مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


در کمترین زمان همه آن چیزی که درباره گواهی موقت سهام باید بدانید را بیاموزید!

در کمترین زمان همه آن چیزی که درباره گواهی موقت سهام باید بدانید را بیاموزید!

یکی از انواع شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت، شرکت سهامی است. در شرکت سهامی سرمایه شرکت به سهام تقسیم می‌شود. در حقیقت ورقه‌ی سهم مشخص‌کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع هر یک از سهامداران در شرکت است. به نسبت سهام خریداری‌شده در هر شرکت صاحب‌سهم در آن شرکت از حقوق و تکالیفی برخوردار می‌شود. پیش از صدور سهام شرکت و تقدیم آن‌ها به سهامداران شرکت اقدام صدور گواهینامه موقت سهام می‌کند. ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با هر آن چیزی که در مورد گواهینامه موقت سهام لازم است بدانید، آشنا می‌کنیم.

گواهینامه موقت سهام

پس از ثبت شرکت سهامی در اداره ثبت شرکت‌ها، مطابق قانون تجارت تا زمانی که سهام شرکت صادر نشده است شرکت موظف است به صاحبان سهام برگه‌ای به نام گواهینامه موقت سهم بدهد. این موضوع در ماده ۲۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان‌شده است. این گواهی در حقیقت تأیید مبلغ پرداخت‌شده توسط سهامداران است. البته باید توجه داشت این گواهینامه به‌صورت موقت صادر می‌شود و باید ظرف مدت یک سال پس از پرداخت تمام مبلغ اسمی سهام ابطال گردد. با ابطال گواهینامه موقت سهام، برگه سهام به سهام‌داران داده می‌شود.

مراحل ثبت شرکت تا صدور برگه سهام:

پس از ثبت شرکت، دو حالت متصور است. یک حالت وقتی است که سهام‌داران تمام مبلغ اسمی را پرداخت نکرده‌اند. حالت دوم زمانی است که سهامداران تمام مبلغ اسمی را پرداخت کرده‌اند.

در حالت اول که مبلغ اسمی سهام پرداخت‌نشده است، گواهینامه موقت بانام صادر می‌شود که مبلغ پرداخت‌شده را تأیید می‌کند. در این مرحله پس از تسویه مبلغ و پرداخت تمام مبلغ اسمی سهام اختیار با شرکت است که گواهینامه بانام بدهد یا ورقه سهم صادر کند.

در حالت دوم که مبلغ اسمی سهام به‌طور کامل پرداخت‌شده باشد، صدور گواهی‌نامه موقت به‌صورت بانام و بی‌نام امکان‌پذیر است.

بیشتر بدانید
حق رای در مجامع شرکت

انواع گواهینامه موقت سهام

همان‌طور که پس از پرداخت مبلغ اسمی سهام به‌طور کامل، ورقه سهام می‌تواند به بانام و بی‌نام تقسیم شود، گواهینامه موقت نیز به دو صورت بانام یا بی‌نام صادر می‌شود؛ اما باید توجه داشت که گواهینامه موقت سهام به‌صورت بی‌نام تنها در صورتی صادر می‌شود که تمامی مبلغی اسمی سهام پرداخت‌شده باشد. به عبارت بهتر در فاصله‌ی یک‌ساله تا تنظیم و صدور ورقه سهام گواهی‌نامه موقت به‌صورت بی‌نام می‌تواند صادر شود.

مندرجات گواهینامه موقت سهام

در قانون تجارت شرایط خاصی در دو ماده ۲۵ و ۲۶ لایحه قانون تجارت بیان‌شده است که هم در مورد ورقه سهام و هم گواهی‌نامه موقت سهام باید رعایت شود. به عبارت بهتر مندرجاتی که باید در این اوراق درج شود و ذکر آن‌ها الزامی است در قانون بیان‌شده است.

این مندرجات ضروری در قانون تجارت که در دو ماده به‌صورت دقیق بیان‌شده است عبارت است از:

۱- مبلغ سهم:

یکی از مندرجات ضروری در گواهینامه موقت سهم و برگه سهام، مبلغ اسمی سهم است. منظور از مبلغ اسمی سهم مبلغی است که در هنگام تأسیس شرکت توسط سهامداران در اساسنامه مشخص می‌شود.

مبلغ اسمی سهم باید به‌صورت مساوی باشد. به عبارت بهتر یعنی در بین همه سهامداران به‌صورت مساوی وجود داشته باشد.

۲- میزان سهم:

یکی دیگر از مواردی که در گواهینامه موقت سهام باید درج شود میزان سهام تعهد شده است.

۳- نام و شماره ثبت شرکت:

یکی از مواردی که در هر گواهی موقت سهم باید قید شود، نام و شماره ثبت شرکت است. ازاینجا می‌توانید بفهمید که قبل از ثبت شرکت امکان انتشار گواهینامه موقت سهم وجود ندارد.

بیشتر بدانید
مزیت های ثبت شرکت - قسمت دوم

۴- مقدار پرداخت‌شده سهم تعهد شده:

پس از اقدام به خرید سهم، ممکن است شما نتوانید تمام مبلغ اسمی سهم خریداری‌شده را پرداخت نمایید. در این حالت میزان پرداختی به‌صورت دقیق باید قید گردد.

ضمانت اجرا تخلف در گواهینامه موقت سهم

همان‌طور که بیان شد پیش از ثبت شرکت امکان صدور گواهینامه موقت وجود ندارد. درصورتی‌که شرکت پیش از ثبت اقدام به صدور گواهی‌نامه نماید، امضاکنندگان مسئول جبران خسارت اشخاص ثالث خواهند بود.

نقل‌وانتقال گواهینامه موقت سهام

گواهی‌نامه درصورتی‌که بی‌نام صادرشده باشد مانند ورقه سهام بی‌نام قابلیت نقل‌وانتقال به‌سادگی را دارد. درحالی‌که گواهی بانام تابع شرایط انتقال ورقه سهام بانام است و باید در دفتر مخصوص نقل‌وانتقال آن ثبت گردد.

با توجه به مطالب بیان‌شده در بالا می‌توان نتیجه گرفت که گواهینامه موقت سهام، گواهی است که پس از ثبت شرکت و قبل از صدور ورقه سهم در شرکت‌های سهامی اعم از عام و خاص صادر می‌شود. این گواهی درواقع تأیید مبلغ پرداخت‌شده توسط سهامداران است. شرایط انتقال و مندرجات آن تماماً مشابه ورقه سهام است.

شما می‌توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تخصصی و رایگان مجموعه ثبت یار استفاده نمایید. ما در تمام مراحل و زمینه‌ها در کنار شما هستیم. کافی است با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *