مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


طلایی ترین نکات بازرس اصلی شرکت

طلایی ترین نکات بازرس اصلی شرکت

در کنار رکن اجرایی شرکت، یک رکن نظارتی نیز در شرکت‌های بزرگ باید فعالیت کند . این رکن نظارتی در واقع بازرس اصلی شرکت است. نقش بازرسان در شرکت بسیار مهم و کلیدی است . بازرسان به پیشبرد اهداف شرکت بسیار کمک می‌کنند . اهمیت بازرسان تا به حدی است که برای آن‌ها جانشین تعیین می‌شود تا در صورت نبود بازرس اصلی شرکت، بازرس علی البدل به وظایف محوله عمل کنند. در صورت هر گونه قصور از طرف بازرسان، ضمانت اجراهای سنگینی برای آن ها در نظر گرفته شده است.

ما در این مطلب سعی بر آن داریم تا طلایی‌ترین نکاتی که برای بازرس‌بودن باید بدانید در اختیار شما قرار دهیم. با این دید شما در صورتی که در مرحله بازرس شدن هستید می‌توانید با دید بهتری دست به انتخاب بزنید.

بازرس اصلی شرکت

یکی از ارکان اصلی شرکت های سهامی، بازرسان هستند. باید توجه داشت که بازرس تنها در شرکت سهامی به عنوان رکن در کنار سایر ارکان شرکت به فعالیت می‌پردازد. بنابراین در سایر انواع شرکت‌ها ما با بازرس مواجه نیستیم . البته باید توجه داشت که وظیفه نظارت در شرکت بامسئولیت محدود بر عهده هیئت نظارت است.

برای نظارت بر امور شرکت ، شرکت از طریق مجمع عمومی اقدام به تعیین بازرس می‌کند . بازرس به عنوان ناظر بر فعالیت‌های شرکت نظارت می‌کند و در صورت وجود هر گونه قصور و کوتاهی در وظایف، اقدام به تهیه گزارش و ارسال به مرجع صلاحیت‌دار می‌کند.

فلسفه ی وجود بازرس اصلی در شرکت

اداره شرکت توسط ارکان تعیین‌شده در قانون تجارت یعنی مجامع و هیئت‌مدیره است. در حقیقت تصمیم گیری ها در مجمع و پیاده‌سازی آن توسط هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل انجام می‌شود . علی الاصول هیئت‌مدیره در اداره شرکت دارای آزادی کامل است. به عبارت بهتر می‌تواند تمام اموری که به مصلحت شرکت است و برخلاف قانون و اساسنامه نباشد را انجام دهد. در کنار آزادی و استقلال هیئت‌مدیره در انجام امور شرکت، باید نظارتی وجود داشته باشد که بر حسن انجام امور نظارت داشته باشد. این وظیفه مهم و غیر‌قابل‌انکار در شرکت سهامی اعم از سهامی‌عام و خاص بر‌عهده بازرسان و در شرکت با مسئولیت محدود بر عهده هیئت نظار است.

وظایفی که در قانون برای بازرس مشخص شده است، در‌واقع تامین‌کننده منافع همه اعضای شرکت است. منظور از همه اعضا اعم از سهام‌داران و حتی افراد ثالث در ارتباط با شرکت می‌شود. بازرس با نظارتی که انجام می‌دهد، می‌تواند موارد قصور و تخلف را شناسایی و پیش از ایجاد خسارت‌های غیر‌قابل جبران از آن جلوگیری به عمل آید.

تعداد بازرسان  اصلی شرکت

بنابر قانون تجارت هر شرکت‌سهامی باید یک یا چند بازرس اصلی تعیین کند. اما باید توجه داشت که حضور یک بازرس اصلی اجباری است. در بدو تاسیس شرکت انتخاب بازرس بر عهده مجمع عمومی موسس است. برای سال‌های بعدی انتخاب بازرسان در مجمع عمومی عادی انجام می‌شود.

در صورتی که شرکت چند بازرس داشته باشد ، هر‌کدام به تنهایی می‌توانند امور محوله به خود را انجام دهند. اما باید توجه داشت که در نهایت باید یک گزارش تنظیم شود. در صورتی که در خصوص موضوعی بین بازرسان اختلاف وجود داشته باشد، باید موارد اختلافی با ذکر دلیل در گزارش تهیه شده قید شود.

مدت فعالیت بازرس اصلی شرکت

طول مدت فعالیت بازرس معمولا در اساسنامه شرکت مشخص می‌شود. در صورت سکوت اساسنامه، بازرسان برای یک سال توسط مجمع عمومی انتخاب می‌شوند.

در صورت عدم انتخاب مجدد بازرس حقی برای او در مقابل شرکت ایجاد نمی‌شود . به عبارت بهتر انتخاب مجدد بازرس امری کاملا اختیاری است .

میزان حقوق بازرس اصلی  شرکت

بر‌اساس قانون تجارت تعیین میزان حق‌الزحمه بازرس با مجمع عمومی است. در تعیین میزان حق‌الزحمه بازرس باید به حجم کار توجه ویژه داشت البته در کنار حجم کار بازرس باید به درآمد شرکت نیز توجه داشت.

وظایف بازرس اصلی شرکت

وظایف بازرس اصلی شرکت را به طور کلی می‌توان شامل نظارت و اطلاع رسانی دانست. بازرس باید صورت‌های مالی و حساب‌های شرکت مورد بازرسی قرار دهد و در صورت هر‌گونه نقص یا کاستی در مجمع عمومی آن را گزارش کند. علاوه بر نظارت بر حساب‌های مالی شرکت، بازرس باید بر قرادادهای شرکت نیز نظارت داشته باشد و در مورد اطلاعاتی که هیئت‌مدیره در شرکت بیان می‌کند، اظهار‌نظر کند.

بازرسان علاوه بر وظایف نظارتی وظیفه اطلاع رسانی را نیز بر‌عهده دارند . به عبارت بهتر در صورت مشاهده هرگونه قصور و جرم علاوه بر اطلاع به مجمع عمومی باید مراتب را به دادگاه صلاحیت‌دار نیز گزارش کنند.

ممنوعیت تصدی بازرس اصلی

افراد اگر دارای شرایط زیر باشند نمی‌توانند به عنوان بازرس اصلی شرکت سهامی انتخاب شوند:

  • مدیران شرکت اعم از هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل
  • نزدیکان سببی یا نسبی هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل
  • دارا بودن سابقه کیفری قطعی موثر
  • دارا بودن سابقه محجوریت و ورشکستگی
  • داشتن نفعی در معاملات با شرکت

مسئولیت بازرسان اصلی شرکت

بازرسان اصلی شرکت مانند سایر اشخاص شرکت در مقابل شرکت و اشخاص ثالث دارای مسئولیت هستند. بنابراین اگر بازرس اصلی شرکت در انجام وظایف خود مرتکب کوتاهی شود و از این کوتاهی ضرری به شرکت یا اشخاص ثالث وارد شود، باید خسارت وارده را جبران کند. خطای بازرس به صورت پیش فرض نیست بلکه شخصی که مدعی است خطایی رخ داده است باید آن را به اثبات برساند. در صورتی که در شرکت با تعدد بازرسان اصلی مواجه باشیم، مسئولیت بازرسان به صورت مشترک و نسبی خواهد بود.

در این مطلب تمام نکاتی باید در مورد بازرسان شرکت بدانید، بیان شد . در صورت هر گونه ابهام و سوال می‌توانید از مشاوره رایگان متخصصین ثبت یار استفاده نمایید. با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *