مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط عضویت در هیات‌مدیره برای اتباع خارجی

شرایط عضویت در هیات‌مدیره برای اتباع خارجی

تمامی شرکت‌های تجاری برای عملکرد بهترد، نیازمند داشتن مدیر یا مدیران کاردان هستند. اصلی‌ترین و به نوعی مهم‌ترین وظیفه هیات مدیره، اداره شرکت به نحو صحیح است. برای این منظور، هیات مدیره باید اهداف کلی و جرئی شرکت را شناسایی و در جهت رسیدن به آن‌ها برنامه ریزی کند.
قانون‌گذار برای عضویت در هیات مدیره انواع شرکت‌های تجاری، شرایطی را در نظر گرفته است که شاید همه ما، با تمام یا بعضی از این شرایط آشنایی داشته باشیم. اکنون سوال اینجاست که تابعیت، یکی از شروط عضویت در هیات مدیره است؟ به عبارت دیگر، آیا اتباع خارجی می‌توانند به عنوان عضو هیات مدیره فعالیت کنند؟


اتباع خارجی ممکن است ابهاماتی درباره شرایط عضویت در هیات مدیره داشته باشند. در این مطلب سعی نموده‌ایم تا در خصوص شرایط عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی و اینکه آیا تابعیت خارجی می‌تواند محدودیتی برای عضویت در هیات مدیره شرکت‌‌های تجاری ایجاد کند یا خیر، مطالب مفیدی را در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط کلی عضویت در هیات مدیره

برای عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌های تجاری باید شرایط زیر را دارا باشید:

اهلیت

اولین شرط برای عضویت در هیات مدیره شرکت‌ها، داشتن اهلیت است. در نظر عموم مردم اهلیت یعنی رسیدن به یک سن معین. اما آیا قانون‌گذار سن مشخصی را برای عضویت در هیات مدیره شرکت‌ها تعیین کرده است؟
قانون تجارت، رسیدن به سن قانونی را، ملاک عضویت در هیات مدیره قرار داده است. به عنوان مثال اگر شخصی ۱۷ سال داشته باشد، نمی‌تواند به عضویت در هیات مدیره منصوب شود. تنها افرادی که سن آن‌ها ۱۸ سال یا بیشتر باشد، می‌توانند عضو هیات مدیره شرکت‌های تجاری شوند.

توصیه ثبت‌یاری:
افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند، با تعیین نماینده نمی‌توانند به عضویت هیات مدیره در بیایند. به عنوان مثال اگر شخصی، ۱۰ سال داشته باشد؛ نمی‌تواند با حضور پدر خود (به عنوان نماینده قانونی) به عضویت هیات مدیره منصوب شود.

تفاوتی بین اشخاص حقیقی و حقوقی نیست!!!

بسیار از افراد بر این باورند که مدیران شرکت باید از بین اشخاص حقیقی انتخاب شوند. یعنی اشخاص حقوقی همانند شرکت‌ها، نمی‌توانند به عنوان مدیر در یک شرکت دیگر فعالیت کنند. اما این باوری اشتباه است. برای عضویت در هیات مدیره، تفاوتی بین اشخاص حقیقی و حقوقی وجود ندارد و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند به مدیریت در شرکت‌های تجاری منصوب شوند.

توصیه ثبت‌یاری: به خاطر داشته باشید که اشخاص حقوقی، برای شرکت در جلسات مجامع عمومی و هیات مدیره، باید حداقل ۱ نفر شخص حقیقی را (به عنوان نماینده)، انتخاب و معرفی نمایند. این نماینده به جایگزینی از شخصیت حقوقی در این جلسات شرکت می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه انتخاب نماینده به مطلب (تفاوت شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

سهام‌دار بودن

 اعضای هیئت‌مدیره شرکت سهامی علاوه بر داشتن اهلیت، باید در همان شرکت سهامدار باشند.

اشتباهات متداول:
شرط سهامدار بودن فقط برای عضویت در هیات مدیره شرکت سهامی وجود دارد و در مورد سایر شرکت‌های تجاری اجرا نمی‌شود.

نداشتن موانع قانونی

بر اساس الزام قانون تجارت، اشخاص محجور، ورشکسته و اشخاصی که بر اثر محکومیت قطعی به  سرقت، خیانت در امانت و کلاه‌برداری، از حقوق اجتماعی محروم شده باشند؛ اجازه عضویت در هیات مدیره را ندارند.

ممنوعیت‌های شغلی عضویت در هیئت‌مدیره

عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌های خصوصی برای رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و کارکنان دولت ممنوع است. یعنی، کارکنان دولت تحت هیج عنوانی نمی‌توانند به عضویت در هیات مدیره شرکت‌های خصوصی انتخاب شوند.

اشتباهات متدوال:
همان‌طور که بالا اشاره کردیم، کارکنان دولت نمی‌توانند به عضویت هیات مدیره شرکت‌های خصوصی انتخاب شوند. اما این قاعده در شرکت‌های تعاونی اجرا نمی‌شود. به زبان خودمانی، اگر شما کارمند دولت هستید ، می‌توانید به عضویت در هیات مدیره شرکت تعاونی دربیایید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت‌‌های تعاونی به مطلب (تعریف شرکت تعاونی و مقررات مربوط به تعداد اعضای آن) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی

تا اینجای مطلب شما را با شرایط عمومی عضویت در هیات مدیره آشنا کردیم. اما آیا عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی ممنوع است؟ یا اینکه عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی، محدود شده است؟
عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی ممنوع نیست. یعنی اگر شخصی تابعیت کشوری غیر از ایران را داشته باشد، می‌تواند به راحتی به عضویت هیات مدیره در شرکت‌های‌ تجاری منصوب شود.


بنابراین، اتباع خارجی با داشتن شرایط عمومی (که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم)، می‌توانند به عضویت هیات مدیره دربیایند. به عبارت دیگر، داشتن شرایط عمومی جهت عضویت در هیات مدیره، برای اتباع ایران و اتباع خارجی الزامی است.

اشتباهات متداول:
به خاطر داشته باشید که برخلاف کلیه شرکت‌های تجاری؛ عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی در شرکت‌های تعاونی ممنوع اعلام شده است. به عبارت دیگر، انون اداره تعاون، اجازه عضویت در هیات مدیره شرکت‌های تعاونی را از خارجیان سلب کرده است.

مستند قانونی جواز عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی

 قانون اساسی به عنوان قانون مادر، محدودیت‌هایی که برای اتباع خارجی پیش‌بینی شده، را قید کرده است. بر اساس این قانون، تنها محدودیتی که برای اتباع خارجه در امور شرکت‌ها در نظر گرفته شده است،  اصل ۸۱ است. مطابق اصل ۸۱ قانون اساسی، دادن امتیاز تشکیل شرکت و موسسه در امور تجاری، صنعتی، کشاورزی، معادن و خدمات برای اتباع بیگانه ممنوع است.


با توجه به تفسیر رسمی که از این اصل شده، اتباع خارجی تنها از مالکیت بیشتر از  پنجاه درصد شرکت منع شده­اند اما تملک سهام اقلیت شرکت و نیز عضویت هیات مدیره برای اتباع خارجی مجاز است.

نحوه دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی

اشخاص خارجی برای عضویت در شرکت‌های تجاری، در قدم اول باید برای دریافت کد فراگیر اقدام کنند. شما می‌توانید برای آشنایی با نحوه دریافت کد فراگیر، به مطلب (کد فراگیر چیست؟) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید. برای دریافت این کد، به سایت اداره ثبت شرکت‎ها به نشانی irsherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید و از قسمت دریافت کد فراگیر، نسبت به اخذ کد اقدام کنید.

اگر شما تصمیم دارید برای انجام امور شرکت، از اتباع خارجی استفاده نمایید، کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما در جهت ثبت شرکت، انجام تغییرات و تنظیم صورتجلسه یاری دهند. پس همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *