عضویت هیئت‌مدیره
تغییرات شرکت

شرایط عضویت در هیئت‌مدیره برای اتباع خارجی

یکی از ارکان اجرایی هر شرکتی، هیئت‌مدیره آن شرکت است. هیئت‌ مدیره موظف است بنا بر اهداف و موضوعات مشخص شده در اساسنامه شرکت، امور اجرایی شرکت را به جریان بیندازد. برای حسن انجام کار و بهتر شدن جریان امور قانون تجارت شرایط خاصی را برای عضویت هیئت‌مدیره در نظر گرفته است. ما در این مطلب به دنبال این هستیم که در کوتاه‌ترین زمان هر آن چیزی که برای عضویت هیئت‌مدیره لازم است برای شما بیان کنیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

عضویت هیئت‌مدیره

هر یک از اقسام شرکت‌های تجاری پس از ثبت نزد مرجع ثبت‌کننده که اداره ثبت شرکت‌ها است، موظف است اموری را برای پیشبرد اهداف شرکت انجام دهد. برای حسن انجام امور شرکت و جلوگیری از بروز مشکلات متعدد، قانون برای عضویت در هیئت‌مدیره شرایط خاصی را در نظر گرفته است. شما به‌عنوان یکی از اعضای شرکت‌های تجاری ممکن است با این سؤال روبه‌رو شوید که شرایط عضویت در هیئت‌مدیره شرکت چیست؟ و به‌طور خاص ممکن است این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که تابعیت در عضویت نقشی دارد؟

ما در این مطلب شرایط عضویت هیئت‌مدیره در هر یک از شرکت‌های قانون تجارت را بیان می‌کنیم و به این سؤال به‌طور خاص پاسخ می‌دهیم که آیا ممنوعیتی برای عضویت اتباع خارجه در هیئت‌مدیره وجود دارد؟

عضویت در هیئت‌مدیره شرکت سهامی

یکی از انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت، شرکت سهامی است. شرکت سهامی برای اداره و انجام امور شرکت اقدام به انتخاب هیئت‌مدیره می‌کند. برای عضویت در هیئت‌مدیره شرکت سهامی باید شرایط زیر را دارا باشید:

۱- اهلیت:

برای عضویت در هیئت‌مدیره شرکت سهامی اهلیت شرط مهمی است؛ اما داشتن اهلیت به معنای سن مشخصی نیست.

۲- سهامدار:

اعضای هیئت‌مدیره شرکت سهامی علاوه بر داشتن اهلیت، باید سهامدار نیز باشند. سهام مدیران از نوع سهام وثیقه است.

۳- نداشتن موانع قانونی:

برای عضویت در هیئت‌مدیره شرکت سهامی علاوه بر دارا بودن سهام و اهلیت باید یک سری شرایط وجود نداشته باشد. برای مثال از عضویت فردی که محجور و ورشکسته باشد یا دارای حکم قطعی در سرقت، خیانت در امانت، کلاه‌برداری باشد و از حقوق اجتماعی محروم شده باشد، ممانعت به عمل می‌آید.

۴- ممنوعیت‌های شغلی عضویت در هیئت‌مدیره:

عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌های خصوصی برای رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و کارکنان دولت ممنوع است.

  • ۵- ممنوعیت تابعیتی:

مطابق اصل ۱۸۱ قانون اساسی تشکیل شرکت و موسسه در امور تجاری، صنعتی، کشاورزی، معادن و خدمات برای اتباع بیگانه ممنوع است. ازآنجایی‌که یکی از شرایط عضویت سهامدار بودن است به همین دلیل اتباع خارجی نمی‌توانند عضو هیئت‌مدیره باشند.

عضویت در هیئت‌مدیره شرکت اشخاص

یکی از شرکت‌های تجاری که افراد تمایل به ثبت آن دارند، شرکت با مسئولیت محدود است. بعد از تشکیل شرکت با مسئولیت محدود، در اولین جلسه باید اقدام به تشکیل هیئت‌مدیره گردد. ازآنجایی‌که هیئت‌مدیره اختیار انجام تمام امور شرکت را دارد باید در انتخاب آن‌ها دقت شود.

از انتخاب افراد زیر به سمت هیئت‌مدیره اجتناب به عمل می‌آید:

  • افراد ورشکسته.
  • افراد محروم از حقوق اجتماعی به دلیل ارتکاب جرم.
  • نداشتن اهلیت.

بنابراین در قانون ممنوعیتی برای اتباع خارجی برای عضویت در هیئت‌مدیره وجود ندارد.

عضویت در هیئت‌مدیره شرکت تعاونی:

یکی از اقسام شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت، شرکت‌های تعاونی است. عضویت در هیئت‌مدیره شرکت تعاونی با شرایط تقریباً سخت‌تری نسبت به سایر شرکت‌ها تشکیل می‌شود.

شرایط عضویت در هیئت‌مدیره شرکت تعاونی بدین شرح است:

۱- تابعیت جمهوری اسلامی:

یکی از اصلی‌ترین شروط عضویت در هیئت‌مدیره شرکت تعاونی، تابعیت ایرانی داشتن است. بنابراین نکته اتباع خارجی نمی‌توانند به مدیریت این شرکت منصوب شوند.

۲- اعتقاد و ایمان به دین خود:

در شرکت‌های تعاونی اسلامی اعتقاد به دین اسلام و در اقلیت‌های دینی شناخته شده، تعهد عملی به دین خودشان الزامی است.

۳- تجربه کافی در اداره شرکت:

یکی از شروط اصلی برای مدیریت شرکت تعاونی، داشتن اطلاعات عملی و تجربه کافی برای اداره شرکت است.

۴- عدم ممنوعیت قانونی و نداشتن سابقه کیفری مؤثر:

عضو هیئت‌مدیره شرکت تعاونی نباید محکومیت کیفری مؤثر داشته باشد. علاوه بر آن نباید محجور یا ورشکسته نیز باشد.

بنا بر مطالب بیان شده در بالا درمی‌یابیم که عضویت در هیئت‌مدیره هر یک از انواع شرکت‌ها شرایط خاصی دارد. بعضی از این شرایط در خصوص همه‌ی شرکت‌ها صادق است. در شکل زیر مهم‌ترین شروط عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌ها که در همه انواع آن باید وجود داشته باشد، بیان شده است.

عضویت هیئت‌مدیره

اما باید توجه داشت که در برخی شروط مانند تابعیت بین شرکت‌ها تفاوت وجود دارد. بارزترین این تفاوت در خصوص ممنوعیت عضویت اتباع خارجی در هیئت‌مدیره شرکت‌های تعاونی است که به‌صورت نص صریح در قانون شرکت‌های تعاونی بیان شده است. این در حالی است که در شرکت با مسئولیت محدود مانعی در انتخاب اتباع خارجی برای عضویت در هیئت‌مدیره وجود ندارد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و رفع هرگونه ابهام با مشاورین متخصص مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰
4.5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *