مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت انواع شرکت: بخش دوم، ثبت مؤسسات غیرتجاری

ثبت انواع شرکت: بخش دوم، ثبت مؤسسات غیرتجاری

پس از آشنایی با ثبت شرکت تجاری وقت آن رسیده که علاوه بر شرکت‌هایی که در قانون تجارت از آن‌ها نام برده شده است، با شرکت‌های خاصی که نامی از آن‌ها در قانون نیست یا موضوع فعالیت آن‌ها تجاری نیست آشنا شوید. دنیای فعالیت گروهی یا به عبارت بهتر انجام فعالیت در قالب شرکت گستردگی فراوانی دارد. این گستردگی تا بدان جاست که شما می‌توانید علاوه بر انتخاب یکی از انواع شرکت‌هایی که در قانون تجارت از نام برده شده است، از قالب‌های خاص دیگر چون مؤسسات غیرتجاری یا شرکت‌های خاص استفاده کنید. ما در این مطلب شما را با دنیای پر از پیچ و تاپ ثبت مؤسسات غیرتجاری و شرکت‌های خاصی که از ضوابط مخصوصی پیروی می‌کنند، آشنا می‌کنیم.

 

انواع شرکت‌ها

شرکت دانش بنیان | ثبت یار

همان‌طور که می‌دانید شرکت‌ها انواع گوناگونی دارند. موضوع فعالیت شرکت می‌تواند در یک طیف گسترده به موضوعات تجاری و غیرتجاری تقسیم شود. ما در مطلب ثبت انواع شرکت‌ها در بخش اول شما را با ثبت شرکت‌های تجاری که در قانون تجارت بیان‌شده است آشنا کردیم. در این مطلب می‌خواهیم شما را با ثبت مؤسسات غیرتجاری و شرکت‌هایی که تحت عناوین خاص به فعالیت می‌پردازند آشنا کنیم. پس برای شروع کار گروهی خود قبل از هر چیز با ما همراه باشید تا با دیدی باز دست به انتخاب بزنید.

 

مؤسسات غیرتجاری

یکی از راه‌های انجام فعالیت گروهی در موضوعات غیرتجاری و غیر بازرگانی تشکیل و ثبت مؤسسات غیرتجاری است. توجه داشته باشید که ثبت مؤسسات غیرتجاری در عمل با ثبت شرکت‌ها متفاوت هستند. مهم‌ترین وجه تمایز شرکت از مؤسسات را می‌توان در قلمرو فعالیت و اهداف آن‌ها جستجو کرد. به عبارت بهتر شرکت‌ها برای انجام امور بازرگانی و تجاری تشکیل می‌شوند، درحالی‌که مؤسسات غیرتجاری، شخصیت‌های حقوقی مستقلی هستند که برای اهداف غیرتجاری ازجمله امور هنری، فرهنگی و… تشکیل می‌شوند.

 

انواع مؤسسات غیرتجاری

ثبت مؤسسات غیرتجاری را در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان به مؤسسات انتفاعی و مؤسسات غیرانتفاعی تقسیم کرد که در ادامه هر یک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

۱- مؤسسات انتفاعی

مؤسسات غیرتجاری انتفاعی مؤسساتی هستند که با اهداف غیرتجاری تشکیل می‌شوند اما درعین‌حال هدف از تشکیل آن‌ها کسب سود و منفعت است. از مهم‌ترین مؤسسات انتفاعی می‌توان از آموزشگاه‌های زبان و مؤسسات و مدارس غیرانتفاعی نام برد که در عین فعالیت آموزشی و فرهنگی به دنبال کسب سود و منفعت و تقسیم آن بین خود هستند.

 

۲- مؤسسات غیرانتفاعی

مؤسسات غیرانتفاعی | ثبت یار

نوعی دیگری از مؤسسات غیرتجاری در جامعه به فعالیت می‌پردازند که هدف آن‌ها از فعالیت کسب سود و تقسیم آن در بین افراد نیست. این‌گونه مؤسسات در قالب یکی از مواردی که در شکل زیر بیان‌شده است به فعالیت می‌پردازد.

 

  • نکات ثبت مؤسسات غیرتجاری:

۱- حداقل تعداد شرکا دو نفر و قید هر مقدار سرمایه مجاز است.

۲- در ثبت مؤسسات غیرتجاری غیرانتفاعی استعلام از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی قبل از ثبت الزامی است.

۳- در ثبت مؤسسات غیرتجاری انتفاعی اخذ مجوز فعالیت از نهادهای مرتبط الزامی است.

 

مدارک ثبت مؤسسات غیرتجاری

برای ثبت مؤسسات غیرتجاری خود در ابتدا باید مدارک زیر را تهیه نمایید.

ثبت مؤسسات غیرتجاری | ثبت یار

 

مراحل ثبت موسسه غیرتجاری

برای ثبت مؤسسات غیرتجاری باید مراحل زیر را طی شود. لازم به ذکر است که می‌توانید پس از ثبت مؤسسات غیرتجاری، برای متمایز ساختن خدمات و فعالیت خود اقدام به ثبت برند کنید. ثبت یار، یار همراه شما در تمام امور ثبتی شما است. کافی است با ما تماس بگیرید.

 

  • مراحل ثبت مؤسسات غیرتجاری عبارت است از:

۱- تکمیل فرم تقاضانامه ثبت

۲- تنظیم صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین و اساسنامه شرکت

۳- مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها به آدرس sherkat.ssa.ir

۴- انتخاب نام موردنظر برای موسسه

۵- پذیرش اینترنتی درخواست و ارسال نسخه‌های صورت‌جلسه و پیوست‌های آن

۶- تائید یا رفع نقص مدارک ارسالی

۷- دستور ثبت در دفتر اداره ثبت شرکت‌ها

۸- درج آگهی ثبت موسسه در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

 

شرکت‌های خاص

در کنار شرکت‌های تجاری دسته‌ی دیگری از شرکت‌ها وجود دارند که از آن‌ها در قانون تجارت نام برده نشده است. در این قسمت ما هر آن چیزی که در مورد این شرکت‌ها و نحوه‌ی ثبت آن‌ها لازم است بدانید را بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که شما می‌توانید علاوه بر ثبت شرکت ، اقدام به ثبت برند مختص به خود را نیز انجام دهید. مشاورین ثبت یار در این مرحله نیز در کنار شما حضور دارند.

 

شرکت دولتی

شرکت دولتی شرکتی است که در قالب شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت به فعالیت می‌پردازد درحالی‌که اکثریت سهام آن در دست دولت است. بنابر این تعریف این شرکت‌ها را دولتی می‌دانیم:

۱- شرکتی که بیش از ۵۰ درصد از سرمایه آن در دست دولت باشد و از ابتدا توسط دولت تأسیس می‌شود.

۲- شرکت‌هایی که بر طبق قانون مصادره و ملی می‌شوند و ۵۰ در صد سهام آن‌ها متعلق به دولت است.

ازجمله مهم‌ترین شرکت‌های دولتی می‌توان از شرکت پست جمهوری اسلامی ایران نام برد.

 

ثبت شرکت دولتی

بر اساس ماده ۵۷۸ قانون تجارت مؤسسات و شرکت‌های دولتی به‌محض تشکیل و بدون نیاز به ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها دارای شخصیت حقوقی می‌شوند. توجه داشته باشید که این شرکت‌ها بر اساس ماده ۳۰۰ لایحه اصلاحی از قانون تجارت تابع قوانین ثبتی و اساسنامه خود هستند.

شرکت‌های دولتی همانند شرکت‌های سهامی تا زمانی که در اساسنامه‌ی آن‌ها برخلاف این موضوع تصریح نشده باشد، شرکت تجاری محسوب می‌شوند. به بیان ساده‌تر شرکت دولتی در قالب شرکت سهامی به فعالیت می‌پردازد و تنها وجه تمایز آن با شرکت سهامی در انتخاب بازرس و حسابرسی شرکت است.

 

 

شرکت چندملیتی

با فراگیر شدن ارتباطات در دنیای امروز یکی از شرکت‌هایی که توجه تجار و بازرگانان را به خود جلب می‌کند، شرکت‌های چندملیتی هستند. این شرکت‌ها در اقتصاد کشورها نقشی بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

شرکت چندملیتی در حقیقت شرکتی‌ست که در یک کشور تأسیس می‌شود و اقامتگاه آن کشور خاصی است درحالی‌که فعالیت آن محدود به خاک آن سرزمین نمی‌شود و می‌تواند در کشورهای مختلف به فعالیت بپردازد.

بنا بر تعریف فوق شرکت چندملیتی از یک شرکت مادر و چند شرکت فرعی تشکیل می‌شود که هر یک از شرکت‌های فرعی تابعیت کشور خود را دارند اما از دستورات و نظرات شرکت مادر پیروی می‌کنند.

 

ثبت شرکت چندملیتی

همان‌طور که بیان شد شرکت چندملیتی از یک شرکت مادر و چند شرکت فرعی یا شعبه تشکیل می‌شود. بر اساس قانون ایران فعالیت شرکت خارجی چه در قالب شعبه و چه در قالب شرکت فرعی، زمانی قانونی است که هم در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده باشد و هم در کشوری که شرکت مادر فعالیت می‌کند، به رسمیت شناخته شود.

برای ثبت شرکت چندملیتی باید بین ثبت شرکت فرعی و شعبه تمایز قائل شد. برای ثبت هر یک از این دو باید مدارکی فراهم شود که در شکل زیر به‌ طور‌ کامل بیان‌ شده است.

ثبت شرکت چندملیتی | ثبت یار

 

شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی انواع شرکت‌هایی که امروزه با توجه به نیاز جامعه رو به گسترش است اما حرفی از آن در قانون تجارت نیامده است، شرکت دانش‌بنیان است. در ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات شرکت دانش‌بنیان تعریف‌شده است. در این ماده بیان می‌شود که شرکت دانش‌بنیان موسسه خصوصی یا تعاونی است که در جهت افزایش علم و ثروت اقدام می‌کند.در حقیقت محصول و خدمت شرکت های دانش بینان علم آن هاست و از این طریق درآمدزایی می کنند. به عنوان مثال شما در شرکت خود شیوه نوینی برای برنامه‌ریزی ابداع می‌کنید. این محصول شرکت شما است که با عرضه آن به عموم هم نیازی از جامعه را برطرف کرده و هم به درآمد و سود مناسبی دست پیدا می‌کنید.

 

انواع شرکت دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان را به شیوه‌های مختلف می‌توان تقسیم کرد. در یک دسته‌بندی کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • شرکت دانش‌بنیان فقط با مالکیت اعضای هیئت‌علمی:

این دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت خصوصی هستند که باید تابع قانون تجارت باشند و سهام دانشگاه در آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است.

  • شرکت دانش‌بنیان با مالکیت دانشگاه:

درصورتی‌که سهام دانشگاه ۵۰ درصد یا بالاتر باشد این شرکت دانش‌بنیان شرکت دولتی است.

 

در تقسیم‌بندی دیگر شرکت دانش‌بنیان به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

شرکت دانش‌بنیان نوپا

این دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان سطح ابتدایی این نوع از شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد که عمر کوتاهی دارند. در این شرکت‌ها تعداد اعضا کم است و بیشتر نیروها به‌صورت پاره‌وقت فعالیت می‌کنند. برای مثال می‌توان از شرکت‌های استارتاپی نام برد.

شرکت دانش‌بنیان تولیدی

این دسته از شرکت‌ها عمری سه‌ساله دارند و باید ازلحاظ فنی و مالی موردبررسی قرار گیرند. معیار تشخیص این نوع از شرکت‌های دانش‌بنیان مالی است. به عبارت بهتر باید ۵۰ درصد از فروششان که در اظهارنامه مالیاتی بیان می‌شود، ناشی از محصولات دانش‌بنیانی باشد.

توجه داشته باشید که این دسته از شرکت‌ها باید ۵ درصد از فروش محصول خود را به‌صورت سالیانه برای تحقیق و توسعه کنار بگذارند.

شرکت دانش‌بنیان صنعتی

شرایط احراز دسته‌ی سوم شرکت‌های دانش‌بنیان یعنی شرکت دانش‌بنیان صنعتی به قرار زیر است:

۱- فروش بالای ده میلیارد تومان در یک سال مالی.

۲- ده درصد درآمد صرف تحقیق و توسعه شود.

۳- تشکیل واحد تحقیق و توسعه دائمی برای ارائه محصول جدید یا ارتقای محصول گذشته.

 

 

موضوعات فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان

به‌طور خلاصه موضوعاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان در آن فعالیت می‌کنند به شرح شکل زیر است:

موضوعات شرکت‌های دانش‌بنیان | ثبت یار

 

ثبت شرکت دانش‌بنیان

پس از ثبت شرکت خود در اداره ثبت شرکت‌ها برای برخورداری از مزایای شرکت دانش‌بنیانی باید به سایت http://www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و اقدام به ثبت‌نام نمایید. پس از ثبت‌نام در سایت موردنظر بر اساس شاخص‌های موجود در آیین‌نامه تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان شرکت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت دارا بودن شرایط لازم برای برخورداری از تسهیلات لازم به صندوق شکوفایی و نوآوری ارجاع داده می‌شود. بعد از تائید شرکت دانش‌بنیان، این شرکت تنها به مدت یک سال فرصت دارد دانش و تحقیقات خود را در قالب طرح‌های صنعتی و تجاری پیاده‌سازی نماید و در این مدت از مزایای قانونی استفاده کند. در صورت نیاز به تمدید استفاده از امتیازات قانونی باید دوباره شرکت مورد ارزیابی قرار گیرد.

معیارهای تشخیص صلاحیت برای ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان در شکل زیر بیان‌شده است.

شرکت دانش بنیان | ثبت یار

 

مدارک ثبت شرکت دانش‌بنیان

مدارکی که برای ثبت شرکت دانش باید فراهم کنید به شرح زیر است:

۱- رزومه شرکت.

۲- کپی روزنامه تأسیس و آخرین روزنامه تغییرات شرکت.

۳- آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت.

۴- آخرین لیست بیمه و حقوق و مزایا کارمندان شرکت.

۵- کپی مجوزهای شرکت.

۶- نمودار سازمانی شرکت.

 

مزایای ثبت شرکت دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش بنیان | ثبت یار

درصورتی‌که شما اقدام به ثبت شرکت دانش‌بنیان نمایید، می‌توانید از مزایای قانونی زیر برخوردار شوید.

ثبت یار با بهره‌مندی از کارشناسان و مشاورین خبره آماده ارائه مشاوره و خدمات مناسب به مشتریان گرامی برای ثبت انواع شرکت و ثبت برند است. تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰ : شماره تماس واحد پشتیبانی

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *