مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ناگفته‌های ثبت شرکت‌ در روزنامه رسمی

ناگفته‌های ثبت شرکت‌ در روزنامه رسمی

وقتی افراد با شرکا دور هم جمع می‌شوند، نسبت به تشکیل شرکت خود اقدام می‌کنند. موضوع و نام آن را انتخاب و نقش هرکدام از اعضا را تعیین می‌کنند. اما یکی از مهم‌ترین مراحل شروع فعالیت در یک شرکت، ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌هاست. ثبت کردن شرکت باعث می‌شود فعالیت‌های شرکت قانونی باشد و طبق اصول قانون تجارت پیش برود. ثبت شرکت در ایران توسط اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. در ادامه تمام نکات مربوط به ثبت شرکت در روزنامه رسمی را بررسی خواهیم کرد.

ثبت کردن شرکت چگونه انجام می‌شود؟

هر شرکتی با نام و موضوع فعالیت خاص خود باید به ثبت برسد. اداره ثبت شرکت‌ها فرایند ثبت کردن شرکت را انجام می‌دهد.

به این صورت که افراد مدارک مورد نیاز خود را آماده می‌کنند و به همراه اساسنامه و اظهارنامه و امضای موسسین به این اداره ارسال می‌کنند.

پس از بررسی‌ها توسط کارشناس، ثبت شرکت تایید یا رد می‌شود.

در صورت رد شدن باید نواقص و یا ایرادات برطرف شده و مجددا به سامانه ثبت شرکت‌ها ارسال شود.

اما درصورتی که تایید شود، باید مراحل بعدی خود را طی کند. از جمله این مراحل آگهی شدن این ثبت شرکت در روزنامه رسمی است.

اداره ثبت شرکت‌ها چیست؟

دستور مجلس شورای اسلامی | ثبت یار

این اداره مرجعی‌ست که توسط قوه قضائیه ایجاد شده است و در واقع یکی از شعب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محسوب می‌شود؛ با این تفاوت که این اداره وظیفه ثبت قانونی شرکت‌ها را برعهده دارد.

اظهارنامه ثبت به همراه مدارک مورد نیاز به این اداره ارسال می‌شود. پس از بررسی‌های کارشناسی و استعلام شرکت نتیجه به موسسین اعلام می‌شود. اگر همه چیز صحیح و مدارک ارسالی نیز تکمیل شده بود، ثبت شدن شرکت شما تایید می‌شود.

سپس موسسین باید تاییدیه اداره ثبت شرکت‌ها را به همراه مبلغ آگهی به دفتر روزنامه رسمی یا سایت آن ارسال کنند. پس از این که آگهی ثبت منتشر شد، ثبت شرکت در روزنامه رسمی نهایی می‌شود. این شرکت یک شرکت قانونی تلقی شده و تمام فعالیت‌های آن مطابق قانون و اساسنامه صحیح و موثر خواهد بود.

هم‌چنین در سایت ثبت شرکت‌ها می‌توانید علاوه بر استعلام شرکت اعم از ثبت شرکت‌ها، انحلال و تغییرات آن، استعلام برند مورد نظر خود را نیز انجام دهید.

مثلا می‌توانید برند خود را از سامانه ثبت شرکت‌ها استعلام کنید تا ببینید که فرد دیگری از آن استفاده نکرده باشد. در این صورت احتمال رد شدن درخواست ثبت برند، کاهش پیدا می‌کند.

کارشناسان ثبت برند ثبت‌یار، برند مورد نظر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون دردسر ثبت می‌کنند.

روزنامه رسمی چیست؟

روزنامه رسمی نام یک روزنامه خاص با عملکرد مخصوص به خود است و با روزنامه‌هایی که به صورت قانونی چاپ و پخش می‌شوند تفاوت دارد. در واقع باید تفاوت روزنامه رسمی و کثیرالانتشار را مدنظر داشت.

نکته قابل توجه این‌جاست که علاوه بر ثبت شرکت در روزنامه رسمی، آگهی شدن ثبت در روزنامه کثیرالانتشار نیز ضروری است.

روزنامه رسمی یک شرکت سهامی خاص و وابسته به قوه قضائیه است.

روزنامه رسمی چه کار می‌کند؟

به جز ثبت شرکت در روزنامه رسمی، این شرکت وظایف دیگری هم دارد. وظایف اصلی روزنامه رسمی را می‌توان به این صورت تقسیم‌بندی کرد:

انتشار قوانین و مقررات رسمی کشور

پس از این‌که قانون یا آئین‌نامه‌ای در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد، باید در سایت روزنامه رسمی آگهی شود. این کار باعث می‌شود که تمامی مردم از قوانین کشور اطلاع پیدا کنند. به همین دلیل در محاکم قانونی و دادگاه‌ها، بی‌اطلاعی از قوانین پذیرفته نیست. یعنی اگر جرمی انجام دهید و در دادگاه بگویید «نمی‌دانستم این کار جرم است» این حرف شما را نمی‌پذیرند.

در واقع این طور فرض می‌شود که همه افراد از قوانین و مقررات کشور آگاهی دارند.

برای مثال یکی از تغییراتی که اخیرا در روزنامه رسمی آگهی شد، اصلاحات قانون صدور چک است. بسیاری از افراد روزانه فعالیت‌های ضمانت و پرداخت خود را با صدور چک انجام می‌دهند. برای آشنایی با شرایط جدید صدور چک می‌توانستید با مراجعه به سایت روزنامه رسمی متن کامل این قانون را مطالعه کنید.

انتشار برخی آگهی‌های مربوط به شرکت‌ها

فعالیت‌های مربوط به شرکت‌ها از جمله ثبت شرکت‌ها، تغییرات شرکت اعم از کاهش یا افزایش سرمایه، تغییر مدیران یا بازرسان شرکت پس از تایید اداره ثبت شرکت‌ها در سایت روزنامه رسمی آگهی می‌شود. هم‌چنین اگر روزی تصمیم به انحلال شرکت گرفتید، این مرحله نیز باید در روزنامه رسمی آگهی شود.

ثبت اختراعات، طرح صنعتی و علامت‌های تجاری

علاوه بر استعلام شرکت در سایت روزنامه رسمی، شما می‌توانید استعلام برند، طرح صنعتی و اختراعات خود را نیز در سایت روزنامه رسمی انجام دهید.

اطلاعات مربوط به ثبت اختراعات، طرح صنعتی و برندها که توسط مرکز مالکیت معنوی بررسی و تایید می‌شود نیز در روزنامه رسمی آگهی می‌شود.

ثبت شرکت در روزنامه رسمی

روزنامه رسمی | ثبت یار

به عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت یکی از مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، مرحله نهایی آن و ثبت شرکت در روزنامه رسمی است. ثبت شرکت در روزنامه رسمی باعث می‌شود فعالیت‌های شرکت قانونی بوده و افراد از تاسیس آن با خبر شوند.

برای ثبت شرکت در روزنامه رسمی و طی شدن بی دردسر مراحل آن در اداره ثبت شرکت‌ها می‌توانید به کارشناسان ثبت‌یار مراجعه کنید.

سایت روزنامه رسمی

علاوه بر ثبت شرکت در روزنامه رسمی و استعلام شرکت و استعلام برند، خدمات دیگری نیز در سایت روزنامه رسمی ارائه می‌شود. از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سامانه دستور

این سامانه تجمیعی از قوانین و مقررات کشور است. حتی می‌توانید نرم‌افزار آن را نیز روی تلفن همراه خود داشته باشید. در این بخش می‌توانید قوانین مربوط به حوزه کسب و کار خود را نیز دریافت و مطالعه کنید. برای مثال اگر یک شرکت تعاونی دارید می‌توانید به راحتی قانون مربوط به شرکت‌های تعاونی را جست‌وجو کرده و از آن استفاده کنید.

  • مشروح مذاکرات مجلس

در این قسمت از سایت روزنامه رسمی، شما می‌توانید فایل مشروح مذاکرات مجلس را دریافت و مطالعه کنید.

  • انتشارات

روزنامه رسمی، انتشارات مخصوص به خود را دارد که در آن قوانین و مقررات کشور را به چاپ می‌رساند. مجموعه‌های مختلف قوانین و مقررات از جمله کیفری، مدنی، خانوادگی را می‌توانید از طریق انتشارات روزنامه رسمی دریافت کنید.

البته ممکن است در استفاده از سایت روزنامه رسمی به مشکلاتی برخورد کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رفع مشکلات خود می‌توانید مطلب «اشتباهات رایج در استفاده از سایت روزنامه رسمی» را مطالعه کنید.

متخصصان ثبت‌یار برای رفع مشکلات و مشاوره رایگان در خدمت شما هستند.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۷۸۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.83/5 (12)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *