مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آیا تغییر تابعیت شرکت‌ در ایران امکان‌پذیر است؟

آیا تغییر تابعیت شرکت‌ در ایران امکان‌پذیر است؟

پس از ثبت شرکت در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها و ایجاد شخصیت حقوقی مستقل یکی از مسائلی که مورد توجه است، مسئله تابعیت شرکت است. تابعیت برای شرکت از یک طرف مزایا و حقوقی ایجاد می کند و از طرف دیگر شرکت را موظف به رعایت قوانین خاص می‌کند که بر او تکلیف شده است. معیارهای مختلفی در کشورهای گوناگون برای تعیین تابعیت بیان شده است که در مطلب تابعیت شرکت به آن پرداختیم. سؤالی که در این مطلب درصدد پاسخگویی به آن هستیم در مورد تغییر تابعیت شرکت است.

 

تابعیت شرکت

تابعیت به معنای ایجاد یک رابطه‌ی حقوقی، سیاسی و معنوی است که اشخاص حقوقی را به یک کشور (حاکمیت) مرتبط می‌سازد. برای تعیین تابعیت شرکت‌ها در کشورهای مختلف معیارهای گوناگونی مطرح‌شده است. در ایران هم در قانون تجارت و هم قانون ثبت شرکت‌ها معیار تعیین تابعیت شرکت بیان شده است.

ازنظر قانون ایران یک شرکت زمانی ایرانی محسوب می‌شود که:

۱- مرکز فعالیت و ثبت شرکت در ایران باشد.

۲- اقامتگاه که همان مرکز امور مهم شرکت است در ایران واقع‌شده باشد.

 

تغییر تابعیت شرکت

تابعیت شرکت | ثبت یار

تعیین تابعیت اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) همواره محل اختلاف بوده است. در قانون تجارت در خصوص شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی دو ماده‌قانونی در مورد تغییر تابعیت آن‌ها بیان شده است؛ اما این دو ماده به نحو صریح در خصوص تغییر تابعیت تعیین و تکلیف نمی‌کند. همواره دلایلی هم در جهت موافق و هم در جهت مخالف برای تغییر تابعیت وجود دارد که در ادامه بیان می‌شود.

 

دلایل موافقین تغییر تابعیت شرکت

به دلیل عدم وجود متن صریح قانونی در خصوص تغییر تابعیت حقوقدانان در این زمینه به نظریه‌پردازی پرداخته‌اند. کسانی که با تغییر تابعیت موافق هستند به این دلایل استناد می‌کنند:

بیشتر بدانید
حد نصاب تشکیل و رای‌گیری در مجمع شرکت

 

اصل آزادی اراده

این اصل بیان می‌کند تا زمانی که منعی از طرف قانون‌گذار بیان‌نشده است، انجام کار با مانعی روبه‌رو نیست؛ بنابراین چون در قانون تجارت و ثبت شرکت یا هر قانونی دیگر مشکلی برای تغییر تابعیت شرکت‌ها بیان‌نشده است، پس منعی برای تغییر تابعیت وجود ندارد و تنها قانون تجارت توافق تمام شرکا را شرط تغییر تابعیت می‌داند.

 

متن ماده‌قانونی

در قانون تجارت در دو ماده ۹۴ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت و ماده ۱۱۰ قانون تجارت به بیان شرایط تغییر تابعیت پرداخته است؛ بنابراین وقتی قانون به بیان شرایط تغییر تابعیت پرداخته است یعنی اصل آن را پذیرفته است. در نتیجه می‌توان گفت قانون تجارت، تغییر تابعیت شرکا را به‌شرط توافق تمامی شرکا پذیرفته است.

 

دلایل مخالفین جواز تغییر تابعیت شرکت

  • نظم عمومی

تابعیت از مسائل مربوط به نظم عمومی است، به همین دلیل در قانون شرایط خاصی برای آن مطرح‌شده است. به معنای دقیق‌تر تابعیت شرکت‌های تجاری برای دولت‌ها از نظر کنترل شرکت‌های مهم و اقتصادی حائز اهمیت است، به همین دلیل کشورها با تغییر تابعیت به دلیل خارج شدن اوضاع تحت کنترل خود مخالفت می‌کنند.

  • خروج از ایران در صورت تغییر تابعیت:

اشخاص حقیقی در صورت تغییر تابعیت بر اساس قانون ملزم به خروج از ایران هستند. ازآنجایی‌که اشخاص حقوقی از همان حقوق و تکالیف اشخاص حقیقی برخوردار هستند، شرکت تجاری نیز در صورت تغییر تابعیت باید از ایران خارج شود و بدین ترتیب منحل می‌شود.

 

تغییر تابعیت شرکت در حقوق ایران

بر اساس استدلال‌های مطرح‌شده در بالا می‌توان نتیجه گرفت که تابعیت از قواعد آمره است و هرگونه توافق برای آن به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. گرچه در قانون تجارت در خصوص شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود اتفاق شرکا برای تغییر تابعیت پذیرفته‌شده است اما این تنها یکی از شروط تغییر تابعیت است و به‌تنهایی برای تغییر تابعیت کفایت نمی‌کند.

بیشتر بدانید
برای دانلود اصلاحیه آئین نامه ثبت شرکت ها این مقاله را مطالعه نمایید

در نتیجه می‌توان گفت اتفاق شرکا تنها یک شرط برای تغییر تابعیت است و در صورت تصمیم‌گیری و اتفاق‌نظر شما باید برای تغییر تابعیت خود شرکت را منحل و نسبت به ثبت شرکت خود در کشور جدید اقدام نمایید.

ثبت یار در تمامی مراحل و کارهای ثبتی کنار شماست. کافی است با ما تماس بگرید.

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *