مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات طلایی تابعیت شرکت

نکات طلایی تابعیت شرکت

در جامعه‌ی امروزی هر فردی به خاک کشوری وابستگی دارد. به این وابستگی در اصطلاح تابعیت گفته می‌شود. تابعیت سبب ایجاد وابستگی بین فرد و کشور می‌شود و بدین ترتیب در مقابل یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی می‌گردند. همان‌طور که اشخاص حقیقی دارای تابعیت هستند اشخاص حقوقی و شرکت‌ها هم تابعیت خاص خود را دارند. ما در این مطلب صفر تا صد تابعیت شرکت را برای شما تشریح می‌کنیم.

 

تابعیت چیست؟

تابعیت که یک مفهوم اعتباری محسوب می‌شود در حقیقت به معنای وابستگی اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی به یک دولت (حاکمیت) است. توجه داشته باشید که تابعیت یک رابطه ی حقوقی است و  برای افراد حقوق و امتیازاتی را به دنبال می‌آورد.

تابعیت هم در مورد اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی وجود دارد. به عبارت بهتر همان‌طور که هر فرد حقیقی (انسان) دارای تابعیت است و فرد بی تابعیت دچار مشکلات متعددی می‌شود، شرکت‌ها هم باید دارای تابعیت باشند.

 

تابعیت شرکت:

تابعیت شرکت | ثبت یار

برای تعیین تابعیت اشخاص حقوقی از جمله شرکت‌ها باید از قانون کمک گرفت. در قانون ثبت شرکت‌ ها معیار تعیین تابعیت مشخص‌شده است. در این ماده بیان می‌شود که «هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد، شرکت ایرانی محسوب می‌شود».

بنا بر ماده فوق برای تعیین تابعیت هر شرکتی ما دو معیار در اختیار داریم. این دو معیار عبارت‌اند از:

با این دو معیار که از ماده ۱ قانون به دست می‌آید ما متوجه می‌شویم که چه شرکت‌هایی تابعیت ایرانی دارند؛ اما سؤالی در اینجا باقی می‌ماند که اگر شرکت دو معیار فوق را نداشت تابعیت چه کشوری را خواهد داشت. برای دریافت پاسخ این سؤال با ما همراه باشید.

 

تعیین تابعیت بر اساس معیارهای قانونی:

بنا بر دو معیاری که برای تعیین تابعیت شرکت‌ها در قانون ایران بیان‌شده است، می‌توان در خصوص تابعیت شرکت‌ها به نتایج زیر دست‌یافت:

  • ۱- درصورتی‌که شرکتی در ایران در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت‌شده باشد و مرکز اصلی فعالیت آن نیز در ایران باشد، این شرکت دارای تابعیت ایرانی است.
  • ۲- درصورتی‌که شرکت مطابق قانون ایران در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت‌شده باشد، اما مرکز اصلی فعالیت آن در کشور دیگری باشد، شرکت دارای تابعیت کشوری است که در آن به فعالیت می‌پردازد.
  • ۳- اگر شرکتی در ایران ثبت‌نشده باشد، اما مرکز اصلی آن در ایران باشد یعنی در ایران به فعالیت بپردازد، بر اساس قانون ثبت شرکت‌ها شرکت خارجی محسوب می‌شود. خارجی محسوب شدن شرکت بر اساس این قانون به دلیل عدم ثبت شرکت در ایران و نداشتن یکی از معیارهای تابعیت ایرانی است، این در حالی است که بر اساس قانون تجارت شرکت ایرانی است و این نظریه درست‌تر است چرا که مرکز اصلی فعالیت و اقامتگاه شرکت در ایران است.

 

 

فلسفه تعیین تابعیت شرکت

تابعیت شرکت | ثبت یار

ممکن است پس از آشنایی با تابعیت شرکت برای شما این سؤال ایجاد شود که ضرورت و اهمیت تابعیت شرکت چیست و چرا باید تابعیت شرکت تعیین شود؟ موارد اهمیت و ضرورت تابعیت شرکت عبارت‌اند از:

  • ۱- ثبت شرکت، اداره شرکت و انحلال شرکت در هر کشوری تابع قانون کشور متبوع شرکت است. قانون متبوع شرکت در حقیقت قانون کشوری است که شخص حقوقی دارای تابعیت آن است.
  • ۲- تابعیت هر کشوری به افراد تابع آن کشور امتیازات و معافیت‌هایی می‌دهد. برای برخورداری از امتیازات باید در ابتدا تابعیت شرکت خود را مشخص کنید. برای مثال برای برخورداری از معافیت‌های مالیاتی باید تابعیت کشور مشخص باشد.
  • ۳- ازجمله حقوقی که شرکت با دریافت تابعیت از آن برخوردار می‌شود، حمایت‌های دیپلماتیک دولت است.

ما در این مطالب سیر تا پیاز تابعیت شرکت را برای شما بیان کردیم. شما می‌توانید در صورت هرگونه ابهام با مشاورین مجموعه ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.5/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *