ثبت شرکت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی

روش های دعوت از مجمع عمومی شرکت

مقدمه

پیش از این در سایر مطالب پیرامون حق رای در مجامع و نحوه تصمیم­ گیری در شرکت های سهامی مطالبی را بیان نمودیم. اما شاید سوالی که پیش از این ها مطرح باشد آن است که آیا قانون روش خاصی را برای دعوت از سهامداران برای تشکیل مجامع شرکت پیش بینی نموده‌است؟

ثبت آنلاین و فوری شرکت

قاعده الزامی قانونی

قاعده امری و اولیه در مورد این مساله در قانون تجارت آن است که دعوت از سهام‌داران باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشار مرتبط با شرکت صورت پذیرد. فلذا علیرغم پیشرفت وسایل ارتباطی، قانون تجارت در این زمینه قواعد سنتی را حفظ نموده‌است. فلذا نمی‌توان این قاعده را تغییر داد و روشی مانند ارسال پیامک یا ایمیل را برای دعوت از سهام‌داران پیش بینی نمود

البته در چارچوب همین قاعده برخی تغییرات قابل انجام است. به طور مثال می توان در اساسنامه نسبت به پیش بینی یک روزنامه علی البدل اقدام نمود که در صورت بروز هرگونه مشکل مانند توقیف روزنامه اصلی، بتوان آگهی را در روزنامه جایگزین به چاپ رساند. به علاوه می‌توان در اساسنامه و در کنار روش درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار، روش ارسال پیامک یا ایمیل را نیز پیش بینی نمود. این مساله در جایی که بحث افزایش سرمایه به میان می آید، اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند

یک مثال کاربردی

یکی از مشکلاتی که ناشی از خلا قانونی ایجاد شود آن است که سرمایه اشخاص مورد سو استفاده قرارگیرد. به طور مثال در یک شرکت با سرمایه یک میلیون تومان که چهار شریک که با سرمایه ۲۵۰٫۰۰۰ تومان (هر نفر) حضور دارند. شریکی که ۲۵۰٫۰۰۰ تومان از سرمایه را داراست، در واقع ۲۵ % از سهام شرکت را در اختیار دارد. حال اگر شرکت ساختمانی به مبلغ ده میلیارد تومان خریداری نماید، دیگر سهام شریک دارای ۲۵ % سهام، همان ۲۵۰٫۰۰۰ تومان ارزش نخواهدداشت. بلکه این ارزش این سهام افزایش یافته و تقریبا ۲٫۵ میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

حال اگر سهام‌داران بخواهند نسبت به افزایش سرمایه شرکت به صورت رسمی اقدام نمایند، اگر شرکا با حد نصاب لازم، مجمع شرکت را با حضور دو نفر تشکیل داده و بدون حضور نفر سوم، نسبت به افزایش سرمایه به میزان ۱۰ میلیون تومان اقدام نمایند، سرمایه شریکی که در افزایش سرمایه شرکت نکرده‌است، از ۲۵ % به ۲٫۵ % کاهش خواهد یافت. فلذا میزان سهم وی از اموال شرکت مانند ساختمان به جای ۲٫۵ میلیارد،  به ۲۵۰ میلیون تومان خواهدرسید. تنها به این دلیل که به علت عدم اطلاع از مجمع‌عمومی در افزایش سرمایه شرکت نداشته‌ است و سهام‌داران از این مساله سو استفاده کرده‌اند. دعوت قانونی بود اما منتج به عدالت نشد. فلذا بهتر است علاوه بر نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشار، باید طرق جدیدی مانند ایمیل و پیامک نیز پیش‌بینی شود تا جلوی چنین سو استفاده هایی گرفته‌شود.

4.89/5 (9)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *