مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


صفر تا صد نکات بازرس علی‌البدل شرکت

صفر تا صد نکات بازرس علی‌البدل شرکت

نظارت بر کار دیگران، علاوه بر اینکه راه‌کاری برای پی بردن به اشتباهات است، سبب بهبود عملکرد نیز می‌شود. نهادهای نظارتی می‌توانند در قالب‌های متفاوتی ایفای نقش کنند. یکی از این قالب‌های نظارتی، پیش‌بینی بازرسان در شرکت‌های تجاری است.
نقش نظارت در شرکت، دارای اهمیت فراوان است. همین اهمیت سبب شده تا قانون تجارت  دو نوع بازرس برای شرکت‌ها تعیین کند. در این صورت همواره شرکت دارای نهاد نظارتی خواهد بود. بازرس اصلی و بازرس علی‌البدل، نقش نظارت در شرکت‌های سهامی خاص را بر عهده دارند. در این مطلب تلاش کردیم تا هر آنچه در مورد بازرس علی‌البدل شرکت باید بدانید را، بیان ‌کنیم.

بازرس علی‌البدل شرکت

همان‌گونه که در مقدمه به آن اشاره کردیم، بازرسان شرکت، وظیفه نظارت بر شرکت را عهده‌دار هستند. بازرسین در طول یک سال مالی، تلاش می‌کنند تا به تمامی امور شرکت اشراف داشته باشند. در صورتی که تخلفی در جریان امور مشاهده کنند، آن تخلف را با تنظیم گزارشی به مجامع عمومی شرکت و در مواردی که تخلف جنبه مجرمانه داشته باشد به مراجع قضایی اطلاع می‌دهند.

اما لازم به یادآوری‌ست که هرگاه بازرس اصلی در شرکت وجود داشته باشد، انجام وظایف بازرسی، بر عهده او خواهد بود. درواقع بازرس علی‌البدل در این حالت، هیچ‌گونه مسئولیتی در شرکت ندارد. درصورتی‌که بازرس اصلی شرکت نتواند به ایفای وظایف محوله بپردازد، بازرس علی البدل جایگزین او می‌شود. در این حالت بازرس دارای همان مسئولیت‌های بازرس اصلی خواهد بود.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید بازرسین شرکت، می‌توانند از اشخاص حقیقی و حقوقی انتخاب شوند. یعنی، محدودیتی برای بازرسی اشخاص حقوقی وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اشخاص حقوقی، به مطلب (تفاوت شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

موارد جانشینی بازرس علی‌البدل شرکت

درصورت احراز هریک از موارد زیر، بازرس علی ‌البدل شرکت جانشین بازرس اصلی می‌شود.

 • معذوریت بازرس اصلی شرکت
 • فوت بازرس اصلی
 • استعفای بازرس اصلی
 • از بین رفتن ویژگی‌های لازم در بازرس اصلی شرکت
 • رد سمت بازرسی، توسط بازرس اصلی شرکت

ضرورت معرفی بازرس در شرکت‌های سهامی خاص

اکنون که با ضرورت وجود بازرس در شرکت‌های تجاری آشنا شدیم، باید بدانیم که آیا انتخاب بازرسین اجباری‌ست؟ به عبارت دیگر، آیا تمامی شرکت‌های تجاری ملزم به معرفی بازرس هستند؟

در پاسخ باید بگوییم که تنها بعضی از شرکت‌های تجاری مکلف به انتخاب بازرس هستند. به عنوان مثال، انتخاب بازرس در شرکت‌های سهامی خاص اجباری‌ست. در حالی‌که شرکت‌های با مسئولیت محدود، تکلیفی به انتخاب بازرس ندارند، مگر این که تعداد شرکای آنها بیش از دوازده نفر باشد. برای آشنایی با انواع شرکت‌های تجاری به مطلب (انواع شرکت‌های تجاری) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

اشتباهات متداول:
توجه نمایید که معرفی حداقل یک نفر بازرس علی‌البدل در شرکت سهامی، الزامی است.

اولین بازرسان چه زمانی انتخاب می‌شوند؟

 تشکیل شرکت‌های سهامی منوط به معرفی یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل شرکت است. اکنون سوال اینجاست که چه مرجعی می‌توانند این بازرسین را برای اولین بار انتخاب کند؟

بر اساس قانون تجارت، اولین بازرسان در شرکت‌های سهامی عام ،توسط مجمع عمومی موسس انتخاب می‌شوند. در حالی‌که برای انتخاب بازرسان در شرکت‌های سهامی خاص، الزامی به تشکیل مجمع عمومی نیست. کلیه سهام‌داران با تنظیم و امضا صورتجلسه می‌توانند اولین بازرسان شرکت را اتنخاب نمایند.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اولین بازرسان با تشکیل مجمع عمومی موسس یا با امضا همه سهام‌داران انتخاب می‌شوند. اما معرفی بازرسان برای دفعات بعدی، در صلاحیت مجمع عمومی عادی قرار دارد. برای این منظور، مجمع عمومی عادی باید هر سال، یک مرتبه، تشکیل شود.

توصیه ثبت‌یاری:
به خاطر داشته باشید که مدت تصدی بازرسان شرکت یک سال و انتخاب مجدد آن‌ها بلامانع است.

تعداد بازرسان علی البدل شرکت محدودیتی ندارد!

همان‌طور که شرکت سهامی در انتخاب بازرسان اصلی شرکت با محدودیت تعدادی مواجه نیستند، در انتخاب بازرسان علی‌البدل نیز معذوریتی ندارند. به عبارت دقیق‌تر بازرسان علی‌البدل شرکت سهامی می‌تواند یک نفر یا چند نفر باشند.

چه کسانی نمی‌توانند به عنوان بازرسان شرکت اتنخاب شوند؟

مطابق ماده ۱۴۷ لایحه اصلاحی، اشخاص زیر نمی‌توانند به سمت بازرس اصلی و بازرس علی البدل شرکت انتخاب شوند.

 • مدیران و مدیرعامل شرکت
 •  اقرباء مدیران و مدیرعامل شرکت تا طبقه ۲ و درجه ۳
 • قرابت به معنای خویشاوندی است. تفاوتی ندارد که این خویشاوندی، رابطه خونی باشد یا از طریق ازدواج حاصل شده باشد. به عنوان مثال، برادر زن مدیرعامل نمی‌تواند به عنوان بازرس شرکت انتخاب شود.
 • شخصی که خودش یا همسرش از مدیران یا مدیرعامل شرکت حقوق دریافت می‌کنند.
 • اشخاص محجور، ورشکسته و محروم از حقوق اجتماعی

شاید کلمه محجور و مفهوم حقوق اجتماعی برای شما  ناآشنا باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات درباره این بند به مطلب (اقرارنامه مدیران شرکت نمونه کامل متن) در مجله ثبت‌یار مراجعه نمایید.

وظایف بازرس

 • نظارت بر صورت‌حساب‌ها و دفاتر مالی شرکت

بازرسان باید به تمامی دفاتر مالی شرکت اشراف داشته باشند. آن‌ها موظفند تمامی این دفاتر را بررسی نمایند. اگر در این دفاتر به موارد مشکوکی برخورد کنند، مکلفند آن را بررسی و در گزارش خود درج نمایند.

 • نظارت بر فعالیت‌های مدیران

از وظایف دیگر بازرسان می‌توان به نظارت بر فعالیت‌های مدیران اشاره کرد. اگر تخلفی از سمت مدیران  صورت گرفته باشد، بازرسان باید آن را در گزارش خود ذکر کنند.

 • اعلام جرایم ارتکابی به مجمع عمومی و دادگاه صالح

اگر بازرسان در هنگام انجام وظیفه، متوجه ارتکاب جرمی شوند، در اسرع وقت باید آن را به اولین مجمع عمومی و دادگاه صالح اطلاع دهند.

توصیه ثبت‌یاری:
بهتر است بدانید تصویب صورت‌های مالی شرکت، بدون گزارش بازرسان، اعتباری ندارد. ضمنا بازرسان باید در هنگام افزایش سرمایه شرکت حضور داشته و صحت آن را تائید نمایند.

مسئولیت مدنی و جزایی بازرس علی البدل شرکت

بسیاری از افراد بر این باورند که بازرسان، فقط وظایف نظارتی شرکت را بر عهده دارند. یعنی، در صورت انجام تخلف، مسئولیتی متوجه آن‌ها نیست. اما این تصوری نادرست است. بازرسان در برابر هر وظیفه‌ای که در شرکت دارند، می‌توانند‌ مسئول شناخته شوند.

در صورتی‌که به علت کوتاهی بازرسان در انجام وظایف قانونی، خسارتی متوجه شخصی شود، مطابق قانون ، بازرس مکلف به جبران خسارت است. علاوه بر این، اگر اقدامات سوء بازرس، از روی عمد باشد؛ مسئولیت کیفری هم متوجه او خواهد بود. بنابراین، در صورت عمدی بودن سوء عملکرد بازرسین، مسئولیت مدنی و جزایی هر دو متوجه آن‌ها می‌شود.

به عنوان مثال، اگر بازرس گزارشی بر خلاف حقیقت به مجمع عمومی عادی ارسال کند، به حبس از ۳ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

تنظیم صورتجلسه انتخاب بازرس علی البدل شرکت

اکنون که با بازرس علی البدل در شرکت و وظایف و مسئولیت‌های او آشنا شدیم. باید یادآور شویم که سامانه ثبت‌یار می‌تواند شما را در تنظیم این صورتجلسه یاری دهد. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه sabtyar.com  و با وارد کردن اطلاعات شرکت و بازرسین، صورتجلسه آماده خود را دریافت نمایید. در صورت بروز هرگونه مشکل، کارشناسان ثبت‌یار همواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *