مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


خرید و ثبت علامت تجاری و برند

خرید و ثبت علامت تجاری و برند

برند یا همان علامت تجاری چیست؟ چگونه می‌توان اقدام به ثبت علامت تجاری کرد؟ آیا می‌توان برند را خرید یا فروخت؟ تشریفات قانونی نقل و انتقال سهام چیست؟ اگر برند خارجی در ایران ثبت نشده باشد، می‌توان آن را ثبت نمود؟ این‌ سوالاتی است که در این مقاله به آنها پاسخ داده شده.

برند و مزایای ثبت علامت تجاری

علامت تجاری (برند) نشانی‌ای است که قادر است کالاها و یا خدمات یک شخص حقیقی یا حقوقی را از سایر کالاها و خدمات مابقی بنگاه‌ها متمایز بنماید.

مطابق قانون، علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی و یا حقوقی را از هم متمایز بسازد.

علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از سایرین متمایز بسازد.

می­‌توان گفت که علامت تجاری یکی از ارکان اصلی کسب و کار محسوب می­‌شود. با ثبت علامت تجاری و معرفی آن محصولات و خدمات در بازار به مشتریان شناسانده می­‌شود.

با ثبت علامت تجاری می­‌توان جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی رقبا در بازار را از ایشان سلب کرد چرا که علامت مزبور پس از ثبت تحت حمایت مراجع قانونی در می‌­آید.

برای ثبت علامت تجاری می­‌توان اظهار نامه الکترونیکی مزبور را درخواست و تکمیل کرد و پس از تهیه کلیه مدارک مورد نیاز از جمله مدارک سجلی و مدارک شناسایی برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی و تهیه نمونه گرافیکی از تصویر یا علامت درخواستی و پرداخت هزینه­‌های مزبور مبادرت به ثبت علامت یاد شده نمود.

برای اینکه علامتی قابل ثبت باشد باید یک سری ملاک­ و معیارها را در خود داشته باشد در غیر این صورت رد خواهد شد.

از جمله مهم‌ترین این معیارها مشابهت با علائم دیگر تولید کنندگان است؛ بدین ترتیب که نباید عین یا مشابه آن علامت قبلا در همان طبقه به ثبت رسیده باشد.

نکته‌­ای که اشاره به آن خالی از اهمیت نیست، این که عدم ثبت علامتی در ایران نمی­‌تواند مجوزی برای ثبت آن توسط متقاضیان ایرانی فراهم نماید، به این معنی که علامت تجاری نایکی را نمی­‌توان به صرف این­که در ایران و توسط مالکین نایکی به ثبت نرسیده است، به ثبت رسانید، چرا که متعاقب کنوانسیون پاریس که ایران نیز به آن ملحق شده است این دست از علائم نیز مورد حمایت دولت ایران می­‌باشند.

ثبت علامت تجاری نیازمند دقت و مهارت می­‌باشد چراکه این فرآیند در صورتی که همه مراحل آن به درستی طی شود حدود ۴۵ روز کاری زمان خواهد برد و در صورتی که هرگونه نقصی در این مراحل وجود داشته باشد، این مدت زمان به درازا خواهد کشید.

نقل و انتقال برند

در مورد نقل و انتقال این علائم و امکان قانونی آن مواد ۱۴۵ و ۱۴۶ قانون در بخش ثبت علامت تجاری این امکان را تایید می­‌نمایند.

نکته‌­ای که در مورد نقل و انتقال این دست از علائم قابل توجه می­‌باشد این است که لفظ بیع و خرید و فروش در مورد آن صادق نیست چرا که به موجب قانون مدنی، بیع به معنی تملیک عین می‌­باشد اما در مورد علائم تجاری لفظ عین صادق نیست، لذا در این مورد باید صلحنامه تنظیم شود و نقل و انتقال متعاقب آن صورت بپذیرد.

از جمله مزایای خرید علامت تجاری این است که می­‌توان از فرصتی که دیگران برای شناساندن و پختن یک برند ایجاد کرده اند به نفع خود استفاده بنماییم و وقت و هزینه­‌ی کمتری برای ایجاد مطلوبیت برند از خریدار گرفته خواهد شد.

برای اینکه نقل و انتقال علامت تجاری میسر باشد باید هنوز زمان حمایت آن منقضی نشده باشد و به عبارتی تاریخ گواهی ثبت علامت تجاری مورد نظر به پایان نرسیده باشد.

بعد از اطلاع و اطمینان از تحت مالکیت بودن علامت مورد نظر طرفین باید در دفترخانه حضور به هم رسانند و توافقنامه مورد نظر مبنی بر نقل و انتقال را امضاء نمایند و متعاقبا این نقل و انتقال باید به اطلاع مراجع ثبتی ذی ربط رسیده و آگهی گردد.

پس از طی تشریفات قانونی و اعلان عمومی، علامت مزبور منتقل شده تلقی می­‌گردد و مالک قبلی نمی‌­تواند ادعایی روی علامت داشته باشد.

برای نقل و انتقال و ثبت علامت تجاری خود می‌توانید به کارشناسان ما در ثبت‌یار مراجعه کنید. ایشان همواره آمادۀ کمک‌رسانی به شما در زمینه ثبت برند یا علامت و نام تجاری هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.87/5 (15)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *