مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صدور سهام جدید شرکت فقط در ۴ مرحله!

صدور سهام جدید شرکت فقط در ۴ مرحله!

یکی از اتفاقاتی که شرکت‌های سهامی با آن روبرو هستند نقل و انتقال سهام شرکت است. علاوه بر آن نیز گاهی نیاز به صدور سهام جدید حس می‌شود. صدور سهام جدید در شرکت منجر به افزایش سرمایه می‌شود که در ادامه تک تک نکات مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

انواع سهام شرکت

برای بررسی چگونگی صدور سهام جدید در شرکت خوب است کمی عقب‌تر برویم.

در شرکت‌های سهامی، کل سرمایه شرکت به قطعات هم‌ارزش متعددی که اصطلاحا «سهام» نامیده می‌شوند تقسیم می‌شود. برای مثال سرمایه شرکتی را یک میلیارد تومان درنظر بگیرید. و ارزش هر سهام را نیز به مبلغ یک میلیون تومان. در این صورت تعداد کل سهام شرکت ۱۰۰۰ عدد خواهد بود.

افراد مختلف می‌توانند از سهام‌داران شرکت باشند و بسته به سرمایه خود، یک یا چند سهم خریداری کنند. برای مثال فردی که ۱۰ میلیون تومان در شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند، درواقع ۱۰ سهم در شرکت خریده است.

حال برای خرید سهام، خوب است بدانید که دو نوع سهام وجود دارد. و بسته به شرایط خود هرکدام از انواع سهام را که می‌خواهید انتخاب کنید.

انواع سهام به دو دسته سهام با نام و سهام بی نام تقسیم می‌شوند.

سهام با نام

سهام با نام درواقع برگه سهامی است که نام مالک آن روی برگه نوشته شده است. اگر در شرکتی سهام با نام خریده‌اید و حال دیگر آن سهام را نمی‌خواهید چه کار باید بکنید؟

برای انتقال سهام با نام خود به فرد دیگر،‌ حتما باید شرکت دفتر سهام داشته باشد و تمامی نقل و انتقالات سهام شرکت در آن قید بشود. در غیر این صورت، شخصی که نام او روی برگه سهام نوشته شده است مالک سهام شناخته خواهد شد. مزایای سهام با نام به طور جداگانه در مطلبی توضیح داده شده است.

سهام بی نام

نوع دیگری از سهام که در شرکت‌های سهامی کاربرد بسیاری دارد سهام بی نام است. روی ورقه سهام بی نام، نام دارنده آن قید نمی‌شود. یعنی همین که شما برگه سهام شرکت را به فرد دیگری بدهید، درواقع سهام خود را به او منتقل کرده‌اید و او صاحب سهام شما در شرکت خواهد بود.

به عبارت دیگر برگه سهام در دست هرکسی باشد او مالک سهام شناخته خواهد شد.

صدور سهام جدید

پس از آشنایی اجمالی با سهام و انواع آن، سراغ پاسخ سوال خود برویم. صدور سهام شرکت چگونه اتفاق می‌افتد و چه تشریفاتی لازم دارد؟ صدور سهام جدید در چه مواقعی اتفاق می‌افتد؟

همان‌طور که پیش از بیان کردیم، سرمایه شرکت به سهام متعدد تقسیم می‌شود. حال درصورتی که بخواهیم سهام جدیدی صادر کنیم درواقع در حال افزایش سرمایه شرکت هستیم.

به عبارت دیگر، هرگاه بخواهیم سرمایه شرکت خود را افزایش بدهیم، اقدام به صدور سهام جدید می‌کنیم. هم‌چنین مطابق روال قبلی، با نام یا بی نام بودن آن نیز مطابق مقررات جاری شرکت تعیین می‌شود.

صدور سهام جدید در واقع این است که برگه سهام جدیدی نوشته می‌شود و حسب با نام یا بی نام بودن، مالک آن مشخص می‌شود و از این راه سرمایه کلی شرکت افزایش می‌یابد.

مراحل صدور سهام جدید

  • در مرحله اول هیات مدیره شرکت باید گزارشی درخصوص افزایش سرمایه تهیه کند. در این گزارش باید علت و لزوم افزایش سرمایه شرکت قید شود و پس از آن به رؤیت بازرسان شرکت برسد.
  • سپس از مجمع عمومی فوق العاده دعوت می‌شود تا جلسه‌ای تشکیل دهند. در جلسه مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه بررسی می‌شود.
  • درصورت مثبت بودن نظر مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه، این اختیار به هیات مدیره داده می‌شود که سرمایه شرکت را افزایش دهد.
  • هیات مدیره می‌تواند سهام جدید صادر کند. در این صورت با افزایش تعداد سهام شرکت، مجموعا سرمایه شرکت نیز افزایش می‌یابد.

درصورتی که برگه سهام ندارید، به صاحبان سهام، گواهی نامه موقت سهام بدهید. زمانی که تمامی مبلغ اسمی سهام پرداخت شد می‌توانید گواهی‌نامه موقت را پس گرفته و برگه سهام را به صاحب آن تحویل دهید.

متخصصان ثبت‌یار می‌توانند شما را در فرایند صدور سهام شرکت به صورت رایگان راهنمایی کنند.

هم‌چنین می‌توانید جهت تهیه برگه سهام و دفتر سهام با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *