مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هر آن چیزی که باید در مورد ثبت برند و لوگو بدانید!

هر آن چیزی که باید در مورد ثبت برند و لوگو بدانید!

در دنیای تجاری امروز افراد برای مشخص کردن و متمایز کردن محصولات خود از سایر محصولات مشابه از روش‌های گوناگون استفاده می‌کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مشتری بهتر و راحت‌تر ثبت برند و لوگو است.

شما می‌توانید با ثبت برند یا با ثبت لوگو خود، به‌تنهایی یا با یکدیگر، امکان متمایز کردن محصولات خود را فراهم نمایید و از این طریق مشتری و سود بیشتری کسب کنید. ما در این مطلب سعی بر آن داریم که سیر تا پیاز آنچه که شما باید در مورد ثبت برند و لوگو بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. در نظر داشته باشید که تیم ثبت یار در تمامی کارهای ثبتی شما در کنار شماست و آماده ارائه‌ی مشاوره رایگان به شما است.

برند و لوگو چیست؟

لوگو همچون اولین صف از ارتش سوارنظام قدرتمند شماست! مشتری شما در نگاه اول یا جذب این همه نظم و زببایی می‌شود یا از آن فرار می‌کند. به همین دلیل در گام نخست شما باید با مفهوم و ماهیت برند و لوگو آشنا شوید.

برند چیست؟

برند چیست | ثبت یار

یکی از روش‌های متمایز کردن محصولات مشابه از یکدیگر برند است. برند در حقیقت یک نام، نشانه یا عبارتی است که با هدف متمایز کردن محصولات مشابه از یکدیگر استفاده می‌شود.

برند در حقیقت اعتبار و ارزش اجتماعی یک محصول را مشخص می‌کند. با ثبت برند شما از مشتریان وفاداری برخوردار می‌شوید که محصول شما را با برند شما می‌شناسند و برای کسب کارتان سود به همراه می‌آورند. به عنوان مثال محصولات عالیس با ثبت برند و لوگوی خود باعث ایجاد تمایز آشکار بین محصولات خود با محصولات مشابه شده است.

خصوصیات برند:

برای اینکه برند شما در بازار جایگاه خوب و مناسبی پیدا کند باید به این موارد، توجه داشته باشید:

 • برند باید معرف کیفیت محصول و ویژگی‌های آن باشد.
 • نام برند بهتر است کوتاه و ساده باشد.
 • یکی از ویژگی های برند اصیل بودن آن است ، یعنی برند نباید تقلیدی باشد.
 • برند انتخابی نباید قابلیت تلفظ به اشکال مختلف را داشته باشد.
 • برند در عین سادگی باید متمایزکننده خوبی برای محصولات نیز باشد.

لوگو چیست؟

لوگو چیست | ثبت یار

به زبان ساده لوگو طرح گرافیکی‌ست که متمایزکننده خدمات و محصولات مشابه از یکدیگر است. لوگو در واقع نشان‌دهنده‌ی تمایز محصولات و خدمات مشابه از یکدیگر به‌وسیله حروف، رنگ، شکل یا قلم خاصی است.

یکی از ویژگی‌های لوگو علاوه بر قابل فهم بودن، خاص و متمایز بودن آن است. لوگو از طریق بصری با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و از این طریق مشتری را به خود جذب می‌کند. این موضوع تا بدان جا پیش می‌رود که مشتری با دیدن علامت گرافیکی محصول در هر جا به‌سرعت آن را تشخیص می‌دهد.

خصوصیات لوگو:

برای بهتر جلوه دادن لوگو در بازار باید این اصول رعایت شود:

 • سادگی
 • ارتباط طرح با موضوع فعالیت
 • قابلیت کوچک شدن
 • فرم هندسی خاصی
 • منحصربه‌فرد و خاص

تفاوت برند و لوگو:

تفاوت ثبت برند و لوگو | ثبت یار

برند و لوگو شاید در ابتدای امر دو مفهوم یکسان به نظر برسند اما همان‌طور که در بالا بیان شد این دو باهم تمایزهایی دارند. لوگو در حقیقت نشان محصول یا خدمت است. به عبارت بهتر لوگو ابزاری برای شناخت سریع‌تر محصول یا خدمت است، این در حالی است که برند نام یا نشانه‌ای از یک محصول است که در ذهن مشتری باقی می‌ماند. برند با نفوذ در ذهن مشتری به او این امکان را می‌دهد که در مواجه با نام‌های مختلف بتواند محصول موردنظر خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بیابد.  اشتباهات متداول:
بعضی از کسانی که در بازار در حال رقابت هستند ممکن است لوگو را با برند یکسان بگیرند، درحالی‌که این دو ازنظر ماهیت با یکدیگر متفاوت هستند.

بنا بر توضیحات بالا می‌توانیم نتیجه بگیریم که یکی از ابزارهای مهم در شناخت برند، لوگو است. درنتیجه شما می‌توانید برای محصول یا خدمت خود اقدام به ثبت هر دو یا یکی از این‌ها نمایید.

ثبت برند:

مدارک ثبت برند | ثبت یار

همان‌طور که در بالا بیان شد برند، یک علامت، عبارت یا نشانه‌ای است که باعث تمایز محصولات شما از محصولات دیگر می‌شود. شما بعد از انتخاب برند موردنظر خود باید برای برخورداری از حقوق انحصاری در اولین گام اقدام به ثبت برند خود کنید.

با ثبت برند خود در مرجع ثبت‌کننده برند که اداره مالکیت معنوی است، می‌توانید از حمایت‌های قانونی که در قانون برای آن بیان شده است، استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین مزایایی که با برند از آن برخوردار می‌شوید، جلوگیری از سوءاستفاده دیگران از برند ویژه شما است که به ثبت رسیده است. برای به ثبت رساندن برند خود در مرحله اول باید استعلام برند را انجام دهید تا معلوم شود برند شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد. بعد از اطمینان از عدم ثبت برند شما باید مطابق مراحلی که در شکل بالا بیان شده است، برای ثبت برند خود اقدام کنید.

 توصیه ثبت یاری:

ما به شما توصیه می‌کنیم اگر برندی دارید و هنوز اقدام به ثبت آن نکرده‌اید، هر چه سریع‌تر اقدام به ثبت آن کنید. در صورت عدم ثبت، کسی که زودتر اظهارنامه به مرجع ثبت‌کننده دهد، برند برای او ثبت می‌شود و شما ضرر خواهید کرد. ثبت یار در امر ثبت برند از اولین تا آخرین گام در کنار شما عزیزان است.

ثبت لوگو:

اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند برای تمایز محصولات و خدمات خود اقدام به ثبت لوگو نمایند. در قانون تجارت الزامی به ثبت لوگو وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید برای متمایز ساختن محصولات خود اقدام به ثبت لوگوی خود کنید. در صورت اقدام به ثبت لوگو دولت موظف است اقدامات لازم برای حفظ حقوق مالک ثبت‌کننده آن را انجام دهد.  اشتباهات متداول:
برخی از اشخاص حاضر در صحنه‌ی رقابت فکر می‌کنند ثبت برند و لوگو با یکدیگر باید صورت بگیرد، این در حالی است که اجباری به ثبت هم‌زمان این دو وجود ندارد.

برای ثبت لوگو باید در مرحله‌ی اول اقدام به استعلام نمایید تا کسی لوگو شما را ثبت نکرده باشد. پس از اخذ استعلام‌های لازم شما باید مدارک موردنیاز برای ثبت را تهیه کنید و سپس اقدام به بارگذاری اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی نمایید. در صورت عدم نقص ثبت شما با موفقیت به پایان می‌رسد. این در حالی است که در صورت نقص، شما باید در اسرع وقت و قبل از رد اظهارنامه ثبت لوگو اقدام به رفع نقص نمایید. مشاورین ثبت یار آماده ارائه هرگونه راهنمایی و انجام کارهای شما با کم‌ترین هزینه و در سریع‌ترین زمان هستند.

ثبت شرکت و ثبت برند:

ثبت شرکت | ثبت یار

هر شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها ممکن است برای ایجاد تمایز بین خدمات خود با خدمات شرکت‌های دیگر از برند یا لوگوی خاصی استفاده نمایند. شرکت ثبت‌شده برای برخورداری از حقوق قانونی خود باید در ابتدای امر اقدام به ثبت برند و لوگو نماید.

توجه داشته باشید که شرکت‌ها در مراحل انجام تشریفات ثبت شرکت خود نیز می‌توانند به‌طور هم‌زمان برای ثبت برند و لوگو خود اقدام کنند یا به صورت جداگانه و پس از ثبت شرکت ، اقدام به ثبت برند یا لوگو خود نمایند.  اشتباهات متداول:
برخی افراد فکر می‌کنند با ثبت شرکت الزامی برای افراد ایجاد می‌شود که اقدام به ثبت برند و لوگوی خود کنند، درحالی‌که این‌گونه نیست و شما مختار هستید که پس از ثبت شرکت خود اقدام به ثبت برند یا لوگو خود نمایید.

ثبت برند بین‌المللی:

بسیاری از اشخاصی حقیقی و حقوقی که در زمینه صادرات و واردات کالا در حال فعالیت هستند، برای متمایز کردن خدمات و محصولات خود به دنبال ثبت بین‌المللی برند و لوگو خود هستند. با این کار آن‌ها می‌توانند از سوءاستفاده‌هایی که از نام و نشان تجاری آن‌ها می‌شود، جلوگیری نمایند.

برای ثبت بین‌المللی برند خود در مرحله اول شما باید برند خود را در کشور مبدأ که برای اشخاص ایرانی کشور ایران است انجام دهید. بعد از ثبت برند خود در ایران باید از طریق << سیستم مادرید>> اقدام به ثبت برند خود نمایید. سیستم مادرید سیستم جامع ثبت برند بین‌المللی‌ست و شما را از دادن اظهارنامه به کشورهای مختلف بی‌نیاز می‌کند. در واقع شما با انتخاب کشورهای مختلفی که مدنظرتان است، فقط با دادن یک اظهارنامه اقدام به ثبت برند خود در این کشورها می‌کنید.

مدارک ثبت برند بین‌المللی:

مدارک ثبت برند بین المللی | ثبت یار

برای ثبت بین‌المللی برند خود بعد از انتخاب برند و ثبت آن در ایران در مرحله‌ی بعد کشورهایی که قصد دارید برند خود را در آنجا به ثبت برسانید، انتخاب می‌کنید. بعد از انتخاب کشورهای موردنظر باید مدارک که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، فراهم نموده و سپس <<اظهارنامه>> موردنظر خود را ارسال نمایید.

مدارک لازم برای ثبت برند و لوگو:

بعد از آشنایی یا مفاهیم برند و لوگو نوبت آن است که بدانید برای ثبت برند و ثبت لوگو خود چه مدارکی موردنیاز است.

در مدارک لازم برای ثبت برند و لوگو تفاوتی وجود ندارد، این در حالی است که بین مدارک اشخاص حقیقی و حقوقی باید تمایز قائل شد. در این قسمت ما مدارک موردنیاز اشخاص حقیقی و حقوقی که برای ثبت برند و لوگو الزامی است را بیان می‌کنیم.

مدارک اشخاص حقیقی:

مدارک اشخاص حقیقی | ثبت یار
۱- کپی برابر اصل مدارک هویتی:

منظور از مدارک هویتی عبارت است از کارت ملی و شناسنامه.

۲- کپی برابر اصل کارت بازرگانی:

درصورتی‌که در نام برند شما از حروف انگلیسی استفاده شده باشد، داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

 •  توصیه ثبت یاری:
  شما می‌توانید برای رهایی از اخذ کارت بازرگانی، اقدام به ثبت برند مشارکتی نمایید.
۳- کپی برابر اصل مجوز فعالیت:

منظور از مجوز فعالیت هر گواهی یا نشانه است که نشان‌دهنده‌ی فعالیت شخص حقیقی باشد. برای مثال می‌توان از جواز تأسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، کارت بازرگانی یا هر گواهی صادره از نهادهای نظارتی، حاکمیتی یا دولتی نام برد.

۴- نمونه علامت تجاری:

ارائه یک نمونه از برند یا لوگو مورد درخواست برای ثبت به ابعاد ۱۰*۱۰

اشخاص حقوقی:

مدارک اشخاص حقوقی | ثبت یار
۱- کپی برابر اصل مدارک هویتی:

مقصود از مدارک هویتی اشخاص حقوقی نیز کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان امضا مجاز و مدیرعامل است.

۲- کپی روزنامه تأسیس

روزنامه تاسیس همان روزنامه‌ای‌ست که پس از ثبت شرکت منتشر می‌شود.

۳- کپی روزنامه آخرین تغییرات شرکت:

توجه کنید که آخرین تغییر شرکت بیش از دو سال نگذشته باشد.

۴- کپی مجوز فعالیت:

کپی مجوز فعالیت همان مدرکی است که دال بر فعالیت شرکت مانند اشخاص حقیقی باشد.

۵- کارت بازرگانی:

در صورتی موردنیاز است که در آن از حروف لاتین استفاده شده باشد.

هزینه‌ی ثبت برند:

هزینه‌ی ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر متفاوت است. در ثبت یار هزینه ثبت برند و لوگو به شرح زیر است اما شما می‌توانید همواره برای آگاهی از آخرین به روزرسانی قیمت ها در ثبت‌یار به تعرفه‌های هزینه در ثبت‌یار مراجعه نمایید.

هزینه ثبت برند | ثبت‌یار
هزینه ثبت برند | ثبت‌یار

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا هرگونه سؤال با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید. ما در تمامی مراحل ثبت شرکت و ثبت برند و لوگو در کنار شما هستیم.

شماره واحد پشتیبانی
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.96/5 (26)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • پریسا عابد

  واقعا مطلب جامع و کاملی مخصوصا این که به مدارک اشاره کردین

 • شما طراحی لوگو هم انجام میدین؟

  • paria-etminan-moghadam

   سلام دوست عزیز
   نه متاسفانه اما از ۰ تا ۱۰۰ ثبت برند و ثبت لوگو رو انجام می‌دیم

 • سید مجتبا مصطفوی

  ممنون بابت توضیحات خوبتون. قیمت‌هاتون به روز هستن؟ در مقایسه با سایر شرکت‌های ثبتی خیلی مناسبن

 • مطلب خیلی جامع و کامل بود و به تمام نکات برند و لوگو اشاره کردین. ممنون از مطالب خوب‌تون

 • یسنا صوفیانی

  عالی بود

 • پروانه عالی

  واقعا هزینه‌های ثبت برند و لوگوتون از همه جا کمتره، خیلی خوشحالم که ثبت برندم و به شما سپردم

  • پریا اطمینان مقدم

   سلام دوست عزیز،
   ممنون که ما رو انتخاب کردین.