مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مبلغ واقعی سهام چیست؟

مبلغ واقعی سهام چیست؟

مبلغ اسمی و مبلغ واقعی سهام واژگانی هستند که صاحبان سهام بسیار آن را می‌شنوند. در مطالب قبلی ثبت‌یار مبلغ اسمی سهام را بررسی کردیم. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم مبلغ واقعی سهام چیست و در چه مواقعی استفاده می‌شود؟

سهام چیست؟

پیش از این‌که بخواهیم با مبلغ واقعی سهام آشنا شویم، خوب است بدانیم که سهام چیست. در شرکت‌های سهامی، سرمایه شرکت به قطعات مساوی که اصطلاحا سهام نامیده می‌شود تقسیم می‌شود.

برای مثال یک شرکت سهامی را در نظر بگیرید که ۲۰ میلیون تومان سرمایه دارد و هر سهم آن یک میلیون تومان است. در نتیجه در این شرکت ۲۰ سهم یک میلیون تومانی وجود دارد. شرکا می‌توانند سهام متفاوتی در شرکت داشته باشند. مثلا ممکن است یکی از شرکا ۵ سهم خریده باشد. در واقع مبلغ سهام این شریک ۵ میلیون تومان می‌شود.

هر شریکی که سهام شرکت را خریده باشد، سهام‌دار نامیده می‌شود. برای این افراد برگه سهام صادر می‌شود و روی آن مبلغ سهام نوشته می‌شود. به طور مثال برای همین فرد، ۵ برگه سهام به ارزش پنج میلیون تومان صادر می‌شود.

به مبلغی که بر روی برگه سهام نوشته شده، مبلغ اسمی سهام گفته می‌شود.

مندرجات برگه سهام

برای هر شخص صاحب سهام، برگه سهام صادر می‌شود. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که این ورقه سهام چه شکلی است و چه مندرجاتی باید داشته باشد؟

این ورقه سهام باید دارای مندرجات زیر باشد:

  • نام شرکت و شماره ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها
  • تعیین نوع سهام (مثلا ممکن است یک سهام، ممتاز باشد)
  • مبلغ اسمی سهام و مقدار پرداخت شده آن به حروف و به عدد
  • تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است. ( مثلا ممکن است سهام یک شرکت ۱۰۰ هزارتومان باشد، و برای این‌که برگه‌های متعدد صادر نشود، هر ورقه را معادل ۱۰ سهم یا همان یک میلیون تومان درنظر می‌گیرند.)

در صورتی که سهام با نام باشد نیز عبارت سهام با نام باید روی آن قید شود.

نمونه ورقه سهام را می‌توانید در تصویر زیر ببینید؛ مبلغ واقعی سهام روی برگه سهام دیده نمی‌شود.

مبلغ واقعی سهام | ثبت یار

 

مبلغ اسمی سهام

مبلغی که روی برگه سهام نوشته شده است، مبلغ اسمی نامیده می‌شود. اما مگر مبلغ دیگری هم داریم؟ پاسخ مثبت است. ممکن است با توجه به شرایط مختلف که در ادامه برخی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم، ارزش سهام از مبلغ اسمی آن بیشتر یا کمتر باشد. که به این مبلغ، ارزش یا مبلغ واقعی سهام گفته می‌شود.

شرکتی را تصور کنید که در بدو تأسیس سهام ۱ میلیون تومانی صادر کرده است و با ۱۰ عدد سهام‌دار، سرمایه‌ای به مبلغ ۱۰ میلیون تومان دارد.

پس از مدت‌ها کار و فعالیت و رونق کسب و کار ممکن است ارزش واقعی سهام این شرکت افزایش پیدا کند و بیشتر از آن مبلغی که روی برگه نوشته بیرزد.

شرکت‌هایی که سهام خود را برای فروش به مردم عرضه می‌کنند ممکن است گاهی سهام خود را بالاتر از ارزش اسمی آن بفروشند. چون در حقیقت مبلغ واقعی سهام همین است.

 

مبلغ واقعی سهام چیست؟

پس از بررسی و نظارت بر مبلغ سهام در بورس، ممکن است مدیران شرکت به این نکته پی ببرند که ارزش واقعی سهام شرکت‌شان افزایش داشته است. و بیشتر از مبلغ اسمی آن می‌ارزد. به همین خاطر سهام جدید شرکت را به مبلغ واقعی آن می‌فروشند.

یعنی ممکن است یکی از خریداران سهام این شرکت، سهام را به مبلغ ۲ میلیون تومان بخرد. در حالی که مبلغ اسمی آن ۱ میلیون تومان باشد.

در این صورت باید جلسه‌ای تشکیل بدهند و در آن سرمایه شرکت را افزایش بدهند.

در خصوص این امر، کارشناسان ثبت‌یار فعالیت‌های مربوط به افزایش سرمایه شرکت و تنظیم صورت‌ جلسات مربوطه و ثبت آن در روزنامه رسمی را بدون دردسر برای شما انجام می‌دهند.

 

تفاوت مبلغ اسمی سهام با مبلغ واقعی سهام

گاهی ممکن است عملکرد شرکت شما آنقدر خوب باشد که افراد زیادی بخواهند سهام شرکت شما را بخرند. درواقع خریدن سهام شرکت شما با استقبال متقاضیان مواجه شود. در این صورت ارزش و مبلغ واقعی سهام شما افزایش پیدا می‌کند و از مبلغ اسمی آن بیشتر می‌شود. گاهی ممکن است مبلغ واقعی سهام تا چندین برابر ارزش اسمی سهام نیز بالا برود.

اما نقطه مقابل این مساله نیز ممکن است اتفاق بیفتد. برای مثال حالتی را تصور کنید که فعالیت یک شرکت سهامی مناسب نباشد. در این صورت ممکن است متقاضیان خرید سهام از این نوع شرکت‌ها کاهش پیدا کنند. سپس برای این‌که سرمایه شرکت ثابت بماند و نزول پیدا نکند، مدیران شرکت اقدام به عرضه بیشتر سهام می‌کنند. همین مساله باعث می‌شود که مبلغ واقعی سهام شرکت از ارزش اسمی آن کمتر شود.

در واقع می‌توان گفت آن‌چه باعث افزایش مبلغ واقعی سهام یا کاهش آن می‌شود عرضه و تقاضای سهام شرکت و عملکرد خوب یا بد شرکت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: ۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *