فهرست عناوین

شاید دو عدد از پربسامدترین اصطلاحاتی که از رادیو و تلویزیون گاهی شنیده می‌شود، عبارات «روزنامه رسمی» و «روزنامه کثیرالانتشار» باشد. آیا این دو با یکدیگر تفاوتی دارند؟ آیا به هر روزنامه معتبر پشت پیشخوان دکه‌ها، روزنامه رسمی گفته می‌شود؟ کدام روزنامه کثیرالانتشار محسوب می‌شود؟ در این مقاله به مبحث روزنامه رسمی و کثیرالانتشار و تفاوت این دو پرداخته شده است.

روزنامه رسمی چیست؟

برخلاف برخی تصورات رایج، شاید دانستن ابن نکته برای شما جالب باشد که روزنامه رسمی نام یک روزنامه خاص با کارکرد خاص است و به هر روزنامه‌ای که قانونی چاپ و پخش شده، روزنامه رسمی گفته نمی‌شود.

روزنامه رسمی که بر اساس یک ماده واحده قانونی تشکیل شده است، خود یک شرکت سهامی خاص است و ارگانی ست زیرمجموعه قوه قضاییه و وابسته به آن. کار عمده روزنامه رسمی عبارت است از انتشار قوانین و مقررات رسمی کشور، برخی آگهی‌های مربوط به شرکت‌ها و همچنین ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علامت‌های تجاری.

روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

درخصوص روزنامه کثیرالانتشار تعریف دقیق و معیار حقوقی مشخصی وجود ندارد. بلکه در نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه روزنامه کثیرالانتشار این طور معرفی شده است:

روزنامه کثیرالانتشار تعریف قانونی و ملاک مشخص حقوقی ندارد و برای تشخیص آن از حیث تیراژ نیز مبنایی معین نشده است. عرفاً روزنامه‌های پرفروش هر کشور را روزنامه کثیرالانتشار آن کشور می‌نامند.

روزنامه رسمی و کثیرالانتشار ؛ کدام برای شرکت مناسب‌اند؟

مهم‌ترین نکته در مورد تفاوت روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آن است که روزنامه کثیرالانتشار به دلیل در دسترس بودن برای عموم، وسیله ایست برای اطلاع رسانی مجامع شرکت و آن چه که تحت عنوان آگهی دعوت و جهت اطلاع سهام‌داران شناخته می‌شود. اما زمانی که مجمع تشکیل شد و مجمع راجع به موضوعاتی مانند تصویب ترازنامه و انتخاب مدیران اتخاذ تصمیم نمود، آگهی مربوط به این مساله در روزنامه رسمی و با دریافت هزینه چاپ می‌شود.

انتخاب روزنامه کثیرالانتشار

هر یک از شرکت‌ها در بدو تاسیس خود باید یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار را که توسط اداره ثبت شرکت‌ها به لحاظ هزینه چاپ به سه دسته تقسیم شده اند، انتخاب نماید. نام این روزنامه در اظهارنامه ثبت شرکت و همچنین آگهی صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت نیز درج می‌شود. در اینجا می‌توانید راجع به شرایط قانونی تغییر این روزنامه بیشتر بخوانید.

روزنامه رسمی را از کجا تهیه کنیم؟

روزنامه رسمی برخلاف سایر مطبوعات چاپی، در دکه‌ها قابل دسترسی و تهیه نیستند. برای دسترسی به روزنامه رسمی باید اشتراک آن را تهیه نمود و یا نسخه الکترونیکی آن را از سامانه این روزنامه به نشانی  www.rrk.ir تهیه نمود.

در خصوص ثبت شرکت،ثبت تغییرات و مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر درباره روزنامه رسمی و کثیرالانتشار با کارشناسان ما در ثبت‌­یار تماس بگیرید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱