مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تنظیم اقرارنامه بازرسان شرکت

تنظیم اقرارنامه بازرسان شرکت

یکی از اشخاصی که در شرکت‌های سهامی خاص حضور دارد، بازرس است. بازرسین باید اقرارهایی داشته باشند. این اقرار نامه بازرسان چگونه تنظیم می‌شود؟ و شامل چه مواردی است؟ در ادامه اقرارنامه بازرسان شرکت را بررسی می‌کنیم.

بازرس کیست؟

طبق مواد ۱۴۴ و ۱۴۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت، مجمع عمومی باید هرسال یک یا چند بازرس اصلی شرکت و یک یا چند بازرس علی‌البدل شرکت انتخاب کند. و اقرارنامه بازرسان شرکت نیز تنظیم شود.

در واقع انتخاب بازرس برای شرکت‌های سهامی الزامی است و طبق قانون وظایفی نیز برای آن‌ها درنظر گرفته شده است. هم‌چنین بازرسان اختیاراتی دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

محدودیت‌های انتخاب بازرسان

باید توجه داشت که نمی‌توان هرکسی را به عنوان بازرس انتخاب کرد. طبق قانون محدودیت‌هایی برای انتخاب بازرس وجود دارد. این محدودیت‌ها که در اقرارنامه بازرسان شرکت نیز به آن اشاره می‌شود در ماده ۱۴۷ آمده است. که ماهیت آن از قرار زیر است:

  • اشخاص مذکور در ماده ۱۱۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی‌توانند به سمت بازرس انتخاب شوند.
  • اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت نیز نمی‌توانند همزمان با داشتن این سمت‌ها بازرس شرکت نیز باشند.
  • خویشاوندان سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل نیز تا درجه سوم از طبقه اول و دوم نمی‌توانند به عنوان بازرس انتخاب شوند. برای مثال پدر و مادر، همسر، فرزندان، نوه‌ها و نتیجه‌ها، خواهر و برادر و فرزندان آن‌ها و پدربزرگ و مادربزرگ مدیران نمی‌توانند بازرس باشند.
  • هرکس خودش یا همسرش در شرکتی باشد که از مدیران و مدیرعامل طبق وظیفه‌اش حقوق بگیرد نیز نمی‌تواند بازرس باشد.

با توجه به این محدودیت‌ها در اظهارنامه بازرسان، هربازرس با امضا کردن صورت جلسه موسسین و اساسنامه و اظهارنامه نشان می‌دهد که این محدودیت‌ها را ندارد.

وظایف بازرسان

قانون تکالیف متعددی بر عهده بازرسین گذاشته است. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مأموریت بررسی حساب‌ها

درواقع می‌توان گفت وظیفه اصلی بازرسان بررسی حساب و کتاب‌هاست. بازرس صرفا بر حساب‌های شرکت نظارت می‌کند و اگر اشتباهی در حساب‌ها دید نمی‌تواند از ابتدا آن‌ها را تهیه و تنظیم کند.

اگر حساب وکتاب‌های شرکت صحیح بود، بازرس آن‌ها را تأیید می‌کند. اما در غیر این صورت نظر خود را به همراه مواردی که مطابقت ندارد به مجمع عمومی می‌دهد.

  • مأموریت اطلاع رسانی

بازرس‌ها باید برخی از مسائل شرکت را اطلاع رسانی کنند. برخی گزارش‌ها را به سهامداران و برخی گزارش‌ها را به مقامات قضایی ابلاغ می‌کند. که به این منظور گزارش‌های مختلفی را به مجمع عمومی ارائه می‌دهد. هم‌چنین اگر طی انجام دادن وظایف خود متوجه وقوع جرم شد باید مراتب آن را به مقامات قضایی اطلاع بدهد.

هرگاه بازرسی انتخاب می‌شود باید در صورت جلسه موسسین اقرارنامه بازرسان شرکت قید و امضا شود.

اختیارات بازرسان

هر بازرس می‌تواند به موجب وظایفش در اساسنامه و طبق قانون و آن‌چه در اقرارنامه بازرسان شرکت آمده است عمل کند. و هرگاه بخواهد رسیدگی‌ها و بازرسی‌های لازم را انجام بدهد و اسناد و مدارک و اطلاعات لازم شرکت را مطالبه کند.

اقرارنامه بازرسان شرکت

در توضیح این اقرارنامه خوب است بدانیم که نوشتن اقرارنامه علاوه بر بازرسین برای مدیران شرکت نیز ضروری است. محتوای اقرارنامه بازرسان شرکت از این قرار است که هر بازرس اقرار می‌کند مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قانونی نمی‌شود.

جمله‌ای که معمولا در اسناد شرکت هنگام ثبت و تشکیل نوشته می‌شود به این صورت است:

«کلیه اعضاء هیئت مدیره و بازرسان اقرار نمودند دارای سوء پیشینه کیفری نبوده و مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ و ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت نیستند.»

سپس با امضا کردن این اسناد، مثلا صورت جلسه موسسین، اقرار بازرسان رسمی می‌شود.

هم‌چنین مدیران شرکت و مدیرعامل نیز از این طریق اقرار می‌کنند.

این جمله درواقع همان اقرارنامه بازرسان شرکت و مدیران است که به اشتباه به این نام شناخته می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبت‌یار بهره‌مند شوید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.56/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *