مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


همه آن چیزی که در مورد قائم‌مقام تجاری باید بدانید !

همه آن چیزی که در مورد قائم‌مقام تجاری باید بدانید !

یکی از مسائلی که ممکن است در امور تجاری برای بازرگان ایجاد شود، مسئله‌ی نمایندگی است. بدین معنا که تاجر به دلیل مشغله‌ی زیاد ممکن است نتواند تمام امور خود را انجام دهد. به همین دلیلی تصمیم به انتصاب فردی به نام قائم‌مقام تجاری می‌کند. قائم‌مقامی در انواع شرکت‌های تجاری ممکن است ایجاد شود. درواقع قائم‌مقام از طرف بازرگان یا رئیس تجارتخانه منصوب می‌شود و در حکم نماینده است. ما در این مطلب اطلاعات کاملی در خصوص قائم‌مقام تجاری در چند مبحث ارائه می‌کنیم.

قائم‌مقام تجاری کیست؟

برای شناخت مفهوم قائم‌مقام و نقش آن در شرکت باید ابتدا به تعریف جامعی از این عنوان دست‌یابیم. مطابق قانون تجارت، قائم‌مقام تجاری کسی است که تاجر او را برای انجام امور تجاری تجارت‌خانه یا یکی از شعبه‌های آن منصوب می‌کند. بنابراین قائم‌مقام می‌تواند نماینده شرکت یا نماینده یکی از شعب شرکت باشد. قائم‌مقام امور مربوطه را به نمایندگی از طرف تاجر انجام می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر امضای او به نام و به‌حساب تاجر است و نه برای خودش.

تاجر برای تفویض سمت قائم‌مقامی از قرارداد استفاده می‌کند. به عبارت بهتر قراردادی اعم از کتبی یا عملی بین تاجر و قائم‌مقام بسته می‌شود که مشخص‌کننده روابط آن‌ها با یکدیگر است. با تنظیم قرارداد حیطه مسئولیت قائم‌مقام تجاری نیز مشخص می‌شود.

تعداد قائم‌مقام تجاری

تاجر می‌تواند برای اعطای وظایف خود از یک یا چند قائم‌مقام تجاری استفاده کند. درصورتی‌که تاجر یک قائم‌مقام داشته باشد او به‌تنهایی تمام وظایف محوله را باید انجام دهد. اما درصورتی‌که تاجر چند قائم‌مقام داشته باشد باید حیطه مسئولیت آن‌ها مشخص باشد. در صورت تعدد قائم‌مقام تقسیم مسئولیت به یکی از حالات زیر است:

۱- انجام امور مربوطه به‌صورت اشتراکی:

در این حالت تصمیم‌گیری و انجام امور به‌صورت دسته‌جمعی و با توافق همه‌ی قائم‌مقام‌های تجاری اخذ می‌شود. توجه نمایید که توافق تمامی افراد الزامی است.

۲- انجام امور به‌صورت انفرادی:

در این حالت هر یک از قائم‌مقامان تجاری به‌تنهایی اقدام به تصمیم‌گیری و انجام امور تجارتخانه می‌کنند. در این حالت نیازی به توافق همگانی نیست.

تفاوت قائم‌مقام تجاری و وکالت

ممکن است این سؤال به ذهن شما متبادر شود که چرا تاجر برای اداره شرکت و امور تجاری خود اقدام به انتخاب وکیل نمی‌کند. برای پاسخ به این سؤال باید به تفاوت این دو نهاد توجه داشت. تفاوت بین قائم‌مقام تجاری و وکیل در سه مورد خلاصه می‌شود که عبارت است از:

  • قانون حاکم:

قائم‌مقام تابع قانون تجارت است. درحالی‌که وکیل تابع قانون مدنی است.

  • تأثیر فوت و حجر تاجر بر ادامه فعالیت:

فوت و حجر تاجر بر قائم‌مقام اثری ندارد و سمت او با این اتفاقات پایان نمی‌یابد. درحالی‌که در وکالت با فوت و حجر موکل عقد وکالت به اتمام می‌رسد.

  • حیطه فعالیت:

قائم‌مقام تجاری تمام امور مربوط به شرکت و تجارت‌خانه را انجام می‌دهد ولی وکیل صرفاً به انجام امور خاصی که در وکالت‌نامه به او داده‌شده است، می‌پردازد.

اعلام انتصاب قائم‌مقام تجاری

انتصاب قائم‌مقام می‌تواند به‌صورت کتبی یا عملی باشد. اما ازآنجایی‌که این انتصاب در رفتار با افراد ثالث نیز تأثیرگذار است و برای ثالث ایجاد تعهد می‌کند، بهتر آن است که انتصاب و عزل قائم‌مقام به ثبت برسد. در قانون تجارت در خصوص ثبت عزل قائم‌مقام ماده‌ای اختصاص داده‌شده است. از همین‌جا فهمیده می‌شود که ثبت این موضوع برای جلوگیری از ابهام امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

محدوده‌ی فعالیت قائم‌مقام تجاری

قائم‌مقام تجاری با انتصاب به سمت مذکور کلیه اختیارات لازم برای انجام امور محوله در رابطه با شرکت یا تجارت‌خانه را دارد. درصورتی‌که تاجر درصدد ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های قائم‌مقام تجاری را داشته باشد، باید اقدام به ثبت محدودیت نماید. در صورت عدم ثبت و اعلان به مردم در مقابل ثالث محدودیت‌ها قابل‌اعمال نیست.

موارد عزل قائم‌مقام تجاری

یکی از مسائلی که در طول فعالیت قائم‌مقام در شرکت ممکن است به وجود آید مواردی است که سمت قائم‌مقام از بین می‌رود. این موارد عبارت است از:

۱- فوت و محجوریت قائم‌مقام تجاری:

در صورت فوت یا محجور شدن قائم‌مقام ، سمت او از بین می‌رود. به عبارت بهتر قائم‌مقام تجاری به ارث نمی‌رسد.

۲- منحل شدن شرکت یا تجارت‌خانه:

علاوه بر فوت و محجوریت قائم‌مقام تجاری، منحل شدن و ورشکسته شدن شرکت نیز باعث از بین رفتن سمت قائم‌مقام تجاری می‌شود.

۳- استعفا:

علاوه بر مواردی که سمت قائم‌مقام وابسته به شرایط از بین می‌رود، قائم‌مقام تجاری خود نیز می‌تواند استعفا دهد و از سمت خود کناره‌گیری کند.

ما در این مطلب سعی کردیم تمام آن چیزی که در مورد قائم مقام در شرکت یا تجارت‌خانه ممکن است برای شما ایجاد شبهه یا سؤال نماید را پاسخ دهیم. هم‌چنین شما می‌توانید برای کسب آگاهی بیشتر با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس حاصل نمایید. ما در کنار شما هستیم.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *