مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت شرکت دولتی چگونه انجام می‌شود؟

ثبت شرکت دولتی چگونه انجام می‌شود؟

با شکل‌گیری دولت و نقش آن در اقتصاد، شرکت‌های دولتی به وجود آمدند. در حقیقت شرکت دولتی در کنار شرکت‌های خصوصی به انجام پروژه‌های اقتصادی و تجاری می‌پردازند. در زمان‌های گذشته دولت نقش بی‌بدیل در امور تجاری و اقتصادی داشت. به همین دلیل شرکت‌های دولتی بیشتر به چشم می‌خورد اما باگذشت زمان و ایجاد توانایی‌های بیشتر برای بخش خصوصی به ‌مرور زمان نقش شرکت‌های دولتی کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شد؛ اما باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که هیچ‌گاه نقش شرکت دولتی به صفر نمی‌رسد، بلکه همواره شرکت‌های دولتی همگام با شرکت‌های خصوصی به فعالیت می‌پردازند.با توجه به توضیحات بیان‌شده ما می‌خواهیم در این مطلب اطلاعاتی در خصوص شرکت دولتی و اینکه آیا شرکت دولتی برای رسمیت یافتن و شروع فعالیت به ثبت احتیاج دارد؟

 

شرکت دولتی چیست؟

در ماده ۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶، شرکت دولتی تعریف‌شده است. طبق این تعریف دو نوع شرکت دولتی قابل‌تصور است:

۱- بنگاه‌های اقتصادی یا شرکت‌هایی که به‌منظور انجام قسمتی از تصدی‌های دولت ایجاد می‌شوند و بیش از ۵۰ درصد سرمایه و سهام آن متعلق به دولت باشد.

۲- هر شرکت دولتی که از طریق سرمایه‌گذاری وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی ایجادشده باشد تا زمانی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن وابسته به این سازمان‌ها باشد.

 

شرکت‌های دولتی ممکن است با توجه به ضرورت‌های اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی مانند ناتوانی بخش خصوصی در انجام آن امور مانند نفت و پتروشیمی به وجود آیند. در برخی موارد نیز به‌حکم قانون شرکت خصوصی توسط دولت مصادره می‌شود که در این حالت نیز شرکت از حالت خصوصی به دولتی تغییر می‌یابد.

با توجه به تعاریف بیان‌شده در بالا می‌توان به‌طور خلاصه بیان کرد که شرکت دولتی برای رسیدن به دو منظور ایجاد می‌شود که عبارت است از:

  • انجام وظایف دولت.
  • کسب سود از طریق سرمایه‌گذاری وزارتخانه‌ها.

 

فلسفه‌ی شرکت‌های دولتی

دلایلی که دولت و وزارتخانه‌ها را به تشکیل شرکت دولتی سوق می‌دهد به‌طور خلاصه به شرح زیر است:

۱- انجام اعمال تصدی‌گری دولت:

برخی از امور تصدی دولت به‌جای انجام توسط وزارتخانه‌ها به شرکت‌ها منتقل می‌شود. از جمله مهم‌ترین شرکت‌های دولتی در این زمینه می‌توان به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

۲- ناتوانی بخش خصوصی:

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث ثبت شرکت‌ دولتی می‌شود، ناتوانی بخش خصوصی در انجام امور خاص است. علاوه بر ناتوانی در برخی مواقع شرکت‌های خصوصی توانایی انجام پروژه مدنظر را دارند اما انجام آن توسط شرکت خصوصی بازده شرکت دولتی را ندارد. در این حالت شرکت‌های دولتی وظایف را انجام می‌دهند.

۳- مصادره:

با صدور حکم دادگاه مبنی بر مصادره اموال، یکی از اموالی که فرد ممکن است داشته باشد شرکت یا به عبارت بهتر سهم الشرکه در شرکت است که پس از صدور حکم مصادره به دولت منتقل می‌شود و شرکت دولتی ایجاد می‌شود.

۴- ملی شدن صنایع:

با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ممکن است مالکیت اشخاص خصوصی بر دارایی‌هایشان سلب شود و به مالکیت دولت درآید. در این حالت شرکت دولتی ایجاد می‌شود.

 

ثبت شرکت دولتی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، یک فرد عادی از جانب خودش نمی‌تواند شرکت دولتی تأسیس کند؛ و این ثبت شرکت دولتی از جانب یک فرد عادی صرفاً در صورتی اتفاق می‌افتد که این فرد از طرف یک وزارتخانه یا موسسه و شرکت دولتی دیگری اقدام به ثبت نماید و بیش از ۵۰% سرمایه و سهام آن نیز متعلق به دولت باشد.

در وهله اول همانند سایر شرکت‌ها، شرکت دولتی نیز باید یکی از قالب‌های قانونی شرکت‌ها را که در قانون تجارت آمده است، داشته باشد.

 

نکته مهم دیگر در خصوص ثبت شرکت دولتی اینجاست که طبق قانون سال ۸۶، تشکیل یک شرکت دولتی صرفاً منوط به اجازه مجلس شورای اسلامی است.

به نظر می‌رسد برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و گسترش خصوصی‌سازی و فعالیت بخش خصوصی، این سخت‌گیری در خصوص شرکت‌های دولتی اعمال‌شده است که حتماً باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسند.

 

قواعد حاکم بر ثبت شرکت دولتی

تقریباً تمام شرکت‌های دولتی در قالب سهامی به ثبت می‌رسند بنابراین منطقی است که قوانین شرکت‌های تجاری نیز بر آن‌ها حاکم باشد، اما با توجه به شرایط خاص این شرکت‌ها، قواعد متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است که در این قسمت بیان می‌شود.

توجه داشته باشید که قوانین متمایز با دو هدف برای شرکت‌های دولتی تنظیم می‌شود:

۱- دادن امتیاز به شرکت‌های دولتی مانند معافیت شرکت‌های دولتی از هزینه‌های دادرسی.

۲- ایجاد محدودیت برای شرکت‌های دولتی مانند تشریفات مزایده و مناقصه برای خریدوفروش اموال.

قوانین که خاص شرکت‌های دولتی به شرح زیر است:

قانون تأسیس:

شرکت‌های دولتی وقتی تشکیل می‌شوند، قانون تشکیل آن‌ها در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد؛ مانند قانون تأسیس شرکت واحد اتوبوس‌رانی

اساسنامه شرکت:

شرکت‌های دولتی نیز همانند سایر شرکت‌ها اساسنامه دارند و در آن قواعد خاص مربوط به آن شرکت پیش‌بینی‌شده است.

توجه داشته باشید که اگر موضوعی برای شرکت پیش بیاید که نه در قانون تأسیس و نه در اساسنامه شرکت در مورد آن مطلبی بیان‌نشده باشد، تابع قوانین مربوط به شرکت‌های سهامی در لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت خواهد بود.

در این مطلب اطلاعاتی در خصوص ثبت شرکت دولتی به شما ارائه کردیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس حاصل نمایید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *