مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


بی‌نظیرترین نکات در مورد دفاتر قانونی شرکت‌ها

بی‌نظیرترین نکات در مورد دفاتر قانونی شرکت‌ها

هر شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها، باید طبق قانون تجارت، اقدام به تهیه دفاتر قانونی شرکت نماید. این دفاتر در قانون تجارت بیان شده است. بنابراین هر شرکتی پس از ثبت باید اقدام به تهیه دفاتر نماید و اطلاعات موردنیاز را در فواصل تعیین‌شده و مطابق مقررات در دفتر وارد نماید.

ما در این مطلب ضروری‌ترین دفاتری که باید هر شرکتی اقدام به تهیه آن کند بیان می‌کنیم. اگر شما شرکتی ثبت کرده‌اید برای آشنایی با این دفاتر مطلب ما را دنبال نمایید.

دفاتر قانونی شرکت

فعالان اقتصادی اعم از حقیقی و حقوقی موظف هستند پس از ثبت شرکت خود دفاتری که قانون برای آن‌ها تعریف کرده است را تهیه نمایند؛ به‌عبارت‌دیگر تهیه این دفاتر و تنظیم آن‌ها به‌عنوان وظیفه قانونی بر عهده شرکت‌ها قرار گرفته است. اگر شرکتی بر خلاف نص صریح قانون اقدام به تنظیم دفاتر قانونی خود نکند و مقررات مربوطه را رعایت ننماید، ممکن است با مشکلات و جرائم مختلف روبه‌رو شود.

دفاتر قانونی شرکت درواقع نمایانگر صورت فعالیت‌های شرکت است که همه‌ساله تنظیم می‌شود. یک سری از این دفاتر برای سازمان امور مالیاتی اهمیت فراوانی دارد. اهمیت این دفاتر برای اداره امور مالیاتی تا جایی است که در صورت عدم تنظیم درست می‌تواند برای شرکت جریمه‌های هنگفت مالیاتی را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین شرکت‌ها در تنظیم این دفاتر باید دقت فراوان به خرج دهند.

انواع دفاتر قانونی شرکت:

اشخاص حقوقی پس از ثبت موظف به نگه‌داری دفاتری هستند که قانون برای آن‌ها مشخص کرده است. کاربرد بیشتر این دفاتر برای تنظیم و ساماندهی امور شرکت به‌ویژه مسائل مالی است. علاوه بر منظم کردن امور تاجر، تنظیم این دفاتر در حفظ حقوق اشخاص ثالث نیز مؤثر است. در ادامه انواع دفاتر قانونی شرکت که باید تهیه و تنظیم شود بیان می‌شود.

۱- دفتر روزنامه:

یکی از مهم‌ترین دفاتری که هر شرکت باید اقدام به تهیه آن کند، دفتر روزنامه است. دفتر روزنامه از جمله دفترهایی است که برای اعتبار بیشتر قبل از ثبت اطلاعات در آن باید پلمپ شود. دفتر روزنامه درواقع دفتری است که شرکت باید اطلاعات مالی خود یعنی خریدوفروش، صادرات و واردات و معاملات اوراق تجاری را در آن ثبت کند. علاوه بر معاملات تجاری، باید وجوهی که برای مصارف غیرتجاری نیز صرف می‌شود در این دفتر قید گردد.

دفاتر روزنامه به صورت روزانه تنظیم می‌شود. تعداد ورق‌های این دفاتر متناسب با نیازهای شرکت تنظیم و پس از تهیه توسط اداره ثبت شرکت‌ها، توسط پست برای شرکت ارسال می‌شود. برای دریافت دفتر هرسال باید یک سال قبل درخواست داده می‌شود.

۲- دفتر کل:

یکی دیگر از دفاتری که شرکت‌ها ملزم به تهیه و پلمپ آن هستند، دفتر کل است. دفتر کل درواقع خلاصه‌ای مرتب و تفکیک شده از دفتر روزنامه است. در این دفتر اطلاعات خریدوفروش یا به‌عبارت‌دیگر مطالبات و دیون تحت عنوان مشخص و به ترتیب تاریخ وقوع ثبت می‌شود. این دفتر هفته‌ای یک‌بار پس از استخراج از دفتر روزنامه ثبت می‌شود.

۳- دفتر دارایی:

یکی دیگر از دفاتری که در قانون تجارت از آن نام برده شده است، دفتر دارایی است. دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید سالانه اقدام به تهیه آن کند. این دفتر صورت جامعی از کلیه دارایی، دیون و مطالبات شرکت است. این دفاتر باید تا ۱۵ فروردین سال بعد تکمیل شود.

۴- دفتر کپیه:

دفتر کپیه در ماده ۱۰ قانون تجارت بیان شده است. این دفتر درواقع دفتری است که نامه‌نگاری‌ها و صورت‌حساب‌های تاجر به ترتیب تاریخ در آن قید می‌شود.

۵- دفتر سهام :

یکی از دفاتری که شرکت‌های سهامی ملزم به داشتن آن هستند، دفتر سهام است. به دفتر سهام دفتر نقل‌وانتقال سهام نیز گفته می‌شود. در صورت نقل‌وانتقال سهام بانام، باید اطلاعات آن در دفتر مخصوصی به ثبت برسد؛ بنابراین دفتر سهام دفتری است که در آن نقل‌وانتقال سهام با نام درج می‌گردد. این دفتر احتیاجی به پلمپ ندارد.

پلمپ دفاتر قانونی شرکت:

از دفاتر ذکر شده در بالا دفتر کل و دفتر روزنامه پیش از آنکه در آن چیزی نوشته شود، باید پلمپ شود. بدین معنا که اوراق آن به ترتیب باید شماره‌گذاری شود و با مهر سربی وزارت دادگستری پلمپ و منگنه شود؛ بنابراین پیش از ثبت هرگونه نوشته این دفاتر باید مهر و پلمپ شوند وگرنه توسط اداره امور مالیاتی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.

تنظیم دفاتر قانونی:

در تنظیم دفاتر قانونی شرکت باید به نکات زیر توجه داشت:

۱- دفاتر قانونی شرکت باید با نوشت‌افزاری پر شود که قابلیت محو شدن نداشته باشد. برای مثال نمی‌توان از مداد استفاده کرد.

۲- دفاتر برای یک سال تنظیم می‌شود. پس از اتمام سال از ثبت رویدادهای سال بعد باید خودداری شود.

۳- دفاتر باید به صورت دستی تنظیم شود. به نوشته‌های تایپی ترتیب اثر داده نمی‌شود.

۴- دفاتر باید به صورت منظم و مرتب و در بین سطور نوشته شود. در صورت وجود صفحه سفید یا عدم رعایت سطور به نوشته‌ها ترتیب اثر داده نمی‌شود.

۵- از هرگونه خط‌خوردگی و خراش در دفتر باید اجتناب شود.

ما در این مطلب اطلاعات جامعی از دفاتر موردنیاز شرکت‌ها بیان کردیم. شما می‌توانید پس از مطالعه مطلب فوق و در صورت نیاز به مشاوره با مشاوران متخصص مجموعه ثبت یار تماس بگیرید. ما آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستیم. با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *