مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


جالب‌ترین نکات در مورد صلاحیت بازرس شرکت

جالب‌ترین نکات در مورد صلاحیت بازرس شرکت

یکی از ارکان شرکت که پس از ثبت باید نسبت به آن تصمیم‌گیری شود، بازرس شرکت هستند. بازرسان شرکت به‌عنوان رکن نظارتی شرکت عمل می‌کنند. در حقیقت آن‌ها موظف هستند شرکت را از جهات مختلف کنترل کنند. در حقیقت حضور بازرسان در شرکت بسیار اساسی است، چراکه مهم‌ترین وظیفه را بر عهده‌دارند.

بازرس شرکت

یکی از ارکان مهم در شرکت‌های سهامی، بازرسان شرکت هستند. مجمع عمومی شرکت که به‌صورت سالیانه تشکیل می‌شود، موظف است بازرسان شرکت را تعیین کند. بازرسان در حقیقت برای نظارت بر کارهای مدیران شرکت انتخاب می‌شوند. به عبارت بهتر بازرس موظف است بر امور شرکت نظارت نماید و از اوضاع‌واحوال شرکت در مجمع گزارشی ارائه بدهد.

نحوه انتخاب بازرس شرکت

بازرسان شرکت توسط مجمع عمومی شرکت انتخاب می‌شوند. تعداد بازرسان در اساسنامه مشخص می‌شود و مجمع موظف است مطابق با تعداد مشخص‌شده اقدام به انتخاب بازرس نماید.

انتخاب بازرس برای شرکت حائز اهمیت فراوان است. این امر تا بدان جاست که در صورت عدم تعیین بازرس توسط مجمع عمومی، رئیس دادگاه عمومی مرکز شهرستان باید بنا بر درخواست ذی‌نفع یا ذی‌نفعان در شرکت، اقدام به تعیین بازرس کند. انتصاب بازرس توسط دادگاه تا زمان مشخص شدن بازرسان توسط مجمع عمومی شرکت دارای اعتبار است.

شرایط بازرس شرکت

بازرس در شرکت‌های سهامی می‌تواند از سهامداران انتخاب شود. اما باید توجه داشت که این موضوع ضروری نیست. به عبارت بهتر مجمع عمومی در انتخاب بازرسان از بین سهام‌داران و غیر سهام‌داران آزاد است و می‌تواند متناسب با تخصص و شرایط شرکت اقدام به انتصاب بازرس از هر یک از دودسته نماید.

مجمع عمومی باید در انتخاب خود دقت نماید و از انتخاب افرادی که دارای سابقه‌ی محجوریت یا ورشکستگی باشند خودداری نماید. هم‌چنین افرادی که دارای سوابق کیفری قطعی و مؤثر هستند نمی‌توانند در این سمت ایفای نقش نمایند.

نکته‌ای دیگر که باید در انتخاب بازرسان شرکت سهامی دقت شود این است که از انتخاب افرادی که دارای قرابت نسبی یا سببی با مدیران شرکت دارند ممانعت به عمل می‌آید. منظور از مدیران اعم از هیئت‌مدیره و مدیرعامل است.

محدوده انجام وظایف بازرسان

بازرسان باید در حیطه مشخص‌شده در قانون یا اساسنامه اقدام به فعالیت نمایند. بنابراین باید در حیطه انجام وظایف خود برای شرکت و به‌ویژه مدیران شرکت محدودیت ایجاد نکنند. هم‌چنین باید توجه داشت که بازرسان شرکت حق انجام هیچ‌گونه کار مستقلی را ندارند. به عبارت بهتر وظیفه آن‌ها محدود به نظارت بر انجام امور شرکت است.

بنا بر توضیحات ارائه‌شده محدوده اختیارات بازرسان شرکت سهامی اعم از سهامی عام و خاص به شرح زیر است:

 • رجوع به دفاتر قانونی شرکت برای بررسی اوضاع شرکت.
 • بررسی درستی صورت‌های مالی شرکت و ارائه گزارش از صورت‌های مالی شرکت در مجمع عمومی.
 • اظهارنظر در خصوص درستی نظرات مدیران شرکت در مجمع عمومی.
 • گزارش تقصیر یا اشتباه مدیران شرکت به اولین مجمع عمومی شرکت.
 • اعلام گزارش جرم واقع‌شده در شرکت به مجمع عمومی و مراجع قضایی دارای صلاحیت رسیدگی.
 • دعوت از مجمع عمومی در صورت عدم انجام دعوت توسط مدیران شرکت.

صلاحیت بازرسان شرکت

برای انتخاب بازرسان شرکت، بازرسان باید صلاحیت‌های مدنظر قانون را داشته باشند. در خصوص شرکت سهامی خاص به دلیل تعداد محدود سهامداران قانون‌گذار مقررات خاصی برای بررسی صلاحیت بازرسان شرکت معلوم نکرده است. این در حالی است که در آیین‌نامه مصوب کمسیون اقتصادی مجلس ویژگی‌های خاصی را برای بازرسان شرکت‌های سهامی عام در نظر گرفته است.

بنابراین برای انتخاب بازرسان شرکت سهامی باید به امور زیر توجه ویژه داشت:

 • گواهی عدم سو پیشینه:

یکی از مواردی که در خصوص بازرسان شرکت باید رعایت شود حسن انجام کار بازرسان شرکت است. به عبارت بهتر بازرسان باید حسن شهرت داشته باشند.

 • تحصیلات:

تحصیلات بازرس شرکت باید لیسانس و بالاتر باشد. هم‌چنین باید توجه داشت که رشته‌ی تحصیلی بازرس با وظایف محوله و موضوع شرکت مرتبط باشد. مثلاً کسی که رشته‌ی روانشناسی خوانده نمی‌تواند بازرس شرکت عمرانی باشد.

 • تجربه کاری:

یکی از مسائلی که برای انجام نظارت در شرکت حائز اهمیت است، تجربه کاری بازرس است. بازرس مطابق با آیین‌نامه بالا باید حداقل پنج سال کاری تجربه داشته باشد.

 • ممنوعیت اشتغال:

یکی از مواردی که به‌عنوان ممنوعیت تصدی بازرس بیان‌شده است، نماینده مجلس بودن است. ازجمله موانع شغلی دیگر می‌توان به اشتغال در اداره دولتی و شهرداری و مؤسسات وابسته به آن دانست.

بنابراین انتخاب بازرس در شرکت تابع اصول و شرایط خاصی است. توجه به این شرایط اهمیت فراوانی دارد. تا جایی که عدم توجه به نکات بیان‌شده در بالا می‌تواند تبعات سنگینی برای شرکت به همراه داشته باشد. علاوه بر تبعات حاکم بر شرکت، عدم آشنایی با وظایف محوله و اشتباه در انجام وظایف می‌تواند منجر به مسئولیت بازرس در شرکت شود. هم‌چنین توجه داشته باشید که موارد مطرح‌شده در بالا هم در خصوص بازرس اصلی و هم بازرس علی‌البدل حاکم است.

ما در این مطلب تمام تلاش خود را انجام دادیم تا شما را با حیطه وظایف و مسئولیت بازرسان شرکت آشنا نماییم. شما می‌توانید در صورت وجود ابهام یا هرگونه سؤال با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.67/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ایمان توکلی

  سلام و عرض ادب و احترام.
  یک سوال از خدمتتون داشتم. می‌خوام بدونم که بررسی صلاحیت یک فرد ، برای تبدیل شدن به بازرس یک شرکت هزینه ی خاصی داره؟
  چون بنده توسط یکی از دوستان برای پست بازرسی انتخاب شدم و در حال بررسی صلاحیت بنده بودن اما من برام مشکلاتی پیش اومده و می‌خوام که کنار بکشم. اما رییس شرکت از من هزینه ی بررسی صلاحیتم رو میخواد.
  آیا واقعاً همچین هزینه ای واقعا وجود دارد؟
  حدود پانصد هزار تومان
  با تشکر از شما

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   برای بررسی صلاحیت بازرس هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.