مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حق رای در مجامع شرکت

حق رای در مجامع شرکت

یکی از مسائل مهمی که بعد از تشکیل شرکت­‌های تجاری باید به آن توجه داشت آن است که برای اتخاذ تصمیمات مهمی که در مجامع شرکت گرفته می­‌شود، هر کس بر چه مبنایی و به چه میزان حق رای دارد و آیا این مساله قابل تغییر می­‌باشد یا خیر؟

در این مورد با توجه به قوانین و مقررات تجاری جاری کشور به بیان چند نکته کاربردی می‌پردازیم:

هر سهام یک حق رای

قاعده اولیه قانونی در شرکت­ های سهامی آن است که هر کس به میزان سهام خود دارای حق رای است. یعنی به تعداد سهام خود حق رای دارد. به طور مثال اگر کسی ۱۰۰۰ سهم از مجموع ۱۰٫۰۰۰ سهام شرکت را در اختیار داشته باشد، دارای ۱۰۰۰ رای و به عبارت دیگر ۱۰% از آرا خواهد بود.

اما قانون، الزام به رعایت این قاعده یعنی هر عدد سهم مساوی یک رای را در مورد مجامع تفکیک کرده است. بنا به مقررات قانونی، رعایت این قاعده در مورد مجمع عمومی موسس که در آن موسسین شرکت با تشکیل مجمع و ثبت صورتجلسه، تاسیس شرکت را اعلام می­‌نمایند، الزامی­ است. فلذا امکان توافق بر خلاف آن وجود ندارد و نمی توان در مجمع عمومی موسسین حق رای بیشتری برای کسی در نظر گرفت و یا کسی را به علتی از داشتن حق رای محروم نمود.

دو مثال نقض

برخلاف مجمع عمومی موسسین، در سایر مجامع، این قاعده قابل تعدیل و تغییر است. این مساله دو مثال بارز دارد. اول سهام ممتاز که به موجب آن ممکن است کسی حتی با یک سهام حق تعیین یک کرسی در هیات مدیره را داشته باشد یا در هر تصمیم‌­گیری دیگری میزان حق رای بیشتر از دیگر سهام‌داران باشد. دومین مثال در شرکت­‌هایی ست که تعداد سهام‌داران زیاد است. در این گونه شرکت‌ها به دلیل آن که عملاً امکان حضور همه سهام‌داران جهت رای دادن در مجمع وجود ندارد، در مقررات شرکت پیش بینی می‌کنند که صرفاً سهام‌دارانی با حداقل تعداد سهام، دارای حق رای باشند( به طور مثال حداقل ۱۰ سهم). در این حالت اصولاً تعدادی از سهام‌داران خرد، یک نفر را به عنوان نماینده خود معرفی می‌کنند تا وی به نمایندگی از همه آنان این حق را اعمال نماید.

یکی از تفاوت‌هایی که میان شرکت‌های سرمایه مثل شرکت‌های سهامی با شرکت‌های شخص محور مانند شرکت‌های تعاونی وجود دارد آن است که برخلاف شرکت‌های سهامی که حق رای بر اساس میزان سرمایه و میزان سهام تعیین می‌شود، در شرکت‌های تعاونی تعداد حق رای، ارتباطی با میزان سرمایه ندارد و همه اعضا تعاونی به طور مساوی از یک رای برخوردارند.

در اینجا می توانید مطالب بیشتری را پیرامون حد نصاب رای گیری در جلسات مجمع شرکت مطالعه بفرمایید.

برای مشاوره و تسهیل در روند ثبت شرکت و کسب اطلاعات بیشتر کارشناسان ما در ثبت‌یار آماده‌ی کمک‌رسانی به شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.87/5 (15)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *