بازرس علی‌البدل شرکت
ثبت شرکت

صفر تا صد نکات بازرس علی‌البدل شرکت

پس از تشکیل شرکت در مجمع عمومی مؤسس مدیر و بازرس برای شرکت انتخاب می‌شود. بازرس نقش نظارتی در شرکت دارد. نقش نظارت در شرکت دارای اهمیت فراوان است. این امر تا بدان جا است که در قانون تجارت برای مواردی که بازرس نباشد یا نتواند وظایف خود را انجام دهد، بازرس علی‌البدل تعیین کرده است. ما در این مطالب صفر تا صد مباحثی که در مورد بازرس علی‌البدل شرکت باید بدانید را بیان می‌کنیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

بازرس علی‌البدل شرکت

بر اساس قانون تجارت، هر شرکت سهامی باید حداقل یک بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل داشته باشد. بازرس در شرکت سهامی در واقع فردی است که وظیفه نظارت بر اعمال هیئت‌ مدیره را بر عهده دارد. علاوه بر نظارت بر اعمال هیئت‌مدیره بازرس باید به بررسی دفاتر و صورت‌حساب‌ها و ترازنامه‌های شرکت بپردازد. درصورتی‌که بازرس اصلی در شرکت باشد و وظایف خود را به‌طور کامل انجام دهد، نیازی به بازرس علی‌البدل نیست. درواقع بازرس علی‌البدل در این حالت هیچ‌گونه مسئولیتی در شرکت ندارد.

وظایف بازرس علی‌البدل شرکت

درصورتی‌که بازرسان اصلی در شرکت به فعالیت بپردازند، هیچ تکلیفی برای بازرسان علی‌البدل شرکت وجود ندارد؛ اما درصورتی‌که به هر دلیلی که در قانون از آن یاد شده است، بازرس اصلی شرکت نتواند به ایفای وظایف محوله بپردازد، در این حالت بازرس علی‌البدل باید به ایفای نقش بپردازد. در این حالت بازرس دارای همان مسئولیت‌هایی می‌شود که بازرس اصلی در شرکت دارد؛ بنابراین اهم وظایف بازرس علی‌البدل در صورت نبود بازرس اصلی عبارت است از:

۱- نظارت بر صورت‌حساب‌ها و دفاتر مالی شرکت.

۲- نظارت بر فعالیت‌های مدیران.

۳- اظهارنظر در خصوص نظرات مدیران اعم از هیئت‌مدیره و مدیرعامل در جلسه مجمع عمومی.

۴- اعلام جرم و قصور در جلسه مجمع عمومی.

۵- اعلام جرائم ارتکابی به مرجع صالح.

  • تعداد بازرس علی‌البدل شرکت

همان‌طور که شرکت سهامی در انتخاب بازرسان اصلی شرکت با محدودیت تعدادی مواجه نیستند، در انتخاب بازرسان علی‌البدل نیز معذوریتی ندارند. به عبارت دقیق‌تر بازرسان علی‌البدل شرکت سهامی می‌تواند یک نفر یا چند نفر باشند.

موارد جانشینی بازرس علی‌البدل شرکت

درصورتی‌که هر یک از موارد زیر اتفاق بیفتد، بازرس علی‌البدل جانشین بازرس اصلی شرکت می‌شود. این موارد به شرح زیر است:

  • معذوریت بازرس اصلی شرکت.
  • فوت بازرس اصلی شرکت.
  • استعفا بازرس اصلی شرکت.
  • مفقود شدن ویژگی‌های بازرس اصلی شرکت.
  • رد سمت بازرسی توسط بازرس اصلی شرکت

مسئولیت بازرس علی‌البدل شرکت

درصورتی‌که به دلایل بالا بیان شد، بازرس اصلی از انجام وظایف خود سرباز زند، بازرس علی‌البدل جانشین بازرس اصلی شرکت می‌شود. در این حالت کلیه مسئولیت‌هایی که بازرس اصلی دارد به بازرس علی‌البدل منتقل می‌گردد. این مسئولیت اعم از مسئولیت کیفری و مسئولیت مدنی است. در مسئولیت مدنی بازرس علی‌البدل باید به جبران خسارت وارده که از فعالیت او ناشی می‌شود، بپردازد. درصورتی‌که بازرس علی‌البدل با مدیران شرکت تبانی کند و از این طریق مرتکب جرم شود، مسئولیت کیفری نیز دارد.

در این مطلب به‌صورت جامع نکاتی که در مورد بازرس علی‌البدل باید بدانید بیان گردید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰
3/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *