مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه چیست؟

منظور از افزایش سرمایه در شرکت­ ها، بالابردن میزان سرمایه ثبت شده شرکت می­ باشد. این اصطلاح صرف نظر از نوع شرکت اعم از سهامی یا با مسئولیت محدود و یا حتی تضامنی و سایر انواع شرکت­ ها، صادق است.

در این مطلب پس از روشن شدن مفهوم افزایش سرمایه به بررسی و تدقیق در مورد روش ­های افزایش سرمایه با تاکید بر شرکت­های سهامی خاص می­ پردازیم.

افزایش سرمایه در شرکت­های سهامی به معنای افزایش میزان سرمایه ثبت شده می­باشد. به عبارت ساده تر در صورتی که سرمایه ثبت شده یک شرکت در اساسنامه و در اعلانات نزد ثبت شرکت­ها و متعاقب آن آگهی ­های ده میلیون ریال باشد، افزایش این مبلغ به بیست و پنج میلیون ریال را نمونه  افزایش سرمایه معرفی می ­کنند.

اهداف افزایش سرمایه

به طور کلی اهدافی را که به موجب آن­ ها شرکت ­ها به دنبال افزایش سرمایه می­روند را می­ توان در موارد ذیل دسته بندی نمود:

شرکت برای ادامه یا توسعه عملیات خود محتاج به سرمایه اضافی است و برای نیل به این هدف به دنبال اخذ وام نیز نمی ­باشد.

شرکت ذخائر زیادی دارد و قصد تقسیم سودهای انباشته شده بین سهام­داران را نیز ندارد.

شرکت خریدی کرده است و اجناسی را دریافت کرده و به ازای آن سهام فروخته و افزایش سرمایه می­ دهد.
شرکت به دنبال وارد نمودن افراد جدیدی به دایره­ سهام­داران خود می­باشد.

می ­توان به این فهرست دلایل دیگری را نیز اضافه نمود.

در مورد بحث روش­ های افزایش سرمایه در شرکت­های سهامی باید به قانون تجارت و بخش لایحه اصلاحی آن مراجعه نمود.

افزایش سرمایه | ثبت یار

روش های افزایش سرمایه

در مادهه ۱۵۷ از لایحه اصلاحی قانون تجارت این ­طور آمده است که سرمایه­  شرکت را می­ توان

الف-  از طریق صدور سهام جدید و یا

ب- از طریق بالابردن مبلغ اسمی سهام موجود افزایش داد.

در واقع دو روش کلی و اصلی برای افزایش سرمایه در نظر گرفته شده است و خود روش تادیه مبلغ اسمی سهام جدید در چهار زیر شاخه دنبال می­ شود که قانون­گذار در ماده ۱۵۸ لایحه اصلاحی بدان پرداخته است.

الف- پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد.

ب- تبدیل مطالبات نقدی حاصل شده از اشخاص شرکت به سهام جدید.

پ- انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت.

ت- تبدیل اوراق قرضه به سهام

نکته ­ای که باید بدان اشاره کرد این است که اوراق قرضه دیگر در قانون ما موضوعیت ندارد و به موجب مصوبه شورای نگهبان غیرشرعی تشخیص داده شده و از جریان کار خارج شده است لذا مورد آخر محلی از اعراب نخواهد داشت.

مطلب مهمی که باید در افزایش سرمایه­  شرکت­ها به آن توجه کرد این است که اگر افزایش سرمایه موجب افزایش تعهدات سهام­داران یا شرکاء گردد، باید همه سهام­داران در جلسه حاضر باشند و همه ایشان نیز نظر مثبت داشته باشند.

افزایش تعهدات سهامداران به این معنی است که ایشان مجبور به پرداخت مبلغی باشند.

در فروش سهام، بسته به اعتبار و ارزش و موفقیتی که شرکت­ها در بازار دارند می­توانند مبلغ فروش را بیش از مبلغ اسمی سهم تعیین نمایند. به عبارتی اگر مبلغ اسمی سهم ده هزار ریال باشد شرکت می­تواند سهم را به قیمت سی و پنج هزار ریال به فروش برساند و مابقی عایدی را به صلاح­دید خود به مصرف برساند.

در مورد چگونگی فرآیند افزایش سرمایه و نحوه اتخاذ تصمیم در این مورد نیز می­بایست اشاره کنیم که تصمیم گیری در مورد میزان سرمایه شرکت به منزله دستکاری در اساسنامه می­باشد و به عنوان قاعده اصلی و کلی می­دانیم که هرگونه تغییر در اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق ­العاده است.

مجمع عمومی فوق­ العاده به پیشنهاد هیات مدیره پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مورد افزایش سرمیه شرکت اتخاذ تصمیم می­نماید.

مجمع عمومی فوق­ العاده که در مورد افزایش سرمایه اتخاذ تصمیم می­ کند شرایط مربوط به فروش سهام جدید و چگونگی پرداخت قیمت آن را نیز تعیین کرده و یا این تصمیم گیری را به هیات مدیره می ­سپارد.

چند نکته مهم

ماده ۱۶۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان می ­دارد: مادام که سرمایه قبلی شرکت تماما تادیه نشده است افزایش سرمایه شرکت تحت هیچ عنوانی مجاز نخواهد بود.

به زبان ساده این ماده بیان می ­دارد که سرمایه شرکت باید تماما پرداخت شده باشد و رسیدهای آن موجود باشد در غیر این صورت هرگونه افزایش سرمایه غیر مجاز خواهد بود و تصمیم شرکت در این مورد به رسمیت شناخته نمی­شود.

بعلاوه افزایش سرمایه از محل اندوخته قانونی شرکت نیز غیر مجاز و ممنوع است. بدین ترتیب شرکت­ ها به هیچ وجه مجاز نیستند از میزانی که در قانون مشخص شده است عدول کرده و از آن محل دست به افزایش سرمایه بزنند.

به عنوان نتیجه­ گیری باید اشاره کرد که افزایش سرمایه مساله ­ای بسیار پیچیده از نظر مالی و حقوقی می­باشد که باید حتما از نقطه نظرات کارشناسان و خبرگان امر در آن بهره برد و کارشناسان ثبت ­یار می­ توانند در زمینه حقوقی و مالی اقتصادی شما را در این راه همراهی بنمایند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.72/5 (18)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمدرضااکبرزاده

  بادرود من سهم شبریز رو داشتم و آخرین قیمت در اسفند سال۹۸ برابر با ۴۵۰۰۰بود بعد از افزایش سرما به قیمت ۱۷۵۰۰کاهش یافت و در تعداد سهم من هم اضافه نشد و در حال حاضر بیش از ۶۰درصد قیمت کل سهام من کاهش یافته لطفا دلیل ان چیست و ایا بعدا به طریقی جبران میشه با خیر؟ اگر راهنمایی کنید بسیار سپاسگزارم

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   در افزایش سرمایه باید سهام شما افزایش پیدا کنه یا ثابت بمونه.بنابراین کاهش ارزش سهام شما دلیل دیگه ای داره که برای اطلاع از این دلیل باید به شرکت مراجعه کنید.