسیس شرکت واحد اتوبوسرانی

  • اساسنامه شرکت

شرکت‌های دولتی نیز همانند سایر شرکت‌ها اساسنامه دارند و در آن قواعد خاص مربوط به آن شرکت پیش‌بینی شده است.

  • اگر موضوعی برای شرکت پیش بیاید که نه در قانون تاسیس و نه در اساسنامه شرکت نیامده باشد، تابع قوانین مربوط به شرکت‌های سهامی در لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت خواهد بود.
  • نماینده سهام دولت در مجامع عمومی شرکت دولتی، وزیر مسئول آن وزراتخانه و یا وزیر امور اقتصادی و دارایی است. و اگر حضور این افراد ممکن نبود، نمایندگان آن‌ها در مجمع عمومی حاضر می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به کارشناسان ما در ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱
4.67/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *