فهرست عناوین

بسیاری از شرکت‌ها پس تصویب صورتجلسه انتخاب مدیران و بازرسان برای ثبت آن با ایراد رد صورتجلسه مواجه می‌شوند. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که باعث رد این صورتجلسه می‌شود، نداشتن متن اقرار مدیران و بازرسان در این صورتجلسه است. این متن اصطلاحا با عنوان اقرارنامه مدیران و بازرسان شناخته می‌شود که پس از نوشته شدن در صورتجلسه باید توسط مدیران و بازرسان امضا شود.  همه شرکت‌ها ملزم به تنظیم متن اقرار مدیران شرکت هستند اما متن اقرار بازرسان مربوط به شرکت‌های سهامی است. در ادامه با متن اقرار و نحوه تنظیم آن آشنا خواهیم شد.


اقرارنامه مدیران شرکت

همه شرکت‌های تجاری و حتی موسسات غیرتجاری ملزم به انتخاب مدیر هستند. این مدیران پس از قبول سمت باید اقرارنامه‌ای امضا کنند. بر اساس اقرارنامه مدیریتی، مدیران اعلام می‌کنند که ممنوعیت‌های اعلام شده را ندارند و می‌توانند سمت فوق را بپذیرند.

این اقرارنامه هنگام انتخاب اولین مدیران، در مجمع عمومی موسس و پس از آن در مجمع عمومی عادی در زمان انتخاب مدیران جدید تنظیم می‌شود. در هر مجمع نیز در صورتجلسه ذکر می‌شود و به امضای اعضای حاضر در جلسه از جمله مدیرانی که می‌خواهند قبول سمت کنند، می‌رسد.

نکته:
ممکن است در کنار عنوان اقرارنامه مدیران شرکت، اصطلاح اقرارنامه مدیر تصفیه را هم شنیده باشید. این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. مدیر تصفیه در زمان انحلال شرکت انتخاب می‌شود و مواردی که نسبت به آن‌ها اقرار می‌کند، متفاوت از متن اقرارنامه مدیریتی است. 


اقرارنامه بازرسان شرکت

شرکت‌های سهامی ملزم به انتخاب بازرس هستند و بازرسان نیز برای قبول سمت باید متن اقرار را امضا کنند. در سایر شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری انتخاب بازرس اختیاری است. در صورتی که شرکت یا موسسه‌ای تصمیم به انتخاب بازرس داشته باشد، تنظیم اقرارنامه بازرسان در این شرایط ضروری است.

متن این اقرار در مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده یا هیئت مدیره تنظیم می‌شود و به امضای بازرسان می‌رسد.

اشتباهات متداول:
بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که علاوه بر اساسنامه، صورت‌جلسات و اظهارنامه سند دیگری به عنوان «اقرارنامه» وجود دارد؛ اما در حقیقت اقرارنامه مدیران و بازرسان شرکت یک جمله است که در متن صورت‌جلسه در شرکت‌ها درج می‌شود.


نمونه متن اقرارنامه مدیران و بازرسان

در صورتجلسه انتخاب مدیران و بازرسان، متن اقرار به صورت زیر نوشته می‌شود.

«کلیه اعضاء هیئت مدیره و بازرسان اقرار نمودند دارای سوء پیشینه کیفری نبوده و مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ و ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت نیستند.»

موارد بیان شده در قانون تجارت و قانون اساسی، محدودیت‌های انتخاب مدیران و بازرسان را اعلام کرده است. مدیران و بازرسان در زمان قبول سمت خود اقرار می‌کنند که این محدودیت‌ها را ندارند.


محدودیت انتخاب مدیران شرکت

برخی از محدودیت‌های قانونی که مدیران به آن اقرار می‌کنند، شامل موارد زیر است:

  • نداشتن بیش از یک شغل دولتی ( بر اساس اصل ۱۴۱ قانون اساسی)
  • داشتن سن قانونی (بالای ۱۸ سال) و ورشکسته نبودن
  • نداشتن سوء پیشینه موثر (سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری و…)

نکته:
یک نفر به‌صورت همزمان نمی‌تواند مدیرعامل دو یا چند شرکت باشد.


محدودیت انتخاب بازرسان شرکت

برای بازرسان شرکت سهامی علاوه بر محدودیت‌های انتخاب مدیران، محدودیت‌های زیر نیز وجود دارد:

  • اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت نیز نمی‌توانند همزمان با داشتن این سمت‌ها بازرس شرکت نیز باشند.
  • خویشاوندان سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل نیز تا درجه سوم از طبقه اول و دوم نمی‌توانند به عنوان بازرس انتخاب شوند. (برای مثال پدر و مادر، همسر، فرزندان، نوه‌ها و نتیجه‌ها، خواهر و برادر و فرزندان آن‌ها و پدربزرگ و مادربزرگ)
  • هرکس خودش یا همسرش در شرکتی باشد که از مدیران و مدیرعامل طبق وظیفه‌اش حقوق بگیرد.

بازرس با امضا کردن صورت جلسه، اقرار می‌کند که این محدودیت‌ها را ندارد.


تنظیم اقرارنامه مدیران شرکت

متن اقرار که اصطلاحا با عنوان اقرارنامه مدیران و بازرسان شناخته می‌شود، یکی از بخش‌های اصلی صورتجلسه است. در صورتی که این متن در صورتجلسه قید نشده باشد یا اشتباه باشد، باعث برگشت خوردن صورتجلسه شرکت می‌شود. برای جلوگیری از اتلاف وقت و برگشتن خوردن صورتجلسه می‌توانید تنظیم آن را به ثبت‌یار بسپارید. ثبت‌یار تمامی صورتجلسات شرکت، از جمله صورتجلسه تعیین اعضای هیئت مدیره را به‌صورت آنلاین تنظیم و ثبت خواهد کرد. 

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا مدیران و بازرسان همه شرکت‌ها ملزم به اقرار هستند؟

مدیران در همه شرکت‌ها و موسسات، باید اقرار کنند که محدودیت‌های قانونی برای قبول سمت را ندارند ولی در شرکت‌های سهامی این اقرار برای بازرسان هم الزامی است.

منظور از اقرارنامه مدیران چیست؟

اقرارنامه یک متن کوتاه در صورتجلسه است که بر اساس آن مدیران شرکت برای قبولی سمت، اقرار می‌کنند که محدودیت‌های قانونی را ندارند. 

آیا اقرارنامه مدیران و بازرسان یک سند جداگانه است؟

خیر اقرارنامه مدیران و بازرسان یک متن است که در انتهای صورتجلسه نوشته می‌شود و سند جداگانه‌ای نیست.

آیا فقط مدیران شرکت ملزم به اقرار هستند؟

خیر، در شرکت‌های سهامی علاوه بر مدیران، بازرسان هم ملزم به امضای متن اقرارنامه هستند.