فهرست عناوین

شناسه ملی چیست؟

ممکن است این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که شناسه ملی چیست؟ همه ما از زمان تولد دارای شناسنامه و کد ملی هستیم که برای احراز هویت از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها و موسسات و… نیز از این نظر تفاوتی با مردم عادی ندارند. به این اشخاص هم از زمان تاسیس، شماره‌ای ۱۱ رقمی داده می‌شود که شناسه ملی نام دارد و می‌توانند از آن برای احراز هویت استفاده کنند. اما آیا همه اشخاص حقوقی و حقیقی می‌توانند این شناسه را دریافت کنند؟ فرق شناسه ملی و کد ملی چیست؟


شناسه ملی حقوقی چیست؟

تمامی اشخاص حقوقی شامل شرکت‌ها، موسسات، بانک‌ها، ادارات دولتی، مدارس، شهرداری‌ها و … باید شناسه ملی دریافت کنند. اشخاص حقوقی خصوصی مانند شرکت‌ها و موسسات غیر‌تجاری، باید مراحل ثبت شرکت را طی کرده و پس از آن برای دریافت شناسه‌ ملی اقدام کنند. این شناسه، عددی ۱۱ رقمی است که در آگهی تاسیس شرکت یا موسسه درج می‌شود.
ثبت‌یار به عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها، انواع خدمات ثبتی و حقوقی از‌ جمله ثبت شرکت سهامی خاص، با مسئولیت محدود، ثبت شرکت تضامنی، ثبت شرکت دانش بنیان و… را ارائه می‌دهد. کلیه خدمات ثبت شرکت در ثبت‌یار از همان ابتدا تا انتشار آگهی تاسیس و دریافت شناسه ملی به صورت غیر‌حضوری و با هزینه شفاف انجام می‌شوند.

شناسه ملی اشخاص حقیقی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اشخاص حقیقی هم می‌توانند شناسه ملی دریافت کنند، اما این تصور اشتباه است. این شناسه فقط مختص اشخاص حقوقی‌ و به نوعی مشابه کد ملی برای اشخاص حقیقی است.


فرق کد ملی و شناسه ملی چیست؟ 

همانطور که گفته شد، شناسه ملی شماره‌ای است که به اشخاص حقوقی یعنی شرکت‌ها و موسسات و ادارات و… اختصاص پیدا می‌کند، درحالی‌که کد ملی برای اشخاص حقیقی صادر می‌شود و از آن می‌توانند برای احراز هویت استفاده کنند. 


نحوه دریافت شناسه ملی چیست؟

برای دریافت شناسه ملی باید شرکت خود را ثبت کنید. بعد از تکمیل فرایند ثبت شرکت در همه انواع شرکت‌های تجاری، آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار منتشر می‌شود. شناسه ملی شرکت نیز در همین آگهی اعلام می‌شود.


استعلام شناسه ملی چیست؟

با استعلام شناسه ملی می‌توانید اطلاعاتی از شرکت مورد‌نظر به دست آورید. این اطلاعات شامل نام و نوع شرکت، تاریخ تاسیس، شماره ثبت، آگهی‌های ثبت و تغییرات شرکت‌ و… است. برای استعلام شناسه ملی باید به سامانه جامع پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی مراجعه کنید. 


آیا یک شرکت می‌تواند یک شناسه و دو شماره ثبت داشته باشد؟

بسیاری از افراد در هنگام معامله با شرکتی که دو شماره ثبت دارد، دچار تردید می‌شوند. ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که آیا چنین شرکتی قانونی محسوب می‌شود؟ آیا شرکت در اثر تبدیل یا اقدام قانونی دیگر، شماره ثبت دیگری دریافت کرده است؟
در پاسخ باید بگوییم که امکان ثبت یک شرکت با دو شماره ثبت و یک شناسه ملی امکان‌پذیر است. این حالت در مواقعی ایجاد می‌شود که شرکت به علت تغییر مکان و حوزه ثبتی، شماره ثبت جدید دریافت کرده است.


آیا یک شرکت می‌تواند چند شناسه ملی داشته باشد؟

شناسه ملی فقط برای یک شخص حقوقی قابل استفاده است. به این نکته در «آیین‌نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی» نیز اشاره شده است که اشخاص حقوقی مجاز نیستند شناسه‌ را برای شخص حقوقی دیگر استفاده کنند و هر شماره، مخصوص یک شخصیت حقوقی است. بنابراین شناسه شرکت از زمان ثبت و تولد شرکت تا زمان انحلال معتبر است. مانند کد ملی اشخاص که هر شخص حقیقی یک کد ملی مخصوص خود دارد و برای چند نفر قابل استفاده نیست.


از ثبت شرکت تا دریافت شناسه ملی با ثبت‌یار

برای ثبت شرکت یا موسسه خود و دریافت شناسه ملی می‌توانید کار را به کارشناسان حقوقی و ثبتی بسپارید. در این صورت می‌توانید در مدت زمان کمتری و با خیالی راحت، کارهای ثبتی شرکت خود را انجام دهید. ثبت‌یار به‌عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها، خدمات ثبتی و حقوقی را با قیمت ثابت و شفاف و به صورت غیر‌حضوری ارائه می‌دهد. همچنین در صورت درخواست مشتریان، فاکتور رسمی نیز صادر می‌کند و کلیه مدارک را به صورت الکترونیکی بایگانی می‌کند تا در هر زمان و مکانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. ثبت‌یار همراه شماست تا شرکت خود را با دقت فراوان ثبت کرده و شناسه ملی دریافت کنید. 

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در این قسمت به برخی از مهم‌ترین سوالات در این زمینه پاسخ داده‌ایم:

شناسه ملی شرکت چیست؟

شناسه ملی شماره‌ای ۱۱ رقمی است که به منظور احراز هویت به اشخاص حقوقی مانند شرکت‌های تجاری، موسسات غیر‌تجاری، ادارات دولتی و … اختصاص داده می‌شود.

کد ملی و شناسه ملی چه تفاوتی دارند؟

شناسه ملی شماره‌ای ۱۱ رقمی است که به اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها و موسسات اختصاص پیدا می‌کند، اما کد ملی فقط برای اشخاص حقیقی صادر می‌شود.