مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

مسئولیت مدیران در امضای چک و سفته

مسئولیت مدیران در امضای چک و سفته
مسئولیت مدیران در امضای اسناد تجاری

سند رسمی چیست؟

مطابق قانون آیین دادرسی مدنی سند به هر نوشته‌ای گفته می­شود که بتواند در مقام دعوا و یا دفاع مورد استفاده قرار بگیرد.

در یک دسته بندی اسناد به عادی و رسمی و در دسته بندی­‌ای دیگر به تجاری و ساده تقسیم می­شوند.

منظور از سند رسمی سندی است که توسط مقام قانونی و با رعایت موازین قانونی و طی تشریفات و با امضاء وی اصدار شود. در غیر این صورت سند به صورت غیر رسمی و عادی خواهد بود.

منظور از سند تجاری چک و سفته و برات است که در قوانین به آن­ها اشاره شده و مورد تعریف قرار گرفته‌اند.

مسئولیت مدیران در امضای اسناد چیست؟

همان­طور که در مقالات پیشین اشاره کردیم، مسئولیت مدیران در حدود قانون و به موجب اساسنامه و موضوعات شرکت و شرکت‌نامه مشخص می­شود.

در مورد صدور چک توسط مدیر یا مدیران، به نمایندگی از شرکت نکته­‌ حائز اهمیت این است که حتی در صورت رعایت اساسنامه و حدود اختیارات و در صورت طی تمام تشریفات قانونی و اداری باز هم مسئولیت پرداخت بین مدیر یا مدیرانی که چک را امضاء کرده اند و خود شرکت تضامنی است و این امر بدان معناست که در صورتی که به هر دلیل وجه چک پاس نشود مدیر یا مدیران امضاء کننده نیز باید در پرداخت وجه چک دخیل شوند و بر خلاف اصل و قاعده­ مسئولیت محدود، حتی از اموال شخصی خود نیز برای پرداخت وجه چک استفاده بنمایند.

نکته مهم در این پرداخت این است که حتی اشاره به عدم تقصیر مدیر یا مدیران نیز نمی­تواند موجبات سلب مسئولیت ایشان را فراهم آورد و حتی در صورتی که مدیر یا مدیران بتوانند اثبات نمایند که این عدم پرداخت بر اثر تقصیر مدیران بعدی و یا سایر عوامل شرکت بوده نیز کمکی به سلب مسئولیت ایشان در پرداخت نخواهد کرد و تنها از باب کیفری موجبات رفع مسئولیت ایشان را فراهم می­آورد.

در مورد پرداخت سفته و برات حکم متفاوت است و در این موارد اصدار سند به نمایندگی پذیرفته شده و در صورت تصریح مدیر یا مدیران به نمایندگی ایشانن دچار مسئولیت تضامنی در پرداخت نخواهند شد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.92/5 (13)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *